Reklama

Duże zmiany w sposobie pobierania opłat za parkowanie w Katowicach

Grzegorz Żądło
Od dzisiaj (4.09.) weszły w życie zmiany w sposobie pobierania opat za parkowanie w Katowicach. Kierowcy mogą zapłacić za postój w parkomatach albo przez aplikacje mobilne. Muszą to jednak zrobić od razu po zajęciu miejsca. W przeciwnym wypadku, zostaną ukarani opłatą dodatkową w wysokości 50 zł.

Jeszcze do niedawna w Katowicach można było płacić za parkowanie albo u pracowników MZUiM, albo w parkomacie. Była też opcja wniesienia opłaty do 14 dni w kasie MZUiM albo przelewem. Przy czym parkomaty przyjmowały jednie bilon albo kartę ŚKUP. W ostatnim czasie nastąpiły jedna istotne zmiany.

Rewolucja w opłatach za parkowanie w Katowicach. Wchodzi 5 aplikacji i płatności kartą w każdym parkomacie

Miasto kupiło 50 nowych urządzeń, w których od kilku tygodni można już było płacić kartą. Taka opcja istnieje też w 78 parkomatach starszego typu, które zostały odpowiednio doposażone.

Dodatkowo od 4 września kierowcy mogą skorzystać z płatności za pomocą aplikacji. MZUiM podpisał umowy z dostawcami 5 takich rozwiązań: SkyCash, ePARK, mPay, moBilet i Pango.

Kontrolerzy zostali wyposażeni w urządzenia mobilne. Po zeskanowaniu rejestracji, wiedzą od razu czy postój jest opłacony przez aplikację, czy też nie. W przypadku wniesienia opłaty w parkomacie, za szybę trzeba włożyć bilet.

Jeśli kierowca nie skorzysta z  żadnego z tym sposobów, kontrolerzy nałożą na niego opłatę dodatkową w wysokości 50 zł. Odpowiedni wydruk znajdzie się za wycieraczką.

Ceny za parkowanie w Katowicach poprzez aplikacje ą te same jak przy płatnościach w parkomacie. Pierwsza godzina postoju kosztuje 2 zł, druga – 2,4 zł, trzecia – 2,8 zł, a każda kolejna 2 zł.

Z kolei w podstrefie „Ceglana-Wita Stwosza” pierwsza godzina kosztuje 3 zł, druga – 3,6 zł, trzecia – 4,2 zł, a kolejne 3 zł.,


Tagi:

Komentarze

  1. Pepe 4 września, 2020 at 1:12 pm - Reply

    Czy miasto planuje podnieść ceny w strefie płatnego parkowania? Obecne stawki to jakaś pomyłka (ceny sprzed kilkunastu lat) i raczej nie zachęci kierowców do przesiadki na komunikację publiczną.

    • Grzegorz Żądło 4 września, 2020 at 5:08 pm Reply

      Tak, planuje, ale konkretne kwoty jeszcze nie padły. Poza tą, która ma obowiązywać na parkingu w strefie kultury. Tam za postój katowiczanie zapłacą 5 zł za godzinę, a osoby spoza miasta – 10 zł.

Dodaj komentarz

*
*