Reklama

Zamknięte parkingi i ulice w Katowicach z powodu Tour de Pologne

Redakcja
Tour de Pologne w Katowicach. Tym razem kolarze przejadą przez miasto w środku tygodnia. W związku z tym mieszkańcy, kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą spodziewać się dużych utrudnień.

Katowice po raz kolejny będą metą etapu Tour de Pologne. Pierwszy etap wyścigu odbędzie się w środę, 5 sierpnia. Zawodnicy wystartują na Stadionie Śląskim, a następnie przejadą 196 kilometrów. Ostatnie 48 km pokonają w Katowicach. Będą mieli do przejechania trzy 16-kilometrowe rundy. Trasa Tour e Pologne nieco różni się w porównaniu do ubiegłorocznej imprezy. W związku z wyścigiem konieczne będzie zamknięcie ulic, którymi poruszać się będą zawodnicy.

ZAMKNIĘTE PARKINGI

Do Katowic pierwsi kolarze powinni wjechać około godziny 17.00, ale zakazy i zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone wcześniej. Już dzisiaj kierowcy nie mogą parkować wzdłuż al. Korfantego na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Katowickiej. Natomiast jutro zamknięty będzie parking w strefie kultury i przy ulicach: Kościuszki, Szkolnej, Pułaskiego, Trzech Stawów, Francuskiej, Jagiellońskiej, Poniatowskiego, Sokolskiej i pl. Miarki. W przypadku parkowania w tych miejscach, kierowcy muszą się liczyć z możliwością odholowania samochodu na koszt właściciela.

ZAMKNIĘTE ULICE

W dniu wyścigu już od godziny 13.00 zamknięta zostanie al. Korfantego od Pętli Słonecznej do Rynku, ponieważ tędy przejadą uczestnicy Tour de Pologne Junior. Kolejne zamknięcia od godziny 16.00 obejmą drogi:

ul. Strzelców Bytomskich (od granicy Siemianowic Śląskich do ul. Pod Młynem),
ul. Pod Młynem (od ul. Strzelców Bytomskich do ul. Milowickiej),
ul. Milowicka (od ul. Pod Młynem do ul. Baczyńskiego)
ul. Telewizyjna,
al. Korfantego,
al. Roździeńskiego (od Ronda do ul. Dudy-Gracza),
ul. Olimpijska,
ul. Góreckiego,
ul. Dobrowolskiego,
ul. Dudy-Gracza,
ul. Graniczna,
ul. Pułaskiego (od ul. Granicznej do zjazdu na Dolinę Trzech Stawów, gdzie będą obowiązywać wyłączenia m.in. na głównej trasie rolkowo-rowerowej oraz wjeździe od strony wodnego placu zabaw),
ul. Francuska (od ul. Gawronów do Jagiellońskiej),
ul. Damrota (od ul. Francuskiej do ul. Powstańców),
ul. Powstańców (od ul. Granicznej do ul. Francuskiej),
ul. Jagiellońska,
pl. Miarki,
ul. Kościuszki (od pl. Miarki do ul. Poniatowskiego),
ul. Poniatowskiego,
ul. Mikołowska (od ul. Poniatowskiego do ul. Sądowej),
ul. Sądowa,
pl. Wolności,
ul. Sokolska (od pl. Wolności do ul. Skargi),
ul. Skargi.

Ponowne otwarcie ulic będzie odbywać się stopniowo po przejeździe kolarzy przez linię mety przy Spodku, czyli od ok. 19.00. Ponadto w trakcie I etapu Tour de Pologne w Katowicach obowiązywać będą też poniższe zmiany:
– zjazd z ulicy Kościuszki w Poniatowskiego zmienia się na zjazd w prawo w ul. Szeligiewicza,
– wyjazd z rejonu os. Paderewskiego ma być możliwy prawym pasem ul. Granicznej na północ w ul. Sikorskiego i śluzą na skrzyżowaniu ulic Graniczna-Krasińskiego
– jednokierunkowy ruch zostanie wprowadzony na ul. Bankowej (na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Moniuszki),
– na ul. Szkolnej zostanie wprowadzony odwrotny kierunek ruchu w obu kierunkach (to umożliwi wyjazd z tej części miasta na ul. Warszawską oraz dalej w kierunku wschodnim z wykorzystaniem planowanych śluz na skrzyżowaniach).

PRZEJAZDY W TRAKCIE WYŚCIGU

Natomiast w trakcie trwania wyścigu ma być możliwy przejazd, o ile zezwoli na to policjant kierujący ruchem. Kierowcy będą mogli przedostać się na zewnątrz przez śluzy na skrzyżowaniach:

al. Roździeńskiego i ul. Dobrowolskiego,
ul. Dudy-Gracza i ul. Pańki,
ul. 1 Maja i ul. Warszawskiej,
ul. Krasińskiego i ul. Granicznej,
ul. Ofiar Katynia i ul. Granicznej,
ul. Dygacza i ul. Granicznej,
ul. Pułaskiego i ul. Granicznej,
ul. Kościuszki i ul. PCK oraz ul. Powstańców,
ul. Sokolskiej i ul. Mickiewicza,
ul. Katowickiej i ul. Misjonarzy Oblatów,
al. Korfantego i ul. Słonecznej oraz ul. Jesionowej.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Bardzo duże utrudnienia czekają też pasażerów komunikacji miejskiej. Największe dotyczą tramwajów, ale również autobusy będą kursowały na zmienionych lub skróconych trasach oraz według innego rozkładu jazdy.
Już od godz. 4.30 w środę, 5 sierpnia, wyłączona będzie trakcja tramwajowa od Rynku do Pętli Słonecznej. Ruch wznowiony zostanie dopiero po godz. 22.30. Dodatkowo w godz. od 14.30 do 20.30 nie będą kursować tramwaje z Zawodzia przez centrum Katowic do Załęża oraz zawieszony zostanie ruch w kierunku Brynowa. Łącznie trzy linie tramwajowe zostaną zawieszone i zastąpione przez autobusy.

Szczegółowe informacje dotyczące komunikacji miejskiej dostępne są TUTAJ.

DLA KIBICÓW I MIESZKAŃCÓW

W tym roku Tour de Pologne będzie pierwszym etapowym wyścigiem kolarskim UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Nadal jednak obowiązują obostrzenia. Dlatego organizatorzy postanowili, że na starcie i mecie wyścigu nie będzie publiczności. Zrezygnowali też z przygotowania miasteczka sponsorskiego. Przed, w trakcie i po zakończeniu wyścigu plac przed Spodkiem będzie wygrodzony i zamknięty.  Dopuszczone jest kibicowanie na trasie zawodów, ale należy zachować wszelkie obowiązujące zasady dotyczące dystansu społecznego. Organizatorzy zachęcają również do używania maseczek.


Tagi:

Komentarze

 1. rohaks 5 sierpnia, 2020 at 1:16 pm - Reply

  Raz do roku, nie duża blokada miasta, bo Ani DTŚ, ani A4 nie jest zablokowane, Ani Murckowska z tego powodu i od razu lament hejterów że 500tyś