Reklama

Katowice przystępują do rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski

Redakcja
Katowice przyłączyły się do ogólnopolskiej rywalizacji miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. To akcja wymyślona przez Bydgoszcz. Chodzi w niej o zachęcenie jak największej liczby osób to jazdy na rowerze. Trwa już rozgrzewka, a właściwy wyścig odbędzie się w czerwcu.

Inicjatywa organizowana jest po raz piąty, a Katowice startują w niej po raz pierwszy. Rywalizacja opiera się o bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, którą można pobrać na telefon i kręcić kilometry, a te przekładają się na punkty dla wybranego miasta. Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans i spalone kalorie, a przebytą trasę oznacza na mapie. Szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”, pozwala zbierać dane o szlakach, którymi najczęściej poruszają się rowerzyści.

Od 21 marca do 21 maja mieszkańcy mogą kręcić kilometry dla swoich miast w ramach rozgrzewki. Żeby zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w treningu, jako pierwszy swój zespół powołał Urząd Miasta Katowice, który wraz ze startem nowego sezonu rowerowego w stolicy województwa śląskiego, będzie kontynuował rozpoczętą w ubiegłym roku kampanię „Przeciepnij sie na koło”. W ramach kampanii rowerowymi ambasadorami Katowic stali się urzędnicy, którzy dojeżdżają do pracy na rowerze.

Po ściągnięciu aplikacji, użytkownik sam decyduje dla którego miasta zbiera kilometry. Można to robić w dowolnym miejscu. Jeśli np. mieszkaniec Katowic wyjedzie na urlop i w innym mieście będzie jeździł na rowerze, to nadal punktuje dla Katowic.

Kilometry przejechane na rowerze podczas treningu, który potrwa do 21 maja, sumują się dla wybranego miasta, ale nie są brane pod uwagę w głównej rywalizacji, która rozpocznie się w czerwcu. Wtedy dopiero startuje licznik rywalizacji ogólnopolskiej i obowiązuje przelicznik – przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast. Nagrodą dla miast będzie przechodni Puchar Rowerowej Stolicy Polski, który aktualnie ma Biała Podlaska. Trzy najlepsze miasta zdobędą stacje naprawy rowerów. Przewidziano też nagrody indywidualne dla uczestników rywalizacji – vouchery do sklepu CentrumRowerowe.pl oraz 80 nagród dodatkowych, odpowiednio dla trzech najlepszych kobiet i mężczyzn w różnych kategoriach wiekowych. Katowice przygotują również nagrody lokalne.

Do tegorocznej rywalizacji zgłosiło się 51 miast. Wśród nich, poza Bydgoszczą, są m.in. Poznań, Białystok, Chorzów, Leszno, Toruń, Tarnów, Koszalin, Płock, Rybnik, czy Biała Podlaska, która zawalczy o trzecie zwycięstwo z rzędu.

Jak dołączyć do treningu?

Pobierz i zainstaluj bezpłatną aplikację Aktywne Miasta (link do pobrania aplikacji dla systemu Android znajduje się TUTAJ, dla systemu IOS znajduje się TUTAJ).

Z menu wybierz „Rywalizacje”, następnie w zakładce „Ogólne” – Trening Rowerowej Stolicy Polski 2023 – UWAGA: dla Miast.

Aby dołączyć do rywalizacji, z listy rozwijanej wybierz Katowice.

W kolejnym kroku możesz wybrać grupę z listy lub zaproponować nową grupę, poczekać na jej zaakceptowanie przez koordynatora w swoim mieście i razem z wybranymi osobami wziąć udział w zabawie.


Tagi:

Komentarze

 1. Anna 24 marca, 2023 at 10:32 am - Reply

  Rzeczywiście śmieszne, tak jak to, że nie umiesz poprawnie pisać.

 2. XD 23 marca, 2023 at 10:21 pm - Reply

  Katowice ? Stolicą rowerową ? To jeszcze nie pierwszy kwietnia XD

 3. W 23 marca, 2023 at 5:49 pm - Reply

  Prawda jak Katowice traktują infrastrukturę rowerową
  https://youtu.be/P544I0QxCdQ

 4. Damian 23 marca, 2023 at 9:31 am - Reply

  Super, do Pszczyny i Oświęcimia trochę kilometrów nakręcę

Dodaj komentarz

*
*