Reklama

Katowice będą miały sportową dolinę. Tak ma wyglądać inwestycja AWF-u

Łukasz Kądziołka
Stadion, hala, basen, a także centrum rehabilitacji i hotel wejdą w skład nowego kompleksu sportowego przy ul. Kościuszki. Miasto przekazało teren AWF-owi, a Ministerstwo Sportu i Turystyki wyłożyło pieniądze. Budowa “Katowice Sports Valley ma kosztować około 70 mln zł.

Akademia Wychowania Fizycznego chwali się nową sportową inwestycją. Głównym elementem “Katowice Sports Valley” będzie stadion lekkoatletyczny. Wzdłuż długich boków 400-metrowej bieżni 8-torowej znajdą się zadaszone trybuny na ponad 1200 miejsc. Obiekt ma być przystosowana do rozgrywania zawodów na poziomie Mistrzostw Polski i mityngów międzynarodowych. – Będzie wreszcie można przeprowadzić jakiekolwiek zawody lekkoatletyczne. Doskonale wiemy, że ten stadion, który jest, spełnia tylko rolę treningową i o zawodach nie mamy tutaj możliwości marzyć – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. Kolejnym obiektem ma być hala lekkoatletyczna. To miejsce ma służyć przede wszystkim zawodnikom do treningów. W hali zaprojektowano widownię na ponad 300 miejsc. Dwukondygnacyjny budynek  będzie wyposażony w siłownię, a pod szatniami zlokalizowana zostanie strzelnica sportowa. Te dwa obiekty będą należały do Akademii.

PRZECZYTAJ TEŻ: AWF Katowice sprzeda stadion przy ul. Kościuszki

Jednak cały kompleks będą uzupełniały: basen, centrum rehabilitacji i hotel. Basen buduje aktualnie miasto. Natomiast spółka Amed prowadzi rozbudowę istniejącego centrum przy ul. Ceglanej 67A. Trzypiętrowy budynek ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku. Hotel, który zostanie zlokalizowany tuż obok centrum, powstanie w miejscu Zajazdu Sportowego. Teraz obiekt przy ul. Ceglanej 67 ma tylko nieco ponad 20 pokoi. Spółka Silport Sp. z o. o. wyburzy Zajazd, a zamiast niego powstanie obiekt, który ma oferować pokoje w dwóch standardach 3-gwiazdkowym i jednogwiazdkowym. Goście będą mieli łącznie do dyspozycji ponad 200 pokoi.

Całość ma kosztować około 70 mln zł. Inwestycja rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Tyle samo AWF ma wydać na budowę hali i stadionu. Te obiekty mają zostać oddane do użytku odpowiednio w 2021 i 2023 roku. Budowa hali powinna ruszyć już w przyszłym roku. – Zależy nam na tym, żeby był to obiekt z jak najwyższą jakością wybudowany. Chodzi również o pewne niuanse, jak jakość bieżni czy sprzętu. Żeby faktycznie można było trenować i rozgrywać zawody i takiej rangi zawodnicy i zawodnicy, jakich mamy, czuli się tam komfortowo – mówi prof. dr hab. Adam Zając, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Już teraz uczelnia otrzymała od Ministerstwa Sportu i Turystyki czek na 26,5 mln zł w postaci obligacji państwowych. – My, jako ministerstwo, tę inwestycję w pełni będziemy popierać. Jest ona wpisana do wieloletniego planu strategicznego, czyli o szczególnym znaczeniu dla rozwoju sportu polskiego – mówi Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Niewykluczone, że AWF będzie starała się o kolejne rządowe pieniądze. Założenie jest takie, że Ministerstwo Sportu ma pokryć 70% kosztów, ale uczelnia liczy również na wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resztę pokryje najprawdopodobniej zysk ze sprzedaży stadionu przy ul. Kościuszki. Wkładem miasta w “Katowice Sports Valley” są działki, które zostały przekazane uczelni w zeszłym roku. Na budowę kompleksu AWF będzie miała 10 lat.


Tagi:

Komentarze

  1. Tom 10 lutego, 2019 at 5:42 pm - Reply

    Stadion AWF przy Kościuszki finansowany z dotacji unijnej czy nie będzie konieczny zwrot?

Dodaj komentarz

*
*