Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu kolejnych sześciu osób, które mają związek ze zmową przetargową, dotyczącą modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Prowadząca sprawę Prokuratura Europejska złożyła też wniosek o uchylenie immunitetu jednemu z posłów, który też miał przyjmować łapówki.
Sprawa wyszła na jaw w grudniu 2025 roku, kiedy CBA poinformowało o zatrzymaniu 4 osób w związku z podejrzeniami o korupcję i zmowę przetargową. Chodzi o nieprawidłowości w tramwajowym przetargu pod nazwą „Modernizacja i rozwój infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Europejskiej (EPPO) w Katowicach. EPPO jest niezależną prokuraturą Unii Europejskiej. Odpowiada za prowadzenie dochodzeń, ściganie i kierowanie do sądu spraw dotyczących przestępstw przeciwko interesom finansowym UE.
Do zatrzymań doszło 17 grudnia 2025 roku na terenie województwa śląskiego. Wśród zatrzymanych był jeden z dyrektorów Tramwajów Śląskich oraz trzech przedsiębiorców. Prokuratura zarzuca dyrektorowi spółki przekazywanie poufnych informacji preferowanej firmie w celu zapewnienia jej uzyskania kontraktu na modernizację i rozwój infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jest także podejrzany o przyjmowanie łapówek.
Zwycięska oferta w przetargu, którego dotyczy śledztwo, przekraczała 1 mln euro, czyli ok. 5 mln złotych. Projekt ten jest finansowany w ramach unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021–2027. Jak przypomina CBA, w latach 2027-2027 Tramwaje Śląskie dostały z UE na modernizację infrastruktury tramwajowej około 1,9 mld zł dofinansowania.
5 maja CBA poinformowało o kolejnych zatrzymanych osobach w tej sprawie
"Z końcem kwietnia 2026 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach na wniosek EPPO zatrzymali kolejnych sześć osób podejrzanych o udział w procederze korupcyjnym oraz zmowie przetargowej. Funkcjonariusze CBA przeprowadzili również przeszukania w kilku lokalizacjach na terenie województwa śląskiego oraz małopolskiego. Zabezpieczono nośniki pamięci oraz obszerną dokumentację. " - informuje w komunikacie CBA.
Jedna z zatrzymanych w tej sprawie osób cały czas przebywa w tymczasowym areszcie.
"Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że aresztowany mężczyzna, pozostając w zmowie z innym sprawcą, wielokrotnie przyjmował łapówki. Śledczy oszacowali, że łączna wartość przyjmowanych korzyści przez osoby uczestniczące w korupcyjnym procederze wynosi blisko 2,7 mln zł (637 000 euro). Z ustaleń śledztwa wynika, że korzyści majątkowe były również wypłacane w zamian za zatwierdzenie zawyżonych kosztów lub rozliczenie fikcyjnych prac. Przestępczy proceder przerwało śledztwo EPPO, a przetarg na modernizację infrastruktury został ostatecznie unieważniony." - informuje CBA.
Z informacji CBA wynika, że łapówki miał też przyjmować jeden z posłów. W związku z podejrzeniem płatnej protekcji Europejska Prokurator Generalna zwróciła się 5 maja o uchylenie mu immunitetu. Służby nie informują na razie o kogo chodzi.
Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli u zatrzymanych prawie 38 tys. euro i 1 mln zł w gotówce, a także sztabkę złota.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Wojtek żył jak cysorz albo jakiś król
oto jak kończą cwaniaczki bez wyobraźni :-) --- wydawało im się że są sprytniejsi od otoczenia, a tu nagle BUM !! :-) Nie pierwsi nie ostatni - to spektakl w kółko powtarzalny ...
No i brawo prokuratura europejska. Cała prokuratura powinna byc europejska i sądy też skoro nie umiemy sami zadbać o wymiar sprsprawiedliwość Wtedy by się skończyły święte krowy. Nakradłeś to ponosisz konsekwencje, niezależnie czy jesteś posłem czy nie i której partii. Tak powinno być
Twoje mieszkanie też powinno być europejskie, żeby każdy mógł wchodzić i wychodzić kiedy chce. Taki sam rodzaj rozumowania.
W tym kraju nigdy nic się nie zmieni niezależnie kto rządzi. Korupcja, nepotyzm i inne dziadostwa. Tylko z tym możemy rywalizować z w zjednoczonej europie ( oczywiście chodzi tylko o kraje takie jak Bułgaria, Rumunia)
piękne działania - prokuratorzy wyplewią nam te śląskie chwasty i przez jakiś czas będzie normalnie aż do następnej afery - bo zawsze znajdą się następni co to myślą że są nie...do...wypatrzenia :-)
Pych i chciwosc to dwa grzechy glowne. Tyle zarabiaja za nic ale lapki sie jeszcze kleja bo ciagle malo
Nic sie mie zmienilo.oskarzony dalej do przetargów startuje.i pewnie wygra.taki kraj.uczciwi biduja a złodzieje sie bogacą.
Siedzieć powinni wszyscy.zlodzieje i oszuści ale jak masz hajs na papugę to sie pod dywan zamiecie
Kiedy w końcu prokuratura zajmie się Krupą i jego mafią deweloperów szpecących okolicę i utrudniających życie zwykłym mieszkańcom ?
Wojtek żył jak cysorz albo jakiś król
oto jak kończą cwaniaczki bez wyobraźni :-) --- wydawało im się że są sprytniejsi od otoczenia, a tu nagle BUM !! :-) Nie pierwsi nie ostatni - to spektakl w kółko powtarzalny ...
No i brawo prokuratura europejska. Cała prokuratura powinna byc europejska i sądy też skoro nie umiemy sami zadbać o wymiar sprsprawiedliwość Wtedy by się skończyły święte krowy. Nakradłeś to ponosisz konsekwencje, niezależnie czy jesteś posłem czy nie i której partii. Tak powinno być