Reklama

Kolejny etap wdrażania ITS. Będzie objazd w centrum Katowic

Redakcja
Kolejne prace związane z wdrażaniem Inteligentnego Systemu Transportowego. Szykują się kilkudniowe utrudnienia dla kierowców w centrum Katowic.

Katowice wdrażają Inteligentny System Transportowy od zeszłego roku. Teraz zostało już niewiele do zrobienia, bo zgodnie z umową ITS ma być gotowy w IV kwartale tego roku. Prace przenoszą się do kolejnych lokalizacji. Od czwartku kierowcy muszą być przygotowani na utrudnienia na ul. Damrota. Roboty polegające na remoncie nawierzchni jezdni są związane z dostosowaniem do ITS i będą prowadzone na odcinku od ul. Warszawskiej do rejonu ul. Myśliwskiej. Na kilka dni wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowego dla kierowców jadących od ul. Warszawskiej. Natomiast samochody jadące z przeciwnego kierunku, czyli od skrzyżowania ulic Damrota – Krasińskiego – Wojewódzka będą kierowane na ul. Graniczną i Francuską. MZUiM Katowice apeluje do kierowców o stosowanie się do wszelkich znaków i wskazań drogowych. Utrudnienia mają potrwać do poniedziałku, 16 października.

W poprzednich miesiącach kierowcy już narzekali na ITS w tym miejscu. Zmiana cyklu świateł spowodowała, że powstawały długie korki na lewoskręcie z Warszawskiej w Damrota. Pisaliśmy o tym TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. DA 5 grudnia, 2023 at 5:41 pm - Reply

  Szanowni Państwo!
  Gdzie można, do kogo zgłaszać niedociągnięcia i błędy sygnalizacji świetlnej. Ten system jest bardzo upierdliwy nie tylko dla aut, ale przede wszystkim dla pieszych. To piesi, rowerzyści, zeroemisyjni powinni mieć pierwszeństwo przy poruszaniu się w mieście.
  Zauważony problem: skrzyżowanie Sokolska – Chorzowska, brak możliwości załączenia światła zielonego przy dojściu do Koszutki (obok City Rock Da Grasso); stoją piesi (bo zielone światło nie zostało załączone przed odpowiednim cyklem), stoją auta na ulicy Chorzowskiej (w kierunku do Chorzowa). Czemu? Czy nie można zespolić świateł, że załączenie od strony Śródmieścia lub od strony Koszutki uruchomi zielone światło na wschodniej stronie ulicy Sokolskiej przy obu jezdniach ulicy Chorzowskiej (niestety zachodnia strona jest bardziej skomplikowana bo tam skręcają pojazdy z Sokolskiej od Śródmieścia w Chorzowską).
  Zauważonym problemem jest też, że na niektórych (a może na większości) przejść dla pieszych (szczególnie osoby starsze, wolniej idące) nie zdążą uruchomić światła zielonego przy kontynuacji przechodzenia w kierunku prostopadłym. Nie są uwzględniane opóźnienia do 10-15 sekund od początku cyklu na załączenie semafora dla pieszych (musimy czekać pełen cykl). Takie cykle uwzględniające żądanie załączenia są możliwe w automatycznym sterowaniu. Jeśli firma realizująca, a urzędnicy odbierający (i nadzorujący) inwestycję nie sprawdzą działania w terenie, to niestety jakość życia w tym mieście jeszcze bardziej się pogorszy. Już jest bardzo źle. Zarządzanie przez polityków i urzędników odbywa się byle jak (byle pan Krupa i spółka dostali „pochwałę” od kolejnego dewelopera), bez sprawdzenia jak żyje się mieszkańcom, jak funkcjonuje podstawowe przemieszczanie się po mieście, jak funkcjonuje transport.
  Zarządzanie na serio jest tragiczne, w oderwaniu od rzeczywistości. Potrzebne są obwodnice, potrzebne są buspasy (by korzystali pasażerowie komunikacji zbiorowej), potrzebny jest zakaz wjazdu samochodów do ścisłego Centrum, potrzebne jest uporządkowanie i połączenie Dworca PKP i Dworca Autobusowego (zadaszone przejście nadziemne ze schodami i chodnikiem ruchomym).
  Włodarze powinni w końcu zadbać o mieszkańców, a nie bezsensowną promocję miasta (miliony wrzucone w błoto), które jest coraz bardziej zakorkowane i ze złą infrastrukturą, komunikacją i złym zarządzaniem.
  Nawet nie ma informacji jak z UM kontaktować się w sprawie poszczególnych inwestycji.
  Dorzucę jeszcze zarządzanie zimowe … odśnieżane są drogi rowerowe, a nie dla pieszych. Główne trakty np. SCC Rondo powinny być odśnieżone na całej szerokości.
  Proszę o nas zadbać! skutecznie 😉

  • AA 5 grudnia, 2023 at 6:15 pm Reply

   Pracownicy MZUIM przyjmują zgłoszenia mieszkańców o nieprawidłowościach w działaniu sygnalizacji świetlanej i w porozumieniu z firmą Sprint na bieżąco korygują stwierdzone nieprawidłowości. W tym celu został uruchomiony telefon do zgłaszania awarii 791-77-88-99

   • DA 6 grudnia, 2023 at 11:04 am Reply

    Podany numer telefonu nie jest właściwy ;-(

  • Grzegorz Żądło 5 grudnia, 2023 at 5:52 pm Reply

   Nie chcę martwić, ale przez kilkadziesiąt lat światła w Katowicach działały bardzo źle, a teraz jest ITS i będą działać równie źle. A piesi i rowerzyści w tym mieście zawsze są na szarym końcu.

 2. PAD 11 października, 2023 at 11:41 pm - Reply

  na razie system jest od kilku tygodni generatorem korków na Bocheńskiego – jest tak piekielnie inteligentny, że na skrzyżowaniu z Pukowca od rana do wieczora jest korek a na Gliwickiej, 300m dalej bywa pusto. Ale tam i tak stoimy, jprd….

  • Jan 14 października, 2023 at 9:27 pm Reply

   Misjonarzy Oblatów też stoi od Korfantego do Iłłakowiczówny, co przed wdrożeniem „inteligentnego systemu” się nie zdarzało….

  • Rafał R 12 października, 2023 at 8:11 am Reply

   Jak na razie ten system rozwala sygnalizację i generuje korki oraz utrudnia życie pieszym w całym mieście już od kilku miesięcy. Dopiero jak się szum gdzieś w mediach zrobi to na danym skrzyżowaniu poprawiają dla świętego spokoju. Ale już za chwilę to samo dzieje się w kolejnej lokalizacji. Ogólnie więc poruszanie się po mieście ostatnio jest znacznie trudniejsze, wolniejsze i bardziej upierdliwe niż było wcześniej zanim zaczęli grzebać przy tym. Biorąc pod uwagę, że mówimy o Katowicach to jakoś tak nie bardzo mi zależy i nie czekam z niecierpliwością na uruchomienie tego systemu w całości. Raczej obawiam się, że będzie jak zwykle czyli powstanie kolejny bubel w mieście zatruwający ludziom życie niezależnie od tego jak i czym się poruszają.

Dodaj komentarz

*
*