Reklama

Zmarł Ignacy Walenty Nendza, legendarny instruktor wspinaczkowy i przyjaciel Jerzego Kukuczki

fot. Katowicki Klub Wysokogórski.

Ł. K.
W wieku 80. lat zmarł Ignacy Walenty Nendza, legenda katowickiej i śląskiej wspinaczki oraz harcerz i grotołaz. To on szkolił pokolenia wspinaczy, w tym Jerzego Kukuczkę.

Ignacy Walenty Nendza urodził się w 1944 roku w katowickim Wełnowcu i tam się wychowywał. W młodości wstąpił do ZHP, a w 1965 roku założył Harcerski Klub Taternicki. Pierwsze doświadczenia w skałach zdobywał na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w Tatrach. Z Jerzym Kukuczką pracował w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach. Był też wieloletnim przyjacielem zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, a nawet świadkiem na jego ślubie. Współpracował również z Arturem Hajzerem.

Sam, w latach 70. i 80., uczestniczył też w wielu wyprawach himalajskich. Wspinał się m.in. w Karakorum, Atlasie, Ałtaju Mongolskim, Andach Patagońskich i na indonezyjskie wulkany Keli Mutu i Merapi. Był ważną postacią w świecie wspinaczki. Wyszkolił kilka pokoleń wspinaczy.

„Walek”, bo taką miał ksywkę Ignacy Walenty Nendza, był honorowym członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. 16 stycznia skończył 80. lat, a wczoraj klub poinformował, że legendarny instruktor wspinaczki zmarł. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 16 kwietnia, w kościele św. Józefa Robotnika w Józefowcu.


Tagi:

Komentarze

  1. Roland 12 kwietnia, 2024 at 12:38 pm - Reply

    R.I.P.

Dodaj komentarz

*
*