Reklama

ZTM ogłasza przetarg na obsługę linii autobusowych. To ma być “otwarcie nowego etapu”

Redakcja
ZTM ogłosił przetarg na obsługę linii autobusowych przez następnych 8 lat. Do tej pory zarząd organizował transport w metropolii na podstawie zawartych jeszcze w czasach KZK GOP umów. To ma być “otwarcie nowego etapu”.

Zarząd Transportu Metropolitalnego ogłasza ważny przetarg. Jego wynik przesądzi o obsłudze linii autobusowych w całej sieci komunikacji miejskiej na terenie metropolii. – Ogłoszony przetarg na obsługę sieci transportowej jest otwarciem nowego etapu i stanowi część procesu budowania zrównoważonych miast – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To będzie pierwsze zamówienie publiczne dotyczące obsługi wszystkich połączeń na terenie GZM po przekształceniu KZK GOP w ZTM. Do tej pory zarząd organizował transport na podstawie umów zawartych jeszcze za czasów związku. – To największy przetarg w historii Zarządu Transportu Metropolitalnego i jeden z największych w kraju, jeśli chodzi o branżę transportową. Projekt obejmuje 166 milionów wozokilometrów i ponad 300 autobusów. Jako jednostka budżetowa zachowujemy wysoki standard całego procesu. Zapraszamy do składania ofert – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM.

Nowością będzie możliwość składania przez przewoźników ofert na pulę dostępnych wozokilometrów, a nie obsługę poszczególnych linii autobusowych. – Oznacza to większą elastyczność w zarządzaniu komunikacją miejską, zwłaszcza przy organizowaniu przewozów zastępczej komunikacji autobusowej – wyjaśnia Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM. Zamówienie określa też m.in. wymagania wymagania dotyczące pojazdów takie jak roku produkcji, normy spalin i wyposażenie (np. klimatyzację, ogrzewanie, ładowarki USB i dostęp do WiFi). Standaryzacja obejmie także wygląd zewnętrzny i wewnętrzny pojazdów, w tym kolory i tzw. System Informacji Pasażerskiej.

Usługi przewozowe będą świadczone na podstawie ogłoszonego postępowania od 2022 roku, czyli na podstawie tego zamówienia obsługa linii autobusowych będzie prowadzona aż do 2030 roku. Na złożenie ofert przewoźnicy będą mieli nieco ponad miesiąc, bo termin mija 1 września.


Tagi:

Komentarze

 1. Artur 31 lipca, 2021 at 10:29 am - Reply

  Specyfikacja przetargowa to tylko papierki, w praktyce po wygraniu kupuje się barachło z np Rotterdamu podrasowuje i wio na miasto.
  Przecież to już było.
  W Łaziskach taka ruina walnęła z ludźmi w mur, większość jeździła z maską podpartą kijem bo się grzały, nic dziwnego jak na starcie miały z 10 milionów na liczniku

 2. Jogi 31 lipca, 2021 at 10:23 am - Reply

  Czyli znowu wyeksploatowane stare graty z zachodnich miast na przystankach.
  Tak już było, drzwi na sznurku, dym z rury.
  Kasa będzie się zgadzać, ale poziom usług i bezpieczeństwa spadnie dramatycznie.
  Znowu ktoś coś spieprzy… dzięki.

 3. Piotr 28 lipca, 2021 at 6:56 pm - Reply

  Nie chce mi się już nawet pisać.. ;))
  Mieszkańcy GZ Metropolii mają przystanki do swoich miast porozrzucane po całych Katowicach !!
  Połączenie ekspresowych Metrolinii z dworcem autobusowym pod PKP lub międzynarodowym na ul Sadowej, to dla decydentów z GZM, chyba jakas fanaberia ??
  Wszędzie z buta w deszczu i śniegu…
  To zlepek miast i miasteczek a nie spójną Metropolia !!

Dodaj komentarz

*
*