Reklama

Górnicy chcą „czternastek” i pewnej pracy. Protest przed siedzibą KHW [WIDEO]

W kierunku prezesa KHW Tomasza Cudnego leciały wulgarne wyzwiska

Ł. K.
Rzucali petardami i wyzwiskami. Grupa górników przyszła dzisiaj przed siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego. Chodziło nie tylko o to, że nie dostali pełnych „czternastek”, ale również o przyszłość kopalń KHW. Te mają wkrótce zostać włączone do Polskiej Grupy Górniczej. Dziś w tej sprawie ze związkowcami z PGG i KHW rozmawiali minister i wiceminister energii.

Przysługująca każdemu górnikowi „czternastka” w KHW została wypłacona na czas tylko częściowo. Wbrew obietnicom, górnicy dostali w piątek po 1000 zł. Tego samego dnia na tablicach ogłoszeń przy kopalniach pojawiły się plakaty informujące o spotkaniu władz KHW ze związkami zawodowymi, które miało się odbyć tego samego dnia. Zdaniem górników do spotkania w ogóle nie doszło. – Nie było żadnego spotkania – mówi jeden z protestujących, górnik z kopalni Mysłowice-Wesoła.

To dlatego grupa około 30 górników stanęła w poniedziałek przed siedzibą KHW przy ul. Damrota. Rzucali petardy i krzyczeli: „Złodzieje”. Do protestujących wyszedł prezes KHW, Tomasz Cudny. – My tutaj nie chcemy krzyczeć. My tylko chcemy nasze pieniądze, które są odkładane z wypłaty na wypłatę. Już zarabiamy grosze – mówił do niego jeden z górników. Z tłumu padały wyzwiska pod adresem prezesa. Cudny nie mógł dojść do słowa. Przyznał, że pieniędzy na „czternastki” nie ma i są one zbierane. – Myślałem, że ktoś jeszcze weźmie ode mnie węgiel. Że wypłacę wam całą kwotę – tłumaczył górnikom Cudny. Zaprosił też do rozmów przedstawicieli górników. Ci nie zamierzają dyskutować o losach kopalń, dopóki nie dostaną reszty pieniędzy. Na tym nie kończą się obawy górników. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa energii, do końca marca ma dojść do przyłączenia KHW do Polskiej Grupy Górniczej. Większość boi się, że to doprowadzi do likwidacji kopalń.

Protest przed siedziba KHW. Górnicy kontra prezes spółki

O tym na jakich zasadach ma się odbyć fuzja PGG i KHW związkowcom tłumaczyli Krzysztof Tchórzewski i Grzegorz Tobiszowski, minister i wiceminister energii. Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami ministrowie przekonywali, że strona społeczna pozytywnie reaguje na plan łączenia górniczych spółek. – Sytuacja KHW jest bardzo trudna. Reszta część czternastki ma zostać wypłacona na początku marca. Połączenie staje się koniecznością – mówił Krzysztof Tchórzewski.

Grzegorz Tobiszowski mówi o fuzji KHZ z PGG

W czwartek związkowcy dostaną projekt porozumienia w sprawie fuzji. Kolejne rozmowy rządu, zarządów i związkowców mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

KHW jest zadłużony na około 2,5 mld zł. Po fuzji PGG zostanie dokapitalizowana kwotą nawet 1 mld zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na drążenie wyrobisk górniczych i modernizację zakładu przeróbki kopalni Murcki-Staszic.

Zgodę na połączenie KHW z PGG musi wyrazić Komisja Europejska.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*