Reklama

Defilada wojskowa w Katowicach 15 sierpnia: MON wycofuje się z części żądań

Grzegorz Żądło
Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało się z żądania demontażu ekranów akustycznych na czas defilady wojskowej, która odbędzie się 15 sierpnia w Katowicach z okazji Święta Wojska Polskiego. W defiladzie weźmie udział m.in. 2600 żołnierzy, ponad 190 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Przemarsz zacznie się o godz. 14.

Kilkanaście dni temu ujawniliśmy, że MON zażądało od władz Katowic m.in. usunięcia ekranów akustycznych na al. Roździeńskiego, wycinki krzewów, usunięcia lamp i kwiatów. Miasto odniosło się do tych oczekiwań negatywnie. W piśmie przesłanym do dowódcy garnizonu Bytom, urzędnicy napisali, że demontaż ekranów nie wchodzi w grę z kilku powodów. Przede wszystkim byłoby to kosztowne, ale też nieuzasadnione z punktu widzenia samej konstrukcji ekranów. Na dodatek, ekrany porośnięte są zielenią, która uległaby ich zniszczeniu. Ostatecznie MON wycofał się z żądania demontażu ekranów.
Tak jak już pisaliśmy, defilada rozpocznie się na ul. Bagiennej. Potem wojsko przejedzie i przemaszeruje al. Roździeńskiego w kierunku ronda i dalej do Słonecznej Pętli. Al. Korfantego będzie jednak zamknięta aż do Siemianowic. Zamknięty będzie też tunel pod rondem.
Serdecznie zapraszam mieszkańców województwa śląskiego, ale też całej Polski. Zdecydowałem o tym, że to jest szczególny rok. To jest rok wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Chciałem w ten sposób uczcić i oddać hołd mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski – powiedział podczas konferencji prasowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Wśród pojazdów, które pokaże Wojsko Polskie, będą m.in. czołgi Leopard i Rosomaki, samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP.
W podniebnej defiladzie będzie można zobaczyć m.in. Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone iskry”, myśliwce F-16, samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346 oraz śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół, Mi-17 i Mi-8.
Defilada rozpocznie się o godz. 14 Koleje Śląskie uruchomią specjalne bezpłatne połączenia dla osób, które będą chciały przyjechać z różnych części województwa do Katowic.


Tagi:

Komentarze

  1. wagonn 15 lipca, 2019 at 2:28 pm - Reply

    Dla mnie to demonstracja siły przed wyborami. W żaden sposób nie wpłynie to na mój niewybór w wyborach.

Dodaj komentarz

*
*