Reklama

Kolejne węzły przesiadkowe w Katowicach. Jest przetarg na projekt dla Piotrowic i Podlesia

Tutaj ma powstać węzeł przesiadkowy "Podlesie".

Ł. K.
Miasto przygotowuje się do kolejnej dużej inwestycji. Dwa węzły przesiadkowe powstaną na południu Katowic. Ogłoszony już został przetarg na stworzenie koncepcji węzłów w Piotrowicach i Podlesiu. Całość ma kosztować niecałe 900 tys zł.

W ubiegłym tygodniu miasto podjęło pierwsze kroki w celu wybudowania nowych węzłów przesiadkowych w Piotrowicach i Podlesiu. Na razie wiadomo już, że powstaną w miejsce obecnych stacji kolejowych. Pomysł na węzły na południu Katowic jest podobny jak w przypadku budowanego już obiektu w Ligocie. Mają one umożliwić łatwe przesiadki z samochodu na pociąg i komunikację miejską. Przy każdym węźle zaplanowano miejsca postojowe. W Piotrowicach ma być parking na co najmniej 80 samochodów, a w Podlesiu na 90. Dodatkowo mają się tam znaleźć stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych. W przypadku inwestycji w Piotrowicach konieczne będzie uwzględnienie planowanej rozbudowy DK81 (od węzła autostrady A4 z DK86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej).

Węzeł przesiadkowy w Piotrowicach – mapa sytuacyjna inwestycji.

Przetarg na zaprojektowanie węzłów i przestrzeni wokół nich został podzielony na dwa etapy. Wykonawca będzie miał za zadanie opracowanie dwóch koncepcji dla inwestycji w Podlesiu oraz jednej w Piotrowicach oraz określenie szacunkowych kosztów ich budowy. Ponadto będzie musiał przeprowadzić konsultacje społeczne i spotkać się ze środowiskiem rowerowym. W przetargu pod uwagę będzie brana cena (60 %), doświadczenie (30 %) i termin wniesienia poprawek do dokumentacji (10 %). Koszt opracowania koncepcji jest szacowany na nieco ponad 860 tys zł netto (647 347,95 zł dla węzła „Podlesie” oraz 213 558,44 dla węzła „Piotrowice”). Oferty można składać do 3 października. Po rozstrzygnięciu wykonawca będzie miał ok. 2 lata na realizację.

Przeczytaj też: Przetarg na budowę centrum przesiadkowego Zawodzie unieważniony. Będzie opóźnienie

Przypomnijmy, że obecnie budowany jest węzeł w Ligocie. Trwa przetarg na budowę obiektu w Brynowie, a wkrótce, po problemach z zakończeniem przetargu, podpisana ma zostać umowa na budowę węzła “Zawodzie”.

Przeczytaj też: Rozpoczyna się budowa centrum przesiadkowego “Ligota”. Będą utrudnienia


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*