Reklama

Katowice pomogą wybudować ośrodek dla dzieci z Aleppo

Ojciec Alan Rusek, proboszcz panewnickiej bazyliki i prezydent Marcin Krupa opowiedzieli dzisiaj o szczegółach pomocy dla dzieci z Aleppo.

Ł. K.
Katowice chcą pomóc dzieciom z Aleppo. Dzięki akcji ma powstać ośrodek z placem zabaw i basenem. Niezbędne są też autobusy i instalacja baterii słonecznych. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do budowy ośrodka przy klasztorze franciszkanów w Aleppo. Finał akcji zaplanowano w Dniu Dziecka.

Dzieci potrzebują rehabilitacji psychologicznej i dożywienia. W Aleppo brakuje aktualnie miejsca, w którym franciszkanie mogliby w pełni zaopiekować się najmłodszymi. Dzięki ośrodkowi dzieci mogłyby uczestniczyć w sportowych i artystycznych zajęciach. Chodzi głównie o sieroty, które straciły swoich rodziców podczas wojny w Syrii. Szacuje się, że takich dzieci  jest ok. 30 tys. Akcja to odpowiedź na potrzeby Franciszkańskiego Konwentu w Aleppo. – Ta pomoc jest potrzebna tam, na miejscu. Oni sami nie są w tej chwili w stanie sobie pomóc, jeżeli tej pomocy nie otrzymają z zewnątrz. Musimy stworzyć warunki, aby chrześcijanie z Aleppo mieli do czego wrócić – mówi o. Alan Rusek, proboszcz bazyliki w Panewnikach. Ojciec Rusek postanowił zorganizować akcję “Śląskie Dzieciom Aleppo”. W akcję zaangażują się również Katowice, które od ponad roku goszczą syryjską rodzinę. – To, co się dzieje u nas w mieście, chcemy przenieść na obszar Syrii pochłonięty wojną – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. W mieście odbędą się wydarzenia pod nazwą “Katowice grają dla Aleppo”, które będą jednocześnie obchodami Dnia Dziecka i finałem akcji dla dzieci z Aleppo. Od 1 do 3 czerwca zaplanowano  spektakl i koncert w Mieście Ogrodów, a także badmintonową imprezę na pl. Sejmu Śląskiego. W trakcie wydarzeń odbędzie się zbiórka pieniędzy. Dodatkowo po koncercie zorganizowana zostanie licytacja różnych przedmiotów. Pieniędzy potrzeba sporo, bo ośrodek w pobliżu klasztoru franciszkańskiego w Aleppo będzie kosztowną inwestycją. Obejmie ona m.in. remont wnętrza budynku, który zostanie zaadaptowany na ośrodek, budowę basenu, placu zabaw i zakup autobusów. Poza tym ośrodek ma być zasilany bateriami słonecznymi. Całość oszacowano na 3,5 mln zł. Akcja ruszy 30 stycznia i potrwa około 125 dni, do 5 czerwca.

Już teraz Caritas Archidiecezji Katowickiej udostępniła swoje konto dla wpłat na rzecz tych dzieci.

Przelewów można dokonywać na numer konta:

90 1560 1111 0000 9070 0011 6398

Jako tytuł wpłaty konieczny jest dopisek “Śląskie Dzieciom Aleppo”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*