Reklama

Droga rowerowa przy Parku Kościuszki. Trzeba zwęzić ul. Kościuszki

Redakcja
Miasto realizuje nowe połączenie z centrum przesiadkowym. Miejsca parkingowe zastąpi infrastruktura dla rowerzystów.

Trwa budowa nowej drogi rowerowej. Jak wynika z zamówienia, celem jest połączenie centrum przesiadkowego „Brynów” ze strefą „Tempo 30” na ul. Ceglanej. Roboty ruszyły około dwa miesiące temu. Na razie trwają prace ziemne, które można zauważyć po zachodniej stronie ul. Kościuszki, od restauracji Patio Park do okolic basenu „Brynów”. Likwidowane są miejsca parkingowe na odcinku ok. 80 metrów (maksymalnie kilkanaście miejsc postojowych).Dalej, w kierunku południowym, ma być już wydzielony pas postojowy na ok. 40 miejsc parkingowych i 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych, przy którym zostaną nasadzone byliny. Żeby udało się zachować miejsca parkingowe i dobudować obok tego drogę, zawężane są pasy ruchu na ul. Kościuszki.

 

Nowa infrastruktura będzie się rozpoczynała przejazdem rowerowym przez ul. Kościuszki na wysokości skrzyżowania z ul. Ceglaną, przy Patio Park. Pobiegnie po zachodniej stronie ulicy, wzdłuż granicy Parku Kościuszki, aż do ul. Różyckiego. Następnie drogą równoległą, która stanowi dojazd do nieruchomości przy ul. Kościuszki od nr 115 do ul. Dworskiej z kontraruchem na krótkim odcinku. Dalej rowerzyści wjadą na jezdnię i korzystając ze śluzy rowerowej przejadą na drugą stronę ul. Kościuszki, czyli dotrą do ul. Drozdów. Tu również zaplanowano śluzę. Wschodnią stroną analogicznie poruszać się będą po drodze równoległej do ul. Kościuszki, gdzie również dopuszczony będzie kontraruch. Potem przez ul. Kosów do ul. Huberta trzeba będzie przejechać razem z samochodami. Z ul. Herberta do centrum przesiadkowego „Brynów” jest już w linii prostej blisko. Jednak właściciel nie zgodził się na poprowadzenie drogi dla rowerów przez swój teren. Dlatego konieczne jest wykonanie przejazdu z ul. Herberta do połączenia z chodnikiem na wysokości budynku PKP. Na istniejącym chodniku zostanie dopuszczony ruch rowerowy aż do centrum przesiadkowego.

Cała droga wzdłuż ul. Kościuszki ma zostać wykonana z asfaltu. Zmiana ta została dokonana już w trakcie realizacji, bo projekt powstał zanim miasto zadeklarowało, że ograniczy do minimum realizację dróg dla rowerów z nawierzchnią z kostki brukowej. Na odcinku wzdłuż ul. Kościuszki, przy parku chodnik i droga rowerowa będą oddzielone opaską. Mają one mieć odpowiednio 1,5 m i 2 m szerokości.

Umowa na realizację infrastruktury rowerowej została podpisana w maju. Zgodnie z zamówieniem, inwestycja powinna zakończyć się na przełomie września i października. Jej koszt to 1,68 mln zł brutto.


Tagi:

Komentarze

 1. Marcin 26 sierpnia, 2021 at 9:16 am - Reply

  „… ograniczy do minimum realizację dróg dla rowerów z nawierzchnią z kostki brukowe”
  – świetna informacja

 2. Szymon 25 sierpnia, 2021 at 10:57 am - Reply

  Ciekawe czy powstanie jakiś nowy parking, bo może być kiepsko z parkowaniem

 3. P Śl 24 sierpnia, 2021 at 10:33 pm - Reply

  Zaczynam czytać i już robi się ciekawie. Ścieżka łącząca CP Brynów z Ceglaną…roboty po zachodniej stronie Kościuszki.

Dodaj komentarz

*
*