Reklama

Kierowca PKM Katowice skazany na długoletnie więzienie

Grzegorz Żądło
Sąd ogłosił dzisiaj wyrok w sprawie kierowcy PKM Katowice, który 31 lipca 2021 na ul. Mickiewicza zabił autobusem 19-letnią Barbarę Sz. ze Świętochłowic. Łukasz T. został skazany za zabójstwo z zamiarem ewentualnym oraz usiłowanie zabójstwa i prowadzenie pojazdu w stanie jak po spożyciu alkoholu na łącznie 16 lat więzienia. Będzie też musiał zapłacić nawiązkę partnerowi kobiety i ich dzieciom w łącznej wysokości 220 000 zł. Prokuratura chciała dla kierowcy kary 25 lat pozbawiania wolności. Obrona domagała się uniewinnienia.

31 lipca 2021 roku o godz. 05:45 na ul. Mickiewicza Łukasz T. prowadził autobus PKM Katowice linii 910. kiedy zbliżał się do przystanku, zauważył bijących się na jezdni ludzi. Lekko uderzył w młodą kobietę. Ta upadła, a znajomi odciągnęli ją na chodnik. Po chwili Łukasz T. gwałtownie ruszył i wciągnął pod koła 19-letnią Barbarę Sz., która stała tyłem do autobusu. Potem próbował jeszcze przejechać jej partnera i innego mężczyznę, ale cii uciekli.

Proces trwał dosyć długo i był bardzo szczegółowy. Sąd przesłuchał kilkudziesięciu świadków. W aktach sprawy znalazły się opinie biegłych z różnych zakresów. Przeprowadzony został też eksperyment procesowy.

W środę sędzia Justyna Magner-Szweda ogłosiła wyrok. Za zabójstwo z zamiarem ewentualnym Łukasz T. został skazany na 15 lat pozbawienia wolności. Za usiłowanie zabójstwa trzech osób sąd wymierzył mu karę 8 lat więzienia, a za prowadzenie pojazdu w stanie jak po spożyciu alkoholu kolejny rok.

Skazany będzie też musiał zapłacić nawiązkę dla partnera zabitej – Łukasza M. w wysokości 80 000 zł, a także ich dzieci: Igora i Elizy w wysokości po 70 000 zł dla każdego. Dodatkowo sąd zasądził wpłatę 10 000 zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej. Orzekł też 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Łącznie Łukasz T. ma spędzić w więzieniu 16 lat, ale na poczet kary został mu zaliczony pobyt w tymczasowym areszcie od 31 lipca 2021 do dzisiaj, czyli 27 września 2023.

Zarówno obrońcy, jak i prokuratura zapowiedzieli wniesienie apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach.,


Tagi:

Komentarze

 1. Pasażer910 29 września, 2023 at 9:25 am - Reply

  15-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to według mnie może być odczytane jak splunięcie w twarz ofiarom (jest ich przecież więcej, to nie tylko zabita dziewczyna, ale i jej bliscy oraz osoby potrącone i będące świadkiem zabicia jej).

  Taki wyrok to jednak też coś co nie daje spokoju pewnie przynajmniej części kierowców autobusów (czy taki “kolega” wróci do pracy?). To też całkiem zrozumiałe obawy pasażerów – czy jesteśmy bezpieczni?

  Pewnie wątpliwe, że skazany za zabójstwo wróci do prowadzenia pojazdów, ale o ile PKM to kontrolują, o tyle z prywatnymi firmami działającymi na zlecenie chyba bywa różnie…

  Bardzo dziwi, że nie otrzymał dożywotniego zakazu!

  • lol 29 września, 2023 at 11:16 pm Reply

   Najbardziej ty cierpisz z tego powodu

 2. Umatdno 28 września, 2023 at 9:07 am - Reply

  Po pierwsze: kierowca nie kończył zmiany, gdyż linia 910 nie ma wariantu N, a nawet gdyby miała, to są to dwa – trzy kursy w nocy. Linia 910 ma kilka tzw. planów – pierwsze wyjazdy są już o 3 rano. Kierowcy obsługujący tę linię pracują różną ilość godzin na danej dniówce – maksymalnie mogą pracować 12 godzin.
  Po drugie: rozpatrując winę kierowcy należy zważyć, że wcale nie musiał podjeżdżać pod przystanek. Widząc zamieszanie mógł spokojnie zatrzymać się na wylocie z jednokierunkowego łącznika pomiędzy ulicą Skargi a Mickiewicza. Zwykle o tej porze jest sporo patroli w okolicach Rynku – wystarczyło zerknąć w lewo (w kierunku teatru) i pewnie dostrzegłby jakiś patrol pieszy lub zmotoryzowany. Nawet jeśli takiego nie było, to komisariat jest dosłownie 400 metrów od miejsca zdarzenia – przy ulicy Stawowej. Uważam, że każdy normalny człowiek (czytaj kierowca) tak powinien był postąpić. Na co liczył podjeżdżając pod uczestniczącą w zajściu grupę? Że mu się rozstąpią jak Mojżeszowi morze? Jeszcze do tego użył sygnału, co miało wpływ na skierowanie agresji grupy przeciwko niemu…
  Po trzecie: aby ocenić kwestię czy widział, czy nie widział ofiary z poziomu siedzenia kierowcy, to przede wszystkim trzeba przynajmniej raz usiąść za kierownicą Solarisa 18. Ja twierdzę, że kłamie twierdząc, że jej nie widział. Widział na pewno, chyba że neurolodzy lub psychiatrzy stwierdzą, że był w stanie głębokiego wzburzenia, a wyrzut adrenaliny miał wpływ na pole widzenia. Nie wiem – nie jestem specjalistą i nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii. Niemniej mogę z całą pewnością, że nawet kierowca – karzeł widziałby osobę stojącą przed maską Solarisa 18.
  To tyle, co chciałem dodać w tej sprawie.
  W mojej ocenie największym błędem był podjazd pod tę grupę – mógł spokojnie stać na łączniku pomiędzy Skargi a Mickiewicza i czekać na zakończenie awantury. Czas go nie gonił, bo ma 15 minut przerwy na 3Stawach i nadgoniłby wszelkie opóźnienia bez problemu. Zresztą o tej porze na dworcu wsiadłoby mu maksymalnie kilka osób.

 3. takie prawo 27 września, 2023 at 11:31 pm - Reply

  Kierowca BMW który gnał ponad 250 i doprowadził do wypadku i śmierci całej rodziny jest wolny bo jest z bogatej i wpływowej rodziny ma sędziów i prokuratorów w kieszeni !

  • Daniel 28 września, 2023 at 11:35 am Reply

   takie mamy sądownictwo.

   • kukura 28 września, 2023 at 1:40 pm Reply

    jakie? I co ma sąd do kierowcy BMW?

 4. skanaliczny wyrok 27 września, 2023 at 6:42 pm - Reply

  Prawo nie było i nie jest sprawiedliwe , kierowca autobusu powinien być wolny !

  • Pasażer 27 września, 2023 at 6:53 pm Reply

   To napisz do niego list do więzienia, skoro macie podobne poglądy na rozjeżdżanie ludzi?

   • TK 30 września, 2023 at 1:37 pm Reply

    Za ileś lat zapłacisz odszkodowanie, jak np. za Tomasza K. Więc szykuj list z przeprosinami.

 5. Jan 27 września, 2023 at 1:14 pm - Reply

  Czy to odstraszy innych kierowców autobusów?

  • Ja 28 września, 2023 at 1:33 pm Reply

   Miejmy nadzieję, że tak będzie. Wtedy te mądrale, które wiedzą lepiej, jak kierowca miał się zachować same się będą wozić.

 6. Janicki 27 września, 2023 at 1:03 pm - Reply

  Absurdalny wyrok. Pijana patola bije się na ulicy w centrum miasta a jedyny winny jest kierowca autobusu który po zmianie nocnej kończył prace i chciał w spokoju wrócić do domu. Nie bronię kierowcy, ale ten wyrok to całkowita przesada. Jeśli ktoś cie napadnie w aucie to lepiej dać się pociąć niż uciekać bo potem można do więzienia trafić.
  Rozumiem, ze według sądu to kierowca autobusu był prowodyrem całego zajścia ? Aaa kończę zmianę w pracy, więc sobie kogoś potrącę – co mi tam.

  • Czytelnik 27 września, 2023 at 6:51 pm Reply

   I inny cytat, który mówi sam za siebie: “Jeśli ktoś cie napadnie w aucie to lepiej dać się pociąć niż uciekać bo potem można do więzienia trafić.”

   Jeśli nie widzisz różnicy między kierowcą autobusu, który odpowiada za pasażerów a jakąś hipotetyczną i wyobrażoną przez Ciebie sytuacją… przykro mi, ale nie sposób z Tobą polemizować. Poza tym manipulujesz faktami… Przeczytaj przebieg zdarzenia i kiedy ludzie rzucili się na autobus.

   Sąd zawsze zmierza do zbadania i poznania PRAWDY, a nie wyobrażeń, co by było gdyby. Twój komentarz zupełnie nic nie wnosi.

  • Czytelnik 27 września, 2023 at 1:18 pm Reply

   Zapoznaj się dokładniej ze sprawą, a nie oceniaj na podstawie filmiku w internecie albo artykułów klikalnych. Tutaj cały proces od kilku miesięcy był dokładnie relacjonowany i włos się na głowie jeży. Gdybyś się z tymi materiałami zapoznał na pewno nie napisałbyś tak głupiego zdania, że kierowca był prowodyrem.
   Moim zdaniem aż strach, że ten kierowca teoretycznie po tych 15 latach mógłby nadal prowadzić pojazdy! Według mnie powinien mieć całkowity zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów do końca życia.

   • Janicki 27 września, 2023 at 2:04 pm Reply

    Gdzie napisałem, ze kierowca był prowodyrem ? Czytelniku, czytaj ze zrozumieniem. Jeśli tak dokładnie śledzisz sprawę jak czytasz komentarze to jest to niepokojące.

    “Gdybyś się z tymi materiałami zapoznał na pewno nie napisałbyś tak głupiego zdania, że kierowca był prowodyrem.”

    • Czytelnik 27 września, 2023 at 6:36 pm Reply

     Ok, Cytuję dosłownie Twoją wypowiedź, ale sens jest dokładnie ten sam: “Rozumiem, ze według sądu to kierowca autobusu był prowodyrem całego zajścia ?”
     Odpowiedź: Nie, nie rozumiesz. Gdybyś poznał sprawę, zrozumiałbyś lepiej.
     Ciekawe też, czy byłbyś tak mądry, gdyby to na Ciebie jechał kierowca autobusu.
     Też byś go wtedy tłumaczył, że miał ciężką noc?
     Ty człowieku czytasz po sobie?

     • Janicki 27 września, 2023 at 8:52 pm Reply

      Po twojej wypowiedzi mniemam, że jesteś jakimś fanatykiem który potrafi innym czytać w myślach. Odniosłem się do wnioskowania sędziego. Rozmowa z takimi ludźmi jak ty ma jeden problem : ty wiesz wszystko a inni to niedoinformowani bądź źle myślący ludzie. Jaka jest prawidłowa linia myślenia według ciebie ? Taka jak ktoś ci narzuci czy wolno rozumować inaczej ?
      “Nie, nie rozumiesz. Gdybyś poznał sprawę, zrozumiałbyś lepiej” – Twoja prawda to telewizja a moja to zdrowy rozsądek i fakty

      Dobranoc

      • Czytelnik 28 września, 2023 at 7:52 am Reply

       Pytasz, jaka linia myślenia jest prawidłowa? Po prostu myślenie… To by wystarczyło…

       Piszesz “moja to zdrowy rozsądek i fakty”… cóż… jak w pewnej partii… chyba zaklinanie rzeczywistości 😉

       Powtarzam i proszę tym razem przeczytaj ze zrozumieniem (nie, tego nie ma w telewizji, jak twierdzisz). Zapoznaj się z obszernymi relacjami z procesu (tak są dostępne, tak wskazałem Ci to już wyżej, ale wciąż odnosisz się do swoich fantazji, a nie faktów). W tej sprawie dowodów było bardzo dużo, w tym zapisy z dwóch kamer, których nie znajdziesz w internecie. Film w internecie, na podstawie którego część osób wydała wyrok (bo przecież w Polsce każdy jest ekspertem) pokazywał tak naprawdę drugą część tej tragedii.

 7. Wojtek 27 września, 2023 at 10:47 am - Reply

  Dzieciom rozumiem; jednak Łukasz M. nie powinien dostać grosza.
  Powinien być oskarżony o grooming tej biednej dziewczyny.

Dodaj komentarz

*
*