Reklama

Echo Investment zmieni układ drogowy przy Kościuszki i Kolejowej

Grzegorz Żądło
Tunel pod ul. Kościuszki, rondo na ul. Kolejowej i nowe zjazdy i wyjazdy. Echo Investment, inwestor nowego centrum handlowego “Libero” na południu Katowic, zapowiada przebudowę na własny koszt układu drogowego w pobliżu planowanej inwestycji. Prace mogą kosztować nawet 20 mln zł.

W środę spółka poinformowała o nowej nazwie dla centrum handlowego i szczegółach inwestycji (więcej o tym tutaj). Zapowiedziała też budowę nowych elementów drogowych przy planowanej galerii. Najważniejszym z nich będzie bezkolizyjne, dwupoziomowe skrzyżowanie ulic Kościuszki i Kolejowej. W praktyce ma to wyglądać następująco: jadąc od południa, będzie można zjechać w prawo z ul. Kościuszki i ślimakiem, a potem tunelem (lub podobnym rozwiązaniem) wjechać w ul. Kolejową. Z kolei jadąc od północy, do Galerii Libero będzie można zjechać albo przed skrzyżowaniem z Kolejową (za stacją Shell), albo w wjeżdżając tę ulicę. Mniej więcej na wysokości granicy działki Echo od zachodu (czyli od strony Ligoty) powstanie rondo.

Włączyć się w ul. Kościuszki będzie można na dwa sposoby. Pierwszy to skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną w ciągu ul. Kolejowej. Drugi, ale tylko dla jadących w kierunku południowym, to wyjazd najpierw wzdłuż galerii handlowej w kierunku północnym po częściowo istniejących już drogach i następnie skręt w prawo w Kościuszki.

Układ drogowy Libero

W związku z tym, że planowane inwestycje drogowe miasta w tej części Katowic zostały z przyczyn finansowych odsunięte w czasie, musimy zrobić układ drogowy we własnym zakresie. Sami go też sfinansujemy – mówi Mariusz Szatański z Echo Investment. Zaznacza, że wypracowane rozwiązania nie zostały jeszcze potwierdzone w formie umowy z urzędem miasta.

Podobnie wypowiada się prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Co do ogólnych założeń, taki właśnie układ drogowy ma powstać przy planowanej galerii. Zmienić się mogą tylko niektóre szczegóły.


Tagi:

Komentarze

 1. zenon tracz 14 listopada, 2017 at 8:05 pm - Reply

  To bardzo źle, że hale które będą w pobliżu galerii pozostaną , będą szpecić i galeria nie będzie miała efektu przyciągania, żadnego wizerunku od strony wjazdu do galerii. Nadal będą wjeżdżały samochody ciężarowe do hal i tiry z kontenerami z takim samym natężeniem gdy będzie otwarta galeria. A zatem wnioskuję za konieczną likwidację ościennych hal w/w galerii za wszelką cenę . To musi być szeroki i otwarty teren do galerii. Proszę o przeanalizowanie mojego wniosku. Dziękuję!

 2. Aldik 30 sierpnia, 2016 at 3:40 pm - Reply

  Koło Obi można by też rondo zrobić lub mały tunel. Ciągle są korki i boje się że będą jeszcze większe ze względu na tą galerie. Miasto powinno o tym poważnie pomyśłeć !

 3. Kasia 13 lutego, 2016 at 7:36 pm - Reply

  Łukasz, dobre pytanie. Też chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

 4. Łukasz 12 lutego, 2016 at 9:00 am - Reply

  Ja dalej nie rozumie lokalizacji tej galerii. Czy stacja shell oraz hale znajdujące się w pobliżu zostaną zlikwidowane?? Czy może błędnie oceniam lokalizację?? https://goo.gl/maps/C6WtECzNks42

  • marot 17 lutego, 2016 at 12:57 pm Reply

   Stacja Shell zostaje, ma nawet swoje miejsce na planie.
   Centrum powstanie na terenie na którym obecnie znajdują się hale.

Dodaj komentarz

*
*