Reklama

Będzie łatwiej o mieszkanie komunalne w Katowicach

Grzegorz Żądło
Jeszcze w tym roku zmienią się zasady przyznawania mieszkań komunalnych w Katowicach. Dzięki temu szansę na lokum od gminy będzie miało znacznie więcej osób niż dotychczas. Zmiany wynikają ze wzrostu płac w Polsce i programu 500 plus, ale także z dużej liczby mieszkań, które stoją puste.

Podstawowa zmiana jaką proponuje urząd miasta dotyczy kryterium dochodowego, które uprawnia do mieszkania z gminy. Obecnie, żeby mieć szansę na tzw. mieszkanie komunalne (czyli najem na czas nieoznaczony), dochód osoby samotnej nie może przekroczyć 1 853,38 zł brutto (czyli “na rękę” z podatkiem). To 210% najniższej emerytury. Po zmianie będzie to 2 294,66 zł (260%). To oznacza, że starając się o lokal komunalny będzie można być “bogatszym” o około 450 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego, stawka wzrasta z 970,82 zł (110% najniższej emerytury) na osobę do 1 412,10 zł (160%). Większe dochody będą też mogły mieć osoby niepełnosprawne. Dochód liczony jest z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku. Nieważny jest charakter umowy i rodzaj zatrudnienia. Może to być umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło. Co ciekawe, miasto nie tylko podwyższa górną granicę dochodu, ale jednocześnie obniża dolną. Co to oznacza? Część osób, która czeka na lokal socjalny, “załapie” się na listę chętnych do lokalu na czas nieoznaczony.

Obecnie żeby się o niego starać osoba samotna nie może zarabiać mniej niż 882,56 zł brutto (100% najniższej emerytury). W gospodarstwie wieloosobowym to 529,54 zł na osobę w rodzinie. Po zmianie będzie to odpowiednio 706,06 zł i 441,28 zł.

Zmiany dotkną też program “Mieszkanie za remont”. O ile dolna granica dochodu pozostaje bez zmian, o tyle miasto podwyższa tę górną. W przypadku osoby samotnej z 3 088,96 zł do 3 530,24 zł, a w gospodarstwie wieloosobowym z 1 853,38 zł do 2 294,66 zł. O wszystkich warunkach programu “Mieszkanie za remont” można przeczytać TUTAJ.

Oprócz kryterium dochodowego, zmieni się także to powierzchniowe. Do tej pory, żeby starać się o mieszkanie komunalne, nie można było w dotychczasowym lokum mieć więcej niż 6 m kw. (liczy się powierzchnia pokoi). Teraz będzie to 8 m kw. a w przypadku osób niepełnosprawnych – 14 m kw. (obecnie 12).

Co ważne, starając się o lokal z gminy nie można mieć tytułu prawnego (czyli był właścicielem lub współwłaścicielem) żadnego lokalu mieszkalnego.

Jak mówi Roman Buła, naczelnik wydziału budynków i dróg UM Katowice, liberalizacja kryteriów to odpowiedź na to co dzieje się w kraju. – Wrosła płaca minimalna, rodziny dostały też dodatkowy dochód w postaci pieniędzy z programu 500 plus. Nie możemy tego nie zauważać – mówi Buła.

Wyśrubowane kryteria sprawiły, że stosunkowo niewiele osób ma obecnie szansę na lokal komunalny. Nie ma też kolejki. Wszyscy, którzy złożyli wniosek w 2015 roku i spełniali kryteria, dostali już w tym roku propozycję mieszkania, a większość zawarła umowy najmu. Takich osób i rodzin było sto. Innymi słowy, na liście nie ma już chętnych na mieszkania. A tych ostatnich jest dużo. Obecnie wolnych lokali mieszkalnych do wynajęcia jest 473.

Ale problemem nie są tylko lokale wynajmowane na czas nieoznaczony. Znacznie gorsza sytuacja jest z lokalami socjalnymi. Kolejka sięga już 3 tys. rodzin, z czego wiele to wynik wyroków eksmisyjnych. Miasto nie ma “socjali”, wiec musi płacić prywatnym właścicielom, spółdzielniom czy spółkom odszkodowania. Rocznie to ponad 4 mln zł. Proponowane zmiany mają pomóc w jakimś stopniu rozwiązać i ten problem.

Nowelizacja uchwały “Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta Katowice” trafi niedługo do branżowych komisji rady miasta, a potem na sesję. Najprawdopodobniej będzie głosowana w październiku, co oznacza, że wejdzie w życie w listopadzie.


Tagi:

Komentarze

 1. K Karolina 25 września, 2017 at 7:17 pm - Reply

  Ile będę czekała na mieszkanie ,jeżeli złożyłam wniosek w tym miesiącu i kwalifikuję się do otrzymania mieszkania komunalnego( decyzję otrzymałam pozytywną)chodzi mi o to ile np,miesięcy

 2. Monika 7 marca, 2017 at 3:07 pm - Reply

  Witam, czy nowy metraż wszedł już w życie ? Czy nadal obowiązuje 6 mk? CO z osobami spoza Katowic?

 3. Anna 12 stycznia, 2017 at 3:35 pm - Reply

  Witam. Ile jest wniosków w chwili obecnej ? I jaki jest okres oczekiwania na mieszkanie? Bardzo proszę o informacje. 11.01.2017

  • Grzegorz Żądło 12 stycznia, 2017 at 9:25 pm Reply

   Proszę zapytać pod właściwym adresem, czyli w wydziale budynków i dróg UM Katowice.

   • Beata 18 kwietnia, 2017 at 8:16 am Reply

    Witam serdecznie,chciałam się dowiedzieć czy jako osoba zarabiająca w całkowicie inny sposób nieudokumentowany ale mająca dochód systematycznie,mam jakieś szanse na otrzymanie mieszkania komunalnego ? Chciałabym sama zacząć mieszkać ale nie wiem czy mam jakieś szanse bez potwierdzenia pisemnego o dochodach.
    17.04.2017

    • Grzegorz Żądło 18 kwietnia, 2017 at 9:06 am Reply

     Wszystkie informacje można uzyskać w wydziale budynków i dróg UM Katowice (Rynek 1), który zajmuje się przydziałem mieszkań.

 4. Iza 15 września, 2016 at 10:02 am - Reply

  Haha. Świetna definicja, czym jest kwota brutto. Padłam 😀

  • Ania G. 16 września, 2016 at 9:34 am Reply

   Jaki autor sprawozdania, taka definicja 😉

  • Grzegorz Żądło 15 września, 2016 at 10:05 am Reply

   To proszę wstać. Przy kryterium dochodowym kwota brutto to zarobki “na rękę” plus podatek. Tak to wylicza urząd miasta. Bez składek i kosztów uzyskania przychodu.

 5. Wojtek k 15 września, 2016 at 9:25 am - Reply

  Mieszkanie komunalne to patologia. Wszyscy zrzucają się, żeby Katowice miały 473 mieszkania.
  Zamiast te mieszkania sprzedać to lepiej zarabiający katowiczanie dotują tych gorzej zarabiających.
  Powinno się pomagać w tragicznej sytuacji (wypadek, kalectwo, śmierć,osierocenie), ale nie na zasadzie – mało zarabiasz? dostaniesz mieszkanie !
  Można mając mnóstwo kasy wysłać pełnoletnie dziecko do pracy za małą pensję i kazać mu wynająć mieszkanie. No i w świetle przepisów mamy biedaka, który dostaje mieszkanie z miasta. Komunizm w czystej postaci.

Dodaj komentarz

*
*