Reklama

Defilada wojskowa w Katowicach. Szykują się duże utrudnienia

Łukasz Kądziołka
Wielka defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w Katowicach. Weźmie w niej udział 2600 żołnierzy. Na obchody święta przyjadą do Katowic m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Mieszkańcy muszą przygotować się na duże utrudnienia.

Równo za dwa tygodnie w Katowicach odbędzie się wielka defilada wojskowa. 15 sierpnia miasto będzie gospodarzem Święta Wojska Polskiego. Zgodnie z zapowiedzią Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, uroczystość zostanie przeniesiona w tym roku do Katowic dla upamiętnienia 100. rocznicy wybuchu powstań śląskich. Weźmie w niej udział 2600 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego i 60 statków powietrznych. Znany jest już wstępny program wydarzenia. Wojsko przemaszeruje m.in. przez al. Roździeńskiego, al. Korfantego i rondo im. gen. J. Ziętka. To tu defilada ma być najbardziej atrakcyjna dla widzów. Scena, z której uroczystość będą obserwowali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, ma być ustawiona naprzeciwko Spodka (po południowej stronie al. Roździeńskiego), tyłem do Pomnika Powstańców Śląskich.

PRZECZYTAJ TEŻ: Defilada wojskowa w Katowicach 15 sierpnia: MON wycofuje się z części żądań

Utrudnienia w czasie defilady wojskowej w Katowicach 15 sierpnia 2019

Defilada rozpocznie się o godzinie 14.00. Tył kolumny wojskowej będzie ustawiony od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską w kierunku na centrum miasta. Wojsko przejdzie aleją Roździeńskiego, przez rondo im. gen J. Ziętka, a następnie skręci w aleję Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości pętli Słonecznej. W związku z wydarzeniem, od środy 14 sierpnia (od godz. 20.00) do czwartku 15 sierpnia (do godz. 17.00) zamknięte będą ulice: Bagienna (od skrzyżowania z ulicy Lwowską do węzła z ul. Murckowską), al. Roździeńskiego (od węzła z ul. Murckowską do ronda im. gen. J. Ziętka), rondo im. gen. J. Ziętka, ul. Chorzowska (od ul. Sokolskiej do ronda im. gen. J. Ziętka), al. Korfantego od ul. Moniuszki do Placu Alfreda, tunel pod rondem im. gen. J. Ziętka. Ponadto na wszystkich zamkniętych odcinkach będzie obowiązywał zakaz parkowania.

Na spore zmiany muszą się przygotować pasażerowie komunikacji miejskiej. Z powodu zamknięcia ronda, w jego rejonie nie będą kursowały tramwaje. Ruch tramwajów ma być utrzymany na odcinkach od Zawodzia do pl. Wolności oraz od Brynowa w kierunku Zawodzia. Tramwaje, jadące od strony Chorzowa, będą zawracały na wysokości Stadionu Śląskiego. Zmiany będą dotyczyły także komunikacji autobusowej. Utrudnienia dla pasażerów mają się rozpocząć wcześniej i zakończyć później. Będą obowiązywały od godziny 19.00 w środę do godziny 18.00 w czwartek. Szczegółowe informacje można znaleźć TUTAJ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wojsko domagało się demontażu ekranów akustycznych i wycięcia krzewów w centrum Katowic

Wydarzenia i utrudnienia towarzyszące defiladzie

Kolejne utrudnienia czekają na mieszkańców w dwóch innych lokalizacjach. Poza defiladą 15 sierpnia zaplanowano uroczyste wręczenie odznaczeń, które odbędzie się o godzinie 12.00 na Placu Chrobrego. Dlatego już od wtorku, 13 sierpnia, od godziny 13.00 do soboty, 17 sierpnia, do godziny 6.00 zamknięte będą plac Sejmu Śląskiego i plac Chrobrego. Kierowcy powinni przeparkować swoje samochody w tym terminie. Poza tym czasowe utrudnienia w ruchu mogą występować 14 sierpnia na ulicach: Jagiellońskiej, Lompy, Kopernika i placu Miarki. Defiladzie będzie także towarzyszył piknik wojskowy, który odbędzie się na terenie strefy kultury w godzinach od 15.00 do 22.00.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*