Reklama

Jest konkurs na koncepcję przebudowy kamienic przy ul. Mariackiej

Grzegorz Żądło
Kolejny krok na drodze do modernizacji trzech kamienic przy ul. Mariackiej. Został właśnie ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczny przebudowy budynków o nr 30, 32 i 34. Ma w nich powstać około 40 mieszkań dla seniorów i ludzi młodych. Prace budowlane mają się zacząć najwcześniej pod koniec 2020 roku.

Początkowo Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego chciało pozyskać prywatnego inwestora, który wyłożyłby pieniądze na przebudowę kamienic. W zamian czerpałby dochody z wynajmu bądź sprzedaży części lokali. Wstępne zainteresowanie wyraziło kilka podmiotów, ale konkretnej oferty nie złożył nikt. Powód jest prosty – pieniądze. Według wstępnych wyliczeń, przebudowa metra kwadratowego kamienic ma kosztować około 8000 zł. To oznacza, że w przypadku sprzedaży lokali, inwestor musiałby zażądać wyższej ceny, a w tej lokalizacji to na razie nie są akceptowalne kwoty.

Prezes KTBS nie chciał jednak odpuścić tematu i postanowił poszukać innego rozwiązania. Tak narodziła się koncepcja mieszkań dla seniorów. Lokale dla osób 65+ mają stanowić około 50% wszystkich mieszkań w zmodernizowanych kamienicach. Druga połowa przeznaczona będzie dla osób młodych. Wszystkie mieszkania mają mieć od 35 do 50 m kw. powierzchni, czyli będą jedno lub dwupokojowe. Ma też powstać jedno 4-5 pokojowe mieszkanie dla osób, które opuszczają dom dziecka. Poza tym KTBS chce też, żeby powstały miejsca wspólne, służące integracji mieszkańców, takie jak wózkownia, rowerownia, biblioteka czy zielone podwórko. – Chcemy, żeby mieszkańcy różnych pokoleń byli dla siebie wsparciem. Dlatego nie może to być dom tylko dla seniorów albo tylko dla młodych – mówi Janusz Olesiński, prezes KTBS.

W związku z tym, że budynki są wpisane do rejestru zabytków, na wszelkie prace konieczna będzie zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Ten już wstępnie zezwolił na wyburzenie wszystkich oficyn, dzięki czemu będzie mogło powstać przestronne atrium. Plan zakłada, że z obecnych budynków zostaną tylko ściany frontowe. Reszta kamienic jest bowiem w tak złym stanie, że nie opłaca się ich remontować. Poza tym budynki trzeba dostosować do potrzeb osób starszych, co wiąże się z montażem wind.

Pieniądze na modernizację KTBS chce pozyskać z zysku z innej swojej inwestycji, rządowego Funduszu Dopłat oraz niskooprocentowanego kredytu. Przyszli lokatorzy będą musieli wpłacić tzw. partycypację (zwykle to około 25% kosztów budowy, które po zakończeniu najmu są zwracane). – Chcemy, żeby wszystkich lokatorów mogły objąć rządowe dopłaty do czynszów. Jeśli to się uda, stawka czynszu wyniesie realnie 9-10 zł – mówi Olesiński.

Koszt prac budowlanych szacowany jest na 17,2 mln zł,a cała inwestycja może pochłonąć 22,5 mln zł.

Konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną prowadzi Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach. Chętni architekci mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie do 29 lipca. Czas na składanie prac minie 30 października. Zwycięzca dostanie 20 tys. zł nagrody i propozycję podpisania umowy na projekt. Ten ma być gotowy do polowy roku 2020. Później mógłby zostać ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy. Same prace potrwają około 2 lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*