Reklama

Katowice kupiły całoroczne fortepiany. Dwa już stoją w centrum miasta

Redakcja
Katowice kupiły zewnętrzne całoroczne fortepiany. Kosztujące około 150 tys. złotych (za jeden) instrumenty będą na stałe zamontowane w kilku lokalizacjach. Są odporne na warunki atmosferyczne i wandali.

Miasto kupuje fortepiany, na których będzie można grać cały rok. Instrument Cadenza pojawił się na Rynku Katowicach po raz pierwszy latem. Przez miesiąc można było na nim grać i wygrywać nagrody. To była akcja organizowana przez producenta i Teatr Śląski. Teraz na stałe w Katowicach zamontowane zostaną trzy takie instrumenty izraelsko-polskiej produkcji. Sam instrument powstał w Izraelu, ale w Polsce, w gliwickiej firmie Fulco, opakowano go odpowiednio, przygotowując do użytku na ulicy. Zewnętrzy i całoroczny fortepian Cadenza waży około 300 kilogramów. Dzięki obudowie ze stali i betonu oraz hermetycznej klawiaturze jest odporny na wandali i na warunki zewnętrze oraz atmosferyczne. Nie przeszkadza mu deszcz czy pył. Instrumentem można sterować na odległość za pomocą aplikacji. Da się go w ten sposób m.in. wyłączyć, zwiększyć lub zmniejszyć głośność.

Nowe fortepiany, które są własnością miasta, można zobaczyć już w dwóch lokalizacjach w centrum Katowic. Wydział promocji UM Katowice i Miasto Ogrodów łącznie kupiły 3 fortepiany, które na razie stanęły na ul. Stawowej i pl. Kwiatowym. Ten na Rynku powinien już dzisiaj działać. Trzeci będzie najprawdopodobniej na stałe zamontowany przy Tężni w Parku Zadole. Koszt jednego instrumentu to około 130 tys. zł netto. Za trzy fortepiany miasto zapłaciło prawie 450 tys. zł brutto.


Tagi:

Komentarze

 1. Waciek Mamoczny 1 marca, 2023 at 11:25 pm - Reply

  Jak już 130tyś 1 pianino to chociaż jakieś porządne a nie takie, byle by wydawało dźwięk

 2. Piotr 10 lutego, 2022 at 1:42 am - Reply

  Niestety klawiatura nie posiada dynamiki. Pedał tylko sustain – i nie stanowi on pedału fortepianu tylko pedał od keybardu – mało profesjonalnie to wygląda, a jeszcze słabiej działa. Gra bez dynamiki dyskwalifikuje instrument do profesjonalnego grania. Instrument bardziej do zabawy.

  • Maciej 7 września, 2022 at 3:32 pm Reply

   facet, to jest dla spacerowiczów którzy nigdy nie mieli do czynienia z fortepianem lub bardzo nikłe

  • kukura 10 lutego, 2022 at 8:53 am Reply

   Spodziewał się Pan konkursów szopenowskich na rynku? Przecież wiadomo, że te urządzenia to wyroby fortepiano-podobne dla gawiedzi, która i tak nie odróżnia tonów.

 3. An 3 stycznia, 2022 at 9:31 pm - Reply

  Nie chcieliście pomnika to macie fortepian.

 4. Emi 2 stycznia, 2022 at 5:18 pm - Reply

  Decyzje pana prezydenta Krupy są tak bezsensowne że powinien podać się do dymisji . Ciekawe czy swoje własne pieniądze też wydaje taka lekką ręką ? Gdzie byli radni ?

  • Wojciech 4 lipca, 2022 at 11:22 am Reply

   Nie są bezsensowne. Pianino jest najpopularniejszym instrumentem na świecie, a w Polsce mało takich miejsc, gdzie można zagrać na takim pianie i to za darmo. Wielu osobom sprawia to radość, a inni mogą się przy tym relaksować. Ci co nigdy nie próbowali grać na pianinie mają szansę spróbować. Według mnie ta decyzja była idealna.

   • Emi 2 7 września, 2022 at 10:42 pm Reply

    Czy bębny też już są zamówione? Przynajmniej trzy oczywiście!

 5. Sk 1 stycznia, 2022 at 7:46 am - Reply

  Dobre miasto kultury he he szczególnie widać kulturę na mariackiej w okresie letnim !!!!! Miasto patologii myślę że odpowiednią nazwa !!!!

 6. ketonal 31 grudnia, 2021 at 10:55 am - Reply

  w końcu miasto kultury, a ci którzy wolą zamienić fortepian na piec gazowy niech się przeprowadzą bardziej na wschód.

  • Marta 3 stycznia, 2022 at 12:55 am Reply

   Nowy „cennik” kar nakładanych przez ZTM !

