Reklama

Koniec zalewania wiaduktu przy IKEA w Katowicach. Prace ruszą w tym miesiącu

Redakcja
Zalewany przy większych opadach węzeł na trasie S86 w końcu ma nie stać w wodzie. W Katowicach szykuje się inwestycja, która ma zwiększyć przepustowość systemu odwodnienia. Prace przy tzw. węźle Agata obok sklepu Ikea rozpoczną się niebawem.

Na tę inwestycję kierowcy i mieszkańcy Katowic czekali wiele lat. Wiadukt drogowy, który jest zlokalizowany przy sklepie IKEA, zalewany jest kilka razy w roku. Czasami wystarczą nawet niezbyt intensywne opady deszczu, żeby cały obiekt stał w wodzie. Kierowcy jeżdżą chodnikami, ale dochodziło również do sytuacji, w których samochody stały w wodzie. Problemy z przyjęciem większej ilości wody przez system odwodnienia powodują nie tylko utrudnienia w ruchu. Angażują również służby. Regularnie po deszczu pojawiają się tu strażacy z pompą, którzy muszą czekać aż wody ubędzie i dopiero wtedy mogą zakończyć interwencję. Te problemy mają się skończyć za 9 miesięcy.

Pompy nie dają rady

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, z przeprowadzonej ekspertyzy technicznej wynika, że pompownie wód deszczowych wraz z rurociągami tłocznymi i dolotowymi nie nadają się do dalszej eksploatacji. Mają zbyt małą wydajność i są w złym stanie technicznym, a na dodatek kanalizacja miejska ma niedostateczną przepustowość. System nie jest w stanie odbierać wody z drogi ekspresowej oraz terenów handlowych o powierzchni ok. 2,4 ha.

Będzie nowa przepompownia

Żeby to zmienić, potrzebna jest kompleksowa przebudowa. Ma ona na celu usprawnienie odbioru wód opadowych, monitorowanie działania systemu oraz wyeliminowanie powstawania wielkich kałuż, które niejednokrotnie paraliżowały ruch. GDDKiA poinformowała, że właśnie podpisano umowę na realizację prac przy węźle Agata. Ich zakres obejmuje rozbiórkę elementów istniejących przepompowni i istniejącej kanalizacji deszczowej. Następnie wykonawca przystąpi do budowy nowej przepompowni wód deszczowych wraz z zasilaniem, urządzeń oczyszczających wody opadowe, zbiornika retencyjnego podziemnego, który pozwoli na magazynowanie nadmiaru wód opadowych oraz odcinków kanalizacji deszczowej i wpustów deszczowych. Tam, gdzie to będzie możliwe, istniejące kanały zostaną naprawione. Prace obejmą też odtworzenie nawierzchni jezdni S86 oraz odbudowę ciągów pieszych.

Prace zaraz ruszają

W przetargu na przebudowę dwóch przepompowni wpłynęło sześć ofert. Wszystkie przekraczały zakładany przez GDDKiA budżet, który oszacowano na 4,5 mln złotych brutto. Jednak GDDKiA postanowiła dołożyć prawie 2 mln złotych i wybrać propozycję firmy Keller Polska z Ożarowa Mazowieckiego. Inwestycja będzie więc kosztowała 6,4 mln złotych brutto. Prace mają potrwać około 9 miesięcy od podpisania umowy, czyli powinny zakończyć się w połowie przyszłego roku. Przygotowania do rozpoczęcia robót ruszą już w tym miesiącu, ale na razie nie będą powodowały utrudnień w ruchu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*