Reklama

Parking przy centrum przesiadkowym w Ligocie wciąż nieczynny. Ruszyły za to nowe linie autobusowe

Wjazd do centrum przesiadkowego w Ligocie. Fot. Paweł Jędrusik.

Redakcja
Wciąż nie wiadomo kiedy zostanie uruchomiony parking dla smaochodów przy centrum przesiadkowym w Ligocie. Miało się to stać w poniedziałek, ale wykonawca nie naprawił jeszcze usterki systemu od obsługi parkomatów. Za to od dzisiaj jest już dostępny bilet katowicki, który umożliwia jazdę pociągiami, autobusami i tramwajami na terenie miasta. Na razie można go kupić na dwa sposoby, ale opcji  ma być więcej.

Od dzisiaj pasażerowie Kolei Śląskich i KZK GOP mogą skorzystać z nowej oferty. Długo wyczekiwany wspólny bilet na wszystkie linie tramwajowe, autobusowe i pociągi jest już dostępny. Sprzedaż ruszyła dzisiaj. Za dystrybucję są odpowiedzialne Koleje Śląskie. Natomiast wpływy ze sprzedaży zostaną podzielone pomiędzy KZK GOP i Koleje Śląskie. Związek na bilecie zarobi 47,50 zł brutto, a kolej 71,50 zł. Na razie bilet można kupić w kasach biletowych lub u konduktora. Jednak wkrótce będzie też można to zrobić przez internet oraz za pomocą aplikacji mobilnej Skycash. Kiedy dokładnie? Tego regionalny przewoźnik nie podaje. Niewykluczone też, że za jakiś czas bilet będzie można kupić w pociągach Przewozów Regionalnych. Zgodnie z zapowiedziami, kolejowo-autobusowo-tramwajowy bilet miesięczny kosztuje 119 zł. Katowice chciały, żeby jego cena była niższa i wynosiła 99 zł. Jak poinformował nas Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice, nie zgodziły się na to niektóre miasta należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Uruchomienie dystrybucji biletu katowickiego miało być połączone z otwarciem centrum przesiadkowego. Jednak parking w Ligocie wciąż jest zamknięty i nie wiadomo kiedy zostanie otwarty. Wszystko przez usterkę, która uniemożliwia poprawne działanie parkomatów. Te mają wydawć bilety zerowe umożliwiające legalne parkowanie. – Zarówno wykonawca, jak i podwykonawca i zamawiający, czyli miasto, pracują nad tym, żeby tę usterkę usunąć. Nie można jednak podać żadnego konkretnego terminu, kiedy to nastąpi – mówi Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji UM Katowice.

Wjazd na parking zagradzają barierki. Kursują za to nowe linie autobusowe, które będą dowoziły pasażerów z przystanków „Ligota Akademiki” i „Panewniki Owsiana”. Zostały oznaczone numeramki 912 i 913. W dni powszednie mają kursować co pół godziny do 19, a później i w weekendy – raz na godzinę.


Tagi:

Komentarze

  1. Max 6 listopada, 2018 at 4:19 pm - Reply

    I jaki to ma sens jak dziś jadąc autem z Owsianej stałem w korku tak samo jak ten autobus 913. Jednorazowo musiałem podjechać na 8:00 na ulicę Rolną, ale gdybym miał stać w tym korku dzień w dzień to by mnie szlak trafił. I jak tu zamienić auto na komunikację miejską skoro jadąc autem przez las do A4 w centrum jestem w 15 minut. Dziś tyle jechałem do Ligoty skrzyżowanie z Medyków…a ile jeszcze stamtąd do centrum…

Dodaj komentarz

*
*