Reklama

Znane są kryteria naboru do kolejnych mieszkań TBS

Tak ma wyglądać inwestycja TBS przy ul. Leopolda.

Grzegorz Żądło
Na najbliższej sesji radni przyjmą zasady naboru do mieszkań budowanych przez TBS. Chodzi o inwestycje przy ul. Loepolda i Szerokiej, choć kryteria mają być uniwersalne i będą wykorzystywane również przy zasiedlaniu innych nieruchomości, wybudowanych przez gminę lub jej spółkę.

Uchwała, którą zajmą się radni, ma bardzo długi tytuł: Zasady przeprowadzenia w mieście Katowice naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym określenia kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz wysokości obowiązkowej kaucji i maksymalnego dochodu dla mieszkań budowanych z wykorzystaniem finansowania zwrotnego i wsparcia z Funduszu Dopłat”. W dużym skrócie chodzi o to, że Katowice mają szansę dostać na inwestycje mieszkaniowe dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. W przypadku osiedla przy ul. Leopolda w Bogucicach to ponad 2,118 mln zł. Zasada jest taka, że najpierw gmina wykłada pieniądze, a potem dostaje zwrot z BGK. W tym przypadku miasto przekaże pieniądze TBS-owi, które buduje bloki przy Leopolda. Stanie się to na najbliższej sesji. Żeby potem ubiegać się o ich zwrot z BGK, najpierw trzeba przyjąć kryteria, które pozwolą określić kto i na jakich zasadach ma pierwszeństwo we wprowadzeniu się do nowych mieszkań. Właśnie po to jest uchwała ze wspomnianym na początku długim tytułem. Drugi powód jest równie istotny. Przyjęcie kryteriów umożliwi przyszłym lokatorom staranie się o rządowe dopłaty do czynszu z programu „Mieszkanie na start”. Te mogą wynieść około 6 zł za m kw., a pieniądze byłyby wypłacane nawet przez 16 lat.

Osoby, które będą chciały zamieszkać przy ul. Leopolda czy przy ul. Szerokiej, najwięcej punktów – 50 – dostaną za rozwiązanie umowy najmu z miastem na dotychczas zajmowany lokal komunalny. Innymi słowy, chodzi tutaj o zwolnienie lokalu gminnego i przeniesienie się do TBS-u. 50 pkt, które można za to dostać, nie da się zrównoważyć pozostałymi kryteriami. No chyba że ma się bardzo dużo dzieci. Za każde (do 18. roku życia) będzie można dostać 5 pkt. Z kolei na 10 pkt. zostało wycenione rozliczanie się z podatku dochodowego w Katowicach. 7 pkt. można dostać za bycie osobą do 40. roku życia. Z kolei 2 pkt. będą przysługiwać za posiadanie niepełnosprawnego dziecka do 16. roku życia.

Został też określony minimalny dochód, jakim będzie musiał wykazać się wnioskodawca (gospodarstwo domowe). Został on określony na 5-krotność miesięcznego czynszu za mieszkanie, które chce się wynająć. W przybliżeniu, będzie to np. 3250 zł w przypadku mieszkania o powierzchni 50 m kw.

Jak już wspomnieliśmy, wymienione w uchwale kryteria, mają być wykorzystywane do wszystkich mieszkań budowanych przez gminę z grantem z Funduszu Dopłat. Na razie jednak takie mieszkania buduje tylko  KTBS. Przy ul. Leopolda powstaną 52 mieszkania. Wysokość czynszu wyniesie około13 zł/ m kw., a partycypacja – 550 zł/ m kw.

Z kolei przy ul. Szerokiej w Zawodziu będzie 40 lokali z czynszem na poziomie 14,5 zł/m kw. i partycypacją w wysokości 1000 zł/m kw.


Tagi:

Komentarze

 1. Rafal 3 lutego, 2020 at 1:04 pm - Reply

  Gdzie mozna skladac wnioski

 2. Ela 26 października, 2019 at 12:07 am - Reply

  Czy wiadomo coś na temat matrażu mieszkań? Czy jest duża różnorodność, czy raczej większość takich samych np. 2 pokojowych?

 3. Lukasz 23 października, 2019 at 5:17 am - Reply

  Kiedy można skladac wnioski na mieszkania

  • Lukasz 23 października, 2019 at 8:41 am Reply

   To od kiedy można składać wnioski na tbsy czy trzeba iść do urzędu miasta

   • Grzegorz Żądło 23 października, 2019 at 8:48 am Reply

    Jeszcze nie można.

    • Lukasz 23 października, 2019 at 8:54 am Reply

     A informacja będzie na stronie tbs czy urzędu miasta

     • Grzegorz Żądło 23 października, 2019 at 9:08 am Reply

      Na pewno na stronie TBS i pewnie urzędu też. My też napiszemy.

Dodaj komentarz

*
*