Reklama

Duże zmiany w kryteriach programu Mieszkanie Plus w Katowicach

Wizualizacja 22Architekci.

Grzegorz Żądło
TYLKO U NAS Wyższy niż planowano czynsz, ale za to łagodniejsze kryteria dla chętnych. Zmieniają się zasady naboru do mieszkań z programu Mieszkanie Plus, które powstają na tzw. Mrówczej Górce.

Trwa budowa Nowego Nikiszowca. To inwestycja, którą realizują Katowicki TBS i Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Osiedle ma być gotowe najpóźniej w połowie 2021 roku. Będzie w nim 513 mieszkań, najwięcej 2 i  3-pokojowych.  Najmniejsze lokale będą miały 40, a największe 94 metry. Kto będzie mógł w nich zamieszkać? Kryteria cały czas są nieoficjalne i wciąż się zmieniają. Jak udało nam się dowiedzieć, ostatnie zmiany znacznie poszerzają krąg potencjalnych najemców. Przede wszystkim znika kryterium maksymalnego dochodu. Zostaje tylko dochód minimalny, który będzie wyliczany według specjalnego algorytmu. Wygląda to następująco: stawka czynszu x wskaźnik 4,5 x liczba metrów mieszkania. W praktyce oznacza to, że przy 40 m kw. mieszkania dochód rodziny musi wynieść minimalnie 4,5 tys zł, a przy największym mieszkaniu (94 m) –  8,5 tys. zł. Dochód to „wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek: emerytalnej, rentowej i chorobowej. Do dochodu będzie wliczane świadczenie 500 plus.

Drugą istotną zmianą jest rezygnacja z nieposiadania tytułu prawnego do innej nieruchomości w Katowicach. Mówiąc prościej, żeby zamieszkać w Nowym Nikiszowcu nie trzeba będzie się pozbywać mieszkania, które ma się na własność. – Uznaliśmy, że będą pewnie sytuacje, w których ktoś, kto już ma mieszkanie, będzie się chciał przenieść do większego, a mniejsze wynajmie. Efekt dla miasta zostanie osiągnięty, bo tak czy inaczej, pojawią się nowi mieszkańcy – mówi osoba znająca kulisy ustalania kryteriów.

Utrzymane zostanie kryterium podatkowe, zgodnie z którym, żeby zostać lokatorem mieszkania z programu M+ w Katowicach, trzeba będzie w mieście płacić podatki.

Zmiany spowodowały, że nie ma szans na czynsz niższy niż 25 zł za m kw. Taki też zostanie zaproponowany przyszłym najemcom. Stawki mogą się różnić w zależności od usytuowania konkretnego mieszkania. Lokale będą wykończone „pod klucz”. Gotowe będą więc ściany, podłogi, łazienka, drzwi wewnętrzne. Nie będzie tylko kuchni, mebli i wyposażenia typu lampy itd.

We wrześniu ma się rozpocząć nabór wstępnych deklaracji od chętnych do zamieszkania w Nowym Nikiszowcu.

Podziel się informacją:


Tagi:

Komentarze

  1. greta Lipiec 5, 2018 at 2:34 pm - Odpowiedz

    czyli za 40mkw sam czynsz to 1000zł a za 94mkw ponad 2300zł. Dla kogo te mieszkania????

Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij