Reklama

Została podpisana umowa na projekt wielopoziomowego parkingu w strefie kultury

Grzegorz Żądło
KTBS podpisało umowę na projekt parkingu w strefie kultury. Przygotuje go pracownia, która kilka miesięcy temu wygrała konkurs na koncepcję parkingu. Budowa ma kosztować około 70 mln zł i zostanie sfinansowana z kredytu.

We wrześniu 2020 roku został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję wielopoziomowego parkingu przy NOSPR i Muzeum Śląskim. Chęć udziału zgłosiło w nim 170 pracowni. 70 z nich przystąpiło do pierwszego etapu, w którym trzeba było zaprezentować ideę i wstępną koncepcję parkingu. Z tych prac sąd konkursowy wybrał 5 pracowni, które przeszły do drugiego etapu. Niemal jednogłośnie za najlepszą została uznana koncepcja architektów Jerzego Gurawskiego i Błażeja Szurkowskiego z Poznania. W nagrodę architekci dostali 25 000 zł nagrody i zaproszenie do negocjacji na stworzenie projektu budowlanego. – Przedstawiony projekt wielopoziomowego parkingu w formie odpowiedniej do lokalizacji, nie narzucającej się bryły, uwzględnia istniejący kontekst kulturowy i społeczny łącząc się z istniejącymi walorami miejsca. Wpisuje się on harmonijnie w strefę kultury jako obiekt, który nie jest dominujący. Stworzenie miejsca spacerowego w postaci „kwietnej łąki” odpowiada oczekiwaniom społecznym dla tego miejsca i jest kontynuacją zielonej doliny Międzynarodowego Centrum Kongresowego – tak brzmiało uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prezes KTBS: Parking w strefie kultury musi na siebie zarobić [WYWIAD]

Zwycięska koncepcja zakłada budowę parkingu na około 1400 miejsc. Na ostatniej kondygnacji w południowo-wschodnim narożniku, przewidziane zostało miejsce np. na lokal gastronomiczny. To jednak tylko opcja, bo równie dobrze mogą się tam znaleźć kolejne parkingi.

Od strony MCK parking wchodziłby jedną kondygnacją pod ziemię i stopniowo wznosił się w kierunku Muzeum Śląskiego. Na dachu konstrukcji projektanci przewidzieli ogólnodostępny teren rekreacyjny z alejkami i „łąką kwietną”. Architekci chcą maksymalnie wkomponować bryłę parkingu w otoczenie. – Konsekwencją tego myślenia było zaprojektowanie obiektu, który maksymalnie wpisuje się w teren. Jego ukształtowanie akurat pozwalało na to, żeby część kondygnacji była pod ziemią i stworzyć taką wartość dodaną, czyli łąkę kwietną, na którą można wejść z poziomu ulicy i mieć piękne widoki na strefę kultury. Mamy nadzieję, ze nasz budynek wpisze się właściwie w ten kontekst i będzie dobrze odbierany przez mieszkańców oraz gości – mówił w dniu ogłoszenia wyników konkursu Błażej Szurkowski ze SKI Studio.

Budową parkingu ma zająć się Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które powoła w tym celu spółkę córkę. We wtorek KTBS podpisało z projektantami umowę na wykonanie projektu. Architekci będą musieli „poprowadzić” projekt do uzyskania pozwolenia na budowę, co ma nastąpić dokładnie za rok. Za swoją pracę otrzymają 800 000 zł netto.

Na razie trudno przewidzieć kiedy mogłaby się rozpocząć budowa. Wszystko z powodu pandemii, ale też Światowego Forum Miejskiego, które ma się odbyć w Katowicach w czerwcu 2022. Może się okazać, że teren obecnego parkingu zostanie wyłączony z użytkowania już kilka miesięcy wcześniej. Dlatego KTBS szacuje, że prace budowlane rozpoczną się dopiero po zakończeniu forum i potrwają do sierpnia 2023 roku.

Na razie KTBS nie ma jeszcze źródeł finansowania budowy parkingu. Wiadomo tylko, że będzie musiało zaciągnąć kredyt.

Za kilka tygodni będzie gotowy biznesplan, który da też odpowiedź na pytanie o potencjalne opłaty za postój. Wstępne szacunki mówiły o średniej stawce godzinowej w wysokości 6 zł.


Tagi:

Komentarze

  1. LubieMiastio 14 marca, 2021 at 5:25 pm - Reply

    Średnia stawka godzinowa 6 złotych to zdzierstwo zwłaszcza jak porównać do wszystkich podatków które płacimy

  2. wdr 14 marca, 2021 at 3:12 pm - Reply

    Dlaczego TBS buduje parkingi zamiast mieszkań?

Dodaj komentarz

*
*