Reklama

Miejskie budynki mieszkalne w Katowicach do remontu. W jednym z nich nie było nawet toalet

Redakcja
Pięć budynków należących do miasta zostanie wyremontowanych. Oprócz termomodernizacji, wymienione zostanie ogrzewanie. Największej przebudowy doczeka się ten w Załężu. Do tej pory mieszkania nie były w nim wyposażone w toalety.

Duże dofinansowanie dla Katowic na modernizację pięciu budynków mieszkalnych w czterech dzielnicach. Chodzi o budynki położone w Szopienicach, Giszowcu, Załężu i Śródmieściu. Dzisiaj umowę w tej sprawie podpisali prezydent Katowic Marcin Krupa i prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Tomasz Bednarek.

Miasto pokryje połowę kosztów, które wyniosą 20 mln zł, remontu budynków przy ul. Kosmicznej 30-38 i 39-43, ul. Sokolskiej 10a, ul. Wiosny Ludów 23-37 oraz ul. Gliwickiej 93. – Dokonujemy kompleksowej termomodernizacji budynku. Co się za tym kryje? Nie tylko wymiana stolarki okiennej, ocieplenie budynku, ale też wymiana źródeł ciepła, co jest bardzo istotne w obecnym czasie – mówi prezydent Katowic.

Prace modernizacyjne w Giszowcu przy ul. Kosmicznej już się rozpoczęły. Oba szeregowe domy robotnicze z początku XX wieku są wpisane do rejestru zabytków. Teraz odzyskają swój blask. Oprócz nowych elewacji i stolarki, wyremontowane zostaną klatki schodowe. Podobnie będzie w Szopienicach. Jednak tam dodatkowo konieczna będzie przebudowa instalacji gazowej, ponieważ nietypowo jest ona poprowadzona na zewnątrz elewacji. Poza tym zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne, które mają zmniejszyć koszty oświetlenia części wspólnych.

W kamienicy przy ul. Sokolskiej 10a do tej pory lokatorzy ogrzewają mieszkania piecami elektrycznymi lub na węgiel. W kilku pustostanach nadal stoją dobrze zachowane piece kaflowe. Teraz zostaną przez Tauron podłączeni do sieci ciepłowniczej. To jedna z tych kamienic w centrum Katowic, która ma jeszcze nieużywane toalety na zewnątrz lokali.
W większości normalnych łazienek nie mieli też lokatorzy kamienicy przy ul. Gliwickiej. Zwłaszcza w drugiej części budynku, w oficynie. Były to najczęściej pomieszczenia zaadaptowane na łazienkę przez samych lokatorów. Tutaj szykuje się dużo większa przebudowa niż w pozostałych budynkach. Dlatego konieczne jest przeniesienie mieszkańców do mieszkań zastępczych. Właśnie przygotowywane są dla nich lokale. – Klatkę rozbieramy i budujemy pomiędzy oficyną a budynkiem frontowym nową klatkę schodową, z której będzie się wchodziło do mieszkań. Dzięki niej nie będzie dwóch klatek i wszystkie lokale będą z niej dostępne – mówi Jolanta Bańkowska, zastępca dyrektora ds. technicznych w KZGM. W tym budynku zaplanowano ogrzewanie gazowe.

Prace przy ul. Kosmicznej trwają. W najbliższym czasie KZGM ogłosi przetargi na modernizację pozostałych budynków. Całkowita wartość projektów wynosi ponad 20 mln zł, z czego przekazane przez WFOŚiGW dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 9,5 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2023 r.


Tagi:

Komentarze

  1. kukura 15 lutego, 2022 at 9:08 pm - Reply

    Tyle pieprzenia o zabytkowym Giszowcu. I ciach 20 cm styropianu na elewację.

    Zresztą domki zasiedlone przez chadziajów, też już nie przypominają nic z oryginalnego Giszowca.

Dodaj komentarz

*
*