Reklama

Zamordowany przez Niemców ksiądz-męczennik zostanie beatyfikowany w Katowicach

Redakcja
Ksiądz Jan Macha zostanie beatyfikowany w Katowicach. Po wizycie metropolity katowickiego w Watykanie pojawiły się pierwsze konkretne informacje o dacie i miejscu uroczystości.

Zbliża się oczekiwana beatyfikacja ks. Jana Machy. 28 listopada 2019 roku papież Franciszek podpisał dekret o jego męczeństwie. W ten sposób otworzył drogę do beatyfikacji zamordowanego przez Niemców kapłana. Przed weekendem, 24 stycznia, ks. abp Wiktor Skworc, spotkał się z kardynałem Angelo Becciu w Watykanie. Podczas swojej wizyty metropolita katowicki ustalił z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pierwsze szczegóły dotyczące uroczystości. – Uzgodniliśmy z kardynałem termin i miejsce beatyfikacji. Tym miejscem będzie biskupie miasto Katowice. Termin zostanie wkrótce podany przez Stolicę Apostolską. Będzie to z pewnością październik tego roku – powiedział bezpośrednio po spotkaniu ks. abp Skworc.

Jana Franciszek Macha urodził się 18 stycznia 1914 w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie otrzymał kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. W październiku 1939 roku był jednym z założycieli tajnej, antyhitlerowskiej Polskiej Organizacji Zbrojnej. Podczas wojny wspierał też lokalną społeczność, organizował pomoc materialną oraz duchową dla represjonowanych rodzin. W sądzie przy ul. Mikołowskiej w Katowicach został oskarżony o zdradę stanu i skazany na karę śmierci poprzez ścięcie na gilotynie. Wyrok został wykonany 3 grudnia 1942, w katowickim więzieniu przy ul. Mikołowskiej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*