Reklama

Będzie przejazd dla rowerzystów przez rondo. Trzeba wyciąć drzewa

Ł. K.
Rondo w Katowicach w końcu będzie dostępne dla rowerzystów z każdej strony. Powstanie zjazd pod rondo im. gen. Ziętka. Przy okazji inwestycji trzeba będzie wyciąć drzewa.

Przez rondo będzie można przejechać bez zsiadania z roweru. Ta inwestycja zapowiada była już od dawna. Wkrótce może się rozpocząć, bo miasto ogłosiło przetarg na wykonanie zjazdu pod rondo im. gen. Ziętka. Efektem ma być ciąg pieszo-rowerowy po północno-zachodniej stronie ronda. W końcu rowerów nie trzeba będzie znosić. Łatwiej zjadą tędy na poziom niższy lub wjadą do góry rodzice z wózkami, którzy do tej pory musieli korzystać z szyn czy osoby na wózkach inwalidzkich, ale dla nich pozostanie również winda.
Powstanie rampa z drogą rowerową i chodnikiem o pochyleniu 6% schodząca pod rondo. Całość ma mieć ok. 80 metrów długości. Dla rowerzystów będzie to droga dwukierunkowa (poprowadzona bliżej obecnych schodów) o szerokości 2 m, a dla pieszych wybudowany zostanie szeroki na 1,5 m chodnik.

Już wcześniej wiadomo było, że przy okazji inwestycji konieczna będzie wycinka drzew. Pierwotnie planowano usunąć 43 sztuki i 107 m kw. krzewów. Ostatecznie miasto zlikwiduje 21 drzew. Będą to świerki, głogi, platany i śliwy. Za wycięcie największego platana klonolistnego o obwodzie 101 cm i berberysów miasto będzie musiało zapłacić 6 030 zł. Poza tym urząd marszałkowski, który wydawał decyzję w tej sprawie, zobowiązał gminę do nasadzeń zastępczych. Obok nowego ciągu pieszo-rowerowego zostanie posadzonych 14 platanów klonolistnych, co najmniej dwuletnich i 75 m kw. berberysów.

Prace mają potrwać 8 miesięcy od momentu podpisania umowy. Oferty w przetargu można składać do 12 stycznia 2021 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Marlon 18 maja, 2022 at 11:00 am - Reply

  Nie ma wiekszych mikrocefali niz włodarze Krupowic. Nawet Bareja by nie wymyslil czegos takiego.

 2. mihaa 31 grudnia, 2020 at 4:08 pm - Reply

  Co za pomysł, żeby wycinać taką ilość drzew w związku z przełożeniem sieci. Z jednej stony miasto strasznie oburzone że inwestor wyciął kasztany na raciborskiej a z drugiej strony hurtowo tnie się drzewa, które tworzą ciekawy dla oka szpaler platanów.

 3. No 28 grudnia, 2020 at 8:16 pm - Reply

  Miastem zarzadza banda d….

 4. Wiesław 28 grudnia, 2020 at 4:33 pm - Reply

  Czyli jednak można wyciąć drzewa w stanie wyższej konieczności.

Dodaj komentarz

*
*