Reklama

Kamienice przy ul. Mariackiej zostaną przebudowane. Architekci stworzyli koncepcję mieszkań dla seniorów

Ł. K.
Konkurs na przebudowę kamienic w centrum Katowic wkracza w decydujący etap. SARP wybierze wkrótce najlepszy projekt. Według niego powstanie nowa mieszkaniowa inwestycja KTBS, która ma służyć przede wszystkim seniorom i osobom młodym.

Dzisiaj zakończyło się zbieranie prac w konkursie SARP na przebudowę kamienic przy ul. Mariackiej. Piętnaście pracowni dostarczyło w terminie swoje koncepcje architektoniczno-urbanistyczne. Choć do konkursu zgłosiło się znacznie więcej, bo aż 52 pracownie z całej Polski. Spośród tych 15 koncepcji sąd konkursowy złożony z architektów wybierze najlepszą wizję. Przypomnijmy, że ogłoszony na zlecenie KTBS w lipcu konkurs dotyczy przebudowy kamienic przy ul. Mariackiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jest konkurs na koncepcję przebudowy kamienic przy ul. Mariackiej

Chodzi o trzy budynki położone przy kościele, o numerach 30, 32 i 34. Kamienice od wielu lat straszą, bo przywrócenie ich do życia było za drogie. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wpadło na pomysł, żeby przy ul. Mariackiej powstały mieszkania dla seniorów. Lokali ma być 40. Mieszkania będą miały powierzchnię od 35 do 50 m kw. W 50% byłyby one przeznaczone dla osób 65+. Pozostałe lokale wynajmowaliby młodzi lokatorzy. W ten sposób KTBS chce „wymieszać” mieszkańców, żeby ci wspierali się nawzajem i stworzyli małą społeczność. Dlatego przy okazji inwestycji powstanie sporo wspólnej przestrzeni, która ma służyć do integracji lokatorów. Będzie tam wózkownia, rowerownia, biblioteka i zielone podwórko. W miejsce wyburzonych oficyn, bo z kamienic po przebudowie zostaną tylko ściany frontowe, ma powstać przestronne atrium. To na razie dość odległe plany, ale niebawem okaże się jak będzie wyglądała inwestycje.

Spośród wszystkich prac konkursowych SARP wybierze pracownię, która później podpisze umowę z KTBS na stworzenie projektu wykonawczego. Poza tym zwycięski projekt ma otrzymać 20 tys. zł nagrody. Jak mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, projektowanie mogłoby się zacząć pod koniec tego roku i potrwać do połowy przyszłego. Z kolei przebudowa ruszyłaby w połowie 2021 roku. Prace mają potrwać dwa lata. Wyniki konkursu SARP będą znane za około 2 tygodnie.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 4 listopada, 2019 at 7:06 am - Reply

    Wyremontujcie najpierw ta ulice… Te płyty chodnikowe są niebezpieczne dla przechodniów !!

Dodaj komentarz

*
*