Reklama

Inwestycje rowerowe będą szeroko konsultowane. Miasto zmienia swoją politykę

Spotkanie w sprawie drogi rowerowej na ul. Lotnisko.

Grzegorz Żądło
Sytuacja z drogą rowerową na ul. Lotnisko, której projekt został zmieniony już po ogłoszeniu przetargu na wykonawcę, spowodowała, że urząd miasta zmienia zasady konsultowania inwestycji rowerowych. Plany, koncepcje i projekty będą omawiane już nie tylko ze środowiskiem rowerowym, ale również z radami dzielnic. Chodzi o to, żeby dotrzeć z informacją do jak największej liczby mieszkańców.

Przypomnijmy, po naszych publikacjach, w których opisaliśmy, że budowa drogi rowerowej przy ul. Lotnisko będzie oznaczać wycinkę prawie 100 drzew, zaczęli protestować mieszkańcy. Plany miasta najbardziej nie podobały się osobom mieszkającym na leżącym przy ul. Lotnisko osiedlu Atal Francuska Park, dla których drzewa stanowią zieloną „ścianę” pomiędzy osiedlem i lotniskiem. Większość mieszkańców zabierających głos w tej sprawie przekonywała, że najlepszym rozwiązaniem będzie budowa drogi rowerowej na jednym z trzech pasów jezdni. Na takie rozwiązanie władze miasta nie chcą się jednak zgodzić. Jedyne ustępstwo to rezygnacja z chodnika po południowej stronie ul. Lotnisko (na odcinku od ul. Francuskiej do ul. Szybowcowej), co ograniczy liczbę drzew przeznaczonych do wycinki z 98 do 28.

Żeby do takich sytuacji nie dochodziło w przyszłości, miasto zmienia sposób konsultowania inwestycji rowerowych. Mają być one omawiane w szerszym gronie. – Chodzi o to, żeby ten ciężar przenieść z zespołu rowerowego, na konsultacje w szerszym gronie. Chcielibyśmy, żeby pewnym standardem stało się konsultowanie inwestycji rowerowych z radami dzielnic – mówi Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Jak widać, powieszenie czegoś na Platformie Konsultacji Społecznych to za mało. Konsultacje mają być teraz bardziej ofensywne – dodaje Adam Skowron, radny Forum Samorządowego.

Obydwaj radni są inicjatorami zmian, na które przystał też prezydent Katowic. – Forma konsultacji w postaci spotkań zespołu rowerowego oraz na PKS wydawała się dobra. Życie pokazało jednak, że jest inaczej. Proponowane rozwiązania, takie jak te na ul. Lotnisko, nie uwzględniały potrzeb wszystkich mieszkańców – mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu UM Katowice.

Dodał, że decyzją prezydenta, to właśnie wydział transportu będzie od teraz zajmował się inwestycjami rowerowymi od początku do końca. Do tej pory, na początkowym etapie, koncepcje przygotowywał wydział rozwoju.

W środę w urzędzie miasta odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie drogi rowerowej na u. Lotnisko. Nie były to jeszcze zapowiadane konsultacje, a raczej okazja do zaprezentowania zmian w projekcie. Wzięli w nich udział radni oraz przedstawiciele Rad Jednostek Pomocniczych ze Śródmieścia i os. Paderewskiego. Kolejne takie spotkanie odbędzie się w czwartek w siedzibie RJP Wełnowiec-Józefowiec i będzie dotyczyło drogi rowerowej wzdłuż al. Korfantego.

Jak zapowiedział naczelnik Lowak, pierwsze konsultacje w nowej formule będę dotyczyć drogi rowerowej wzdłuż ul. Chorzowskiej. Mimo że jest już gotowy projekt budowlany, to jeszcze nie został ogłoszony przetarg na wykonawcę. Jest więc jeszcze czas na wprowadzenie ewentualnych zmian.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*