Reklama

Dokładnie za rok ma być gotowy nowy Nikiszowiec

Grzegorz Żądło
Zgodnie z harmonogramem, we wrześniu 2020 roku ma się zakończyć budowa tzw. nowego Nikiszowca, czyli pierwszego w Katowicach osiedla z programu Mieszkanie Plus. Nabór chętnych ma z kolei ruszyć w marcu przyszłego roku. Według założeń, wysokość czynszu przy wynajmie wyniesie 27 zł/ m kw., a przy dojściu do własności (wykupie) – 33 zł. Lokatorzy, choć zapewne nie wszyscy, będą mogli liczyć na 6 zł rządowej dopłaty, nawet przez 15 lat.

Na budowie nowego Nikiszowca pracuje codziennie około 150 osób. Podpisana w grudniu 2017 roku umowa z firmą IDS-BUD zakładała, że osiedle powstanie w ciągu 30 miesięcy. Biorąc pod uwagę obecne zaawansowanie prac, jest szansa, że termin zakończenia inwestycji będzie tylko nieznacznie odbiegał od założonego wstępnie harmonogramu.

W nowym Nikiszowcu będzie 513 mieszkań. Najwięcej, bo 185, będzie miało powierzchnię od 35 do 45 m kw. Nieco mniej, bo 136, będzie mieszkań o powierzchni od 70 do 81 m kw. (136). Ogółem, powierzchnia wszystkich mieszkań wyniesie 30 814 m kw.

Obecnie kończy się montaż okien w budynkach, ale do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego we wszystkich budynkach jeszcze trochę brakuje. Wybrany został już materiał, z którego wykonana zostanie elewacja. Będzie to tzw. tynk mozaikowy z domieszką miki i kwarcytu. Podobny materiał można spotkać na domu handlowym Zenit w katowickim Rynku.

Praktycznie przesądzone jest też wykończenie korytarzy. Betonowe podłogi zostaną pomalowane na czerwono. Z kolei wykonane z betonowych bloczków ściany będą białe. Przy drzwiach do mieszkań znajdzie się czerwony pasek, a na sufitach oraz ścianach klatek schodowych będzie zaimpregnowany surowy beton architektoniczny. Również wykonane z prefabrykatów schody będą koloru „cementowego”.

Do końca tego roku albo na początku przyszłego rada miasta przyjmie uchwałę, w której określone zostaną kryteria naboru do mieszkań z programu Mieszkanie Plus. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, punkty będą przyznawane m.in. za posiadanie dzieci, zamieszkanie, pracę, prowadzenie działalności gospodarczej i  odprowadzanie podatków w Katowicach, za wiek (bonus dla osób młodych i seniorów), niepełnosprawność i nieposiadanie prawa do innego lokalu. Zasady mają zostać jeszcze poddane konsultacjom. Według wstępnych planów, nabór powinien rozpocząć się w marcu 2019 roku.

Potencjalnych lokatorów z pewnością najbardziej interesuje jakie będą czynsze w tzw. nowym Nikiszowcu. W listopadzie 2017 roku Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, zapowiadał w Katowicach, że za zwykły najem trzeba będzie zapłacić około 7,7 zł/m kw., a w przypadku opcji dojścia do własności (wykup spłacany w czynszu) – 11 zł/m kw. To jednak były stawki raczej życzeniowe. Rzeczywistość jest zupełnie inna. Obecnie szacuje się, że za najem mieszkania w nowym Nikiszowcu trzeba będzie zapłacić 27 zł/m kw. Jeśli ktoś będzie chciał stać się właścicielem wynajmowanego lokalu, będzie płacić około 33 zł/m kw. Wprawdzie Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości, który jest inwestorem osiedla zakłada, że rządowe dopłaty do czynszu wyniosą około 6 zł za m kw., to jednak najprawdopodobniej nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać.

Mieszkania z programu Mieszkanie Plus będą oddawane w stanie niemal do zamieszkania. Pokoje i przedpokoje zostaną pomalowane na biało. Na podłogach zostaną położone panele w kolorze drewna. Na własną rękę trzeba będzie tylko zamontować lampy. Posadzki w kuchni zostaną wyłożone płytkami gresowymi (30×30 cm). Gotowe będą wszystkie przyłącza wod-kan i elektryczne. W łazienkach płytki znajdą się na podłodze i na ścianach do wysokości drzwi. To pomieszczenie zostanie wykończone na gotowo. Zamontowana zostanie miska ustępowa, ceramiczna umywalka, wanna lub prysznic oraz baterie wannowe i umywalkowe.

Według umowy z wykonawcą, budowa nowego Nikiszowca miała kosztować niewiele ponad 100 mln zł. Wiadomo już jednak, że roboty dodatkowe zwiększą tę kwotę.


Tagi:

Komentarze

 1. fru24 23 grudnia, 2020 at 1:13 pm - Reply

  27zł m2 hahahhaha jesteście niepoważni.

 2. Janina 29 września, 2020 at 11:03 am - Reply

  27 zł/m kw za sam czynsz??? Albo 33 zł – jeszcze lepiej. No to są jakieś jaja, naprawdę. Istna kpina.

 3. Joanna 17 sierpnia, 2020 at 2:43 pm - Reply

  matko!!! jakie to brzydkie!! Ktoś najwyraźniej nie miał weny twórczej

  • heniek 17 sierpnia, 2020 at 11:21 pm Reply

   Ale to jest jeszcze nie skończone. Dobrze, że robią zupełnie nową drogę z Nikisza w kierunku cmentarza komunalnego.

 4. Andrzej 4 października, 2019 at 11:06 am - Reply

  Wprowadanie punktów i kyteriów to chyba żart ? Za 80 m2 wychodzi przy najmie 2 160 zł/m-c. + media i co tam jeszcze. Myślę, że kolejek nie będzie, Bardziej łapanka 🙂

Dodaj komentarz

*
*