Reklama

„Pandemiczny” bilet i taniej na lotnisko. Zmiany w cenniku ZTM to nie tylko podwyżki

Redakcja
Zmiany w cenniku ZTM. Oprócz podwyżek cen biletów pojawią się też nowości w ofercie. Na niektórych rozwiązaniach podróżni są w stanie zaoszczędzić.

Wiele negatywnych komentarzy wywołał nowy cennik ZTM. Zarząd Transportu Metropolitalnego szykuje podwyżkę cen biletów. To zmiany zapowiadane od kilku miesięcy i tłumaczone stratami finansowymi z powodu pandemii. Wśród zmian pojawiają się nie tylko wyższe ceny, ale również nowe typy biletów i możliwości podróżowania komunikacją miejską. Poniżej nowości, które mają zostać wprowadzone najwcześniej w drugiej połowie kwietnia. Z wyjątkiem podwyżek, o których pisaliśmy TUTAJ.

Nowy „pandemiczny” bilet na pół roku, czyli oferta „Sieć 180”. Upoważnia on do przejazdu wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi oraz trolejbusowymi na terenie całej sieci ZTM i jest ważny 180 dni od daty wybranej podczas zakupu. Koszt to 550 zł za bilet normalny i 275 zł za ulgowy. Jak reklamuje nową ofertę metropolia, „w półrocznej perspektywie pozwoli to zaoszczędzić pasażerom nawet 400 zł”. Miesięcznie to niecałe 92 zł. Bilet ma być dostępny w sprzedaży do końca tego roku.

PRZECZYTAJ TEŻ: ZTM podwyższa nie tylko ceny biletów, ale również kwoty mandatów

Bilety miesięczne i kwartalne, czyli „Miasto 30” oraz „Miasto 90”, mają być dostępne również na dwa miasta. Będą one uprawniały do przejazdu wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi oraz trolejbusowymi na terenie dwóch wybranych gmin. Jak pisze ZTM, dzięki temu osoby podróżujące w granicach dwóch gmin mają nie poczuć aż tak podwyżki. „2 Miasta 30” ma kosztować 139 zł (normalny) i 69,50 zł (ulgowy), a „2 Miasta 90” odpowiednio 359 zł i 179,50 zł.

Ze zmian, które mogą wpłynąć na oszczędności pasażerów, ZTM chce wprowadzić udogodnienie do biletu dziennego (ważny od momentu aktywacji do godziny 23.59 tego samego dnia). Do tej pory kosztował on 10 zł (normalny) i 5 zł (ulgowy). Po podwyżce będzie to 11 zł i 5,50 zł, ale dodatkowo w soboty, niedziele oraz święta posiadacz takiego biletu będzie mógł zabrać w podróż komunikacją miejską ZTM jedną dodatkową osobę.

PRZECZYTAJ TEŻ: Do Meksyku i na Dominikanę bezpośrednio z Pyrzowic

Tańsza będzie podróż liniami AP, czyli tzw. lotniskowymi. Do tej pory uprawniał do tego bilet 24-godzinny w cenie 14 zł (7 zł kosztował ulgowy), a ZTM chce, żeby przejazd był możliwy na podstawie wszystkich biletów. Oznacza to, że na przykład na bilecie jednorazowym ważnym przez 90 minut od momentu skasowania będzie można dojechać z Katowic do lotniska w Pyrzowicach. Za taki przejazd podróżny, któremu nie przysługuje ulga, zapłaci 5,40 zł (bilet elektroniczny) lub 6 zł (bilet papierowy).


Dodaj komentarz

*
*