   Pozwole sobie przytoczyć tylko niektore: ■ nieprowadzenie sprzedaży biletów – 800zl ■sprzedaż biletów podczas kierowania pojazdem –

   800zl

   ☐ umieszczenie informacji i stosowanie zasady sprzedaży biletów „za odliczona gotowka” – 800zl

   ■ sprzedaż na poczet łączenia nominałów biletów w jeden normalny bilet, np dwa bilety ulgowe jako jeden

   bilet normalny – 800zl ■ przewóz osób postronnych w kabinie kierującego pojazdem, w tym pracowników Wykonawcy oraz prowadzenie rozmów przez kierowce z pasażerami –

   800zl

   ■spozywanie alkoholu, posiłków, palenie tytoniu lub innych substancji, oraz e-papierosow, korzystania z telefonu poza sytuacjami związanymi z wykorzystaniem czynności służbowych, korzystania z urządzeń audio, w tym z wykorzystaniem sluchawek, korzystania z urządzeń audio w sposób zakłócający komfort podróżowania podróżnym (np zbyt głośno) podczas jazdy pojazdem, oraz palenie tytoniu lub innych substancji oraz e-papierosow na postoju – 800zl ☐ brak ubioru służbowego – 200zl

   Nie wiem czy wszędzie u przewoźników i organizatorów są takie kary ale jak dla mnie i kolegów są one absurdalne, gdzie min. polowa pasażerów jeździ na gapę, a kontrolerzy częściej nas sprawdzają niż pasażerów.

 7. Marta 31 grudnia, 2021 at 2:03 am - Reply

  150000 na fortepian, a w PKM Katowice kierowcy zarabiają 16 złotych na godzinę i wszyscy zaczynają się zwalniać. Brawo Panie Prezydencie wkrótce wszyscy będą chodzili pieszo z zaplanowanym relaksem przy fortepianie

 8. Andrzej 30 grudnia, 2021 at 10:37 pm - Reply

  Jeden fortepian powinien nazywac sie Krupa a drugi Uszok

  • Bartek 31 grudnia, 2021 at 7:55 am Reply

   a trzeci Bojarun

 9. Dorota W 30 grudnia, 2021 at 9:54 pm - Reply

  Teraz widać jak lekkomyślnie wydaje się pieniądze unijne.Kto wydał zgodę na tak bulwersujący projekt.

  • Piotr 31 grudnia, 2021 at 10:25 am Reply

   Dlatego Pani Doroto w Warszawie postanowiono wyjść na przeciw i rozwiązać ten bolesny problem pieniędzy unijnych. Chyba z nich zrezygnujemy i przy odrobinie konsekwencji ludzi w Brukseli, może nam się to „udać”… 😉

 10. Taki tam 30 grudnia, 2021 at 1:40 pm - Reply

  Odporne na wandali…. Śmiechu warte. Zaraz pewnie zobaczymy na nich emblematy klubów sportowych, albo wyrazy uczuć międzyludzkich.

  Myślę że za 150 tys możnaby odmalować , chociażby z zewnątrz kilka obskurnych kamienic w ścisłym centrum miasta.

 11. Er 30 grudnia, 2021 at 1:34 pm - Reply

  Po co komu te fortepiany!!!? Lepiej wymienić kopciuchy za tę kasę bo dusimy się w smogu!!!!!

  • Taki tam 30 grudnia, 2021 at 1:43 pm Reply

   Najlepiej ZMUSIĆ stare babcie z emeryturami 1500 zł do wymiany kopciucha , na piec gazowy, a później podnieść rachunki o 1000%.

   • Piotr 30 grudnia, 2021 at 3:19 pm Reply

    Dawno. dawno temu, transportem węgla „ostatniej mili” zajmowały się furmanki, więc ubodzy chodzili i zbierali wegiel z ulic…
    Dzisiaj wykluczeni energetycznie, nawet tej szansy nie dostaną…
    Co będzie, jeżeli jakaś babcia dostanie „wsparcie energetyczne” a następnie zapomni się ze szczęścia i przepusci wszystko na salceson, pasztet lub inne łakocie ?
    Albo co gorsza na lekarstwa…

    • Bartek 31 grudnia, 2021 at 7:57 am Reply

     zawsze może grać kolędy całorocznie na Stawowej i w ten sposób dorzucić brakujące grosze do Podwawelskiej

 12. sodoma 30 grudnia, 2021 at 11:37 am - Reply

  I oczywiście musieli zamontować go nad studzienką.
  Jeśli będzie potrzeba dostać się do kabli, które są w studzience to Prezydent pewnie osobiście przyjdzie przesuwać fortepian.

  • Bartek 31 grudnia, 2021 at 7:59 am Reply

   to tak na wypadek wystąpienia wzruszenia podczas wylewnego grania

Dodaj komentarz

*
*