Reklama

Zaskakujący zwrot w sprawie kamienicy przy Dyrekcyjnej

Grzegorz Żądło
TYLKO U NAS Jest szansa na to, że miasto nie będzie musiało oddać francuskiej sieci hoteli kamienicy przy ul. Dyrekcyjnej 9. Prawdopodobnie istnieją dokumenty, które świadczą o tym, że państwo polskie zapłaciło po wojnie Francuzom odszkodowanie za tę nieruchomość. Nie zostało to jednak odnotowane w księdze wieczystej.

O sprawie kamienicy przy Dyrekcyjnej 9 napisaliśmy jako pierwsi 13 czerwca. Ujawniliśmy wtedy, że do miasta zgłosił się przedstawiciel globalnej sieci hoteli Accor, który przedstawił dokumenty potwierdzające, że to Francuzi są właścicielem budynku. Miasto zarządzało nim tymczasowo od 1981 roku. Przed wojną kamienica należała do instytucji finansowej Societe Financiere de Gestion edt Imobiliers.

Dla obecnego stanu sprawy istotne jest to co działo się tuż po wojnie. Rządy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Francji w 1946 roku podpisały tzw. układ indemnizacyjny, czyli umowę odszkodowawczą za mienie i interesy cudzoziemskie, ocalałe i pozostałe po II wojnie światowej w Polsce, a przejęte przez władze państwowe powojennej Polski. – Przed podjęciem decyzji o przekazaniu nieruchomości, w celu usunięcia jakichkolwiek wątpliwości, KZGM wystąpił do Ministerstwa Finansów z zapytaniem czy nie zostało wypłacone Spółce Akcyjnej „Banque Franco-Polonaise w Paryżu lub Societe Finnansiere de Gastion et L’investissements Immobiliers et Hoteliers „Sofitel” Spółka Akcyjna w Paryżu lub ich następcom prawnym odszkodowanie za utratę prawa własności lub prawa korzystania i używania przedmiotowej nieruchomości na podstawie podpisanego układu indemnizacyjnego – tłumaczy Barbara Oborny, dyrektor KZGM w Katowicach.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że odszkodowanie za znacjonalizowane mienie dostał Banque Franco-Polonaise SA., który był właścicielem nieruchomości.

Teoretycznie to powinno kończyć sprawę. Problem w tym, że ten fakt nie został uwidoczniony w księdze wieczystej, w której cały czas jako właściciele widnieli Francuzi.

Przeczytaj także: Kamienica przy ul. Mariackiej wystawiona na sprzedaż

Co teraz? –  Ministerstwo poinformowało nas o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w stosunku do nieruchomości przy ul. Dyrekcyjnej 9 w Katowicach w sprawie zastosowania ustawy z dnia 09.04.1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych. Termin tego postępowania został przedłużony do końca września ze względu na konieczność wykonania analizy materiału dowodowego – mówi Barbara Oborny.

Na razie trudno jednoznacznie ocenić jak zakończy się ta sprawa. Na razie, biorąc pod uwagę nowe okoliczności, KZGM nie przekaże kamienicy sieci Accor. Pełnomocnik właścicieli dostał pismo z prośbą o wstrzymanie się z podejmowaniem jakichkolwiek działań, które prowadziłyby do sprzedaży budynku.


Tagi:

Komentarze

  1. Kasia 24 września, 2016 at 8:41 pm - Reply

    Ciekawe jak potoczyła się dalej ta sprawa?

  2. Max 28 sierpnia, 2016 at 9:25 pm - Reply

    Czekamy z niecierpliwością….

Dodaj komentarz

*
*