Reklama

Katowice zmienią zasady parkowania. Ruszyły konsultacje

Ł. K.
Będą zmiany w zasadach parkowania na terenie Katowic. Miasto przygotowuje się do wprowadzenia dwóch podstref. Jedna z nich ma być droższa. W ten sposób urzędnicy chcą sprawić, że więcej kierowców skorzysta z miejsc parkingowych.

Miasto bierze się za zmiany w strefie płatnego parkowania na terenie Katowic. Zapowiadane już ponad rok temu podstrefy płatnego parkowania wkrótce mają stać się faktem. Ma to związek z zakończoną w 2018 roku inwestycją na ul. Ceglanej i ul. Wita Stwosza, gdzie przybyło około 200 miejsc parkingowych. Już dawno miały się tam pojawić parkomaty, ale dopiero teraz miasto robi pierwszy krok w kierunku zmian.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powstanie podstrefa płatnego parkowania w Katowicach

Pierwotnie parkowanie na tych dwóch ulicach miało się odbywać na takich samych zasadach jak w obrębie obowiązującej strefy płatnego parkowania. Teraz miasto zmienia strategię. To pierwsza tak duża zmiana w polityce parkingowej Katowic. – Określone zostaną wskaźniki i charakterystyki parkowania, tak aby na nowo zaplanować strefy płatnego parkowania oraz ukształtować nowy system opłat w śródmieściu, z uwzględnieniem ulg dla mieszkańców strefy i Katowic. W przypadku centrów przesiadkowych niezbędne jest uzyskanie aktualnych, rzeczywistych danych dotyczących wielkości ruchu pasażerskiego na obecnych liniach komunikacyjnych, które łączą Katowice z gminami sąsiadującymi, tak aby w efektywny sposób wykorzystać potencjał jaki dadzą uruchomione centra przesiadkowe – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu w UM Katowice.

PRZECZYTAJ TEŻ: Opłaty za parkingi w strefie kultury jeszcze w tym roku

Zgodnie z przygotowanym projektem uchwały, miasto zostanie podzielone na dwie podstrefy – „Śródmieście” i „Ceglana-Wita Stwosza”. W pierwszej nie będzie zmian w opłatach. Natomiast za parkowanie w nowo utworzonej podstrefie kierowcy zapłacą więcej. Za postój do godziny – 3 zł, za drugą rozpoczętą godzinę postoju – 3,60 zł, za trzecią – 3,90 zł. Każda kolejna ma kosztować 3 zł. – W związku z przeprowadzoną przebudową układu drogowego ul. Ceglanej i ul. Wita Stwosza utworzono w tym rejonie 308 miejsc parkingowych. Wprowadzenie w tym obszarze płatnego parkowania ma na celu wymuszenie rotacji pojazdów, by ułatwić znalezienie miejsca osobom odwiedzającym pobliskie szpitale i lokale usługowe – mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg w UM Katowice. Uchwała zakłada też nowe kryteria i wyższą opłatę za „kartę przedsiębiorcy”. Po zmianach ma ona kosztować 250 zł zamiast 180 zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy wszyscy zrozumieją, że nikomu w centrum Katowic nie należy się bezpłatny parking [KOMENTARZ]

To dopiero początek zmian w parkowaniu na terenie Katowic. Od dłuższego czasu prezydent Marcin Krupa zapowiada większe ograniczenia w dostępie do miejsc parkingowych. Dodaje, że na podstawie uzyskanych danych zostaną podjęte działania dotyczące zmian w centrum, w tym także w Strefie Kultury. – Zgodnie z moją przedwyborczą obietnicą pracujemy nad wdrożenie karty mieszkańca. Jej głównym celem jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki, co jest bardzo ważne z punktu widzenia budżetu miasta. Karta będzie zapewniała m.in. tańsze parkowanie. Droższy parking dla osób spoza Katowic, wraz z powstającymi centrami przesiadkowymi, ma stanowić element polityki transportowej ukierunkowanej na zachęcanie naszych gości do podróżowania do Katowic komunikacja publiczną – mówi prezydent.

Projekt uchwały „w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania dla pojazdów samochodowych na drogach publicznych na obszarze miasta Katowice” trafił do konsultacji z organizacjami pozarządowymi i pożytku publicznego. Konsultacje potrwają dwa tygodnie, do 6 sierpnia. Szczegóły i treść projektu uchwały są dostępne TUTAJ. Następnie dokument będzie opiniowany przez komisje rady miasta, a najprawdopodobniej we wrześniu trafi na sesję rady miasta.


Tagi:

Komentarze

  1. Łukasz 24 lipca, 2019 at 10:19 am - Reply

    Czy przez wprowadzenie opłaty na ceglanej zmniejszą się kolejki do lekarzy? Bo jak inaczej opłaty mają zwiększyć rotację wśród parkujących pacjentów?

Dodaj komentarz

*
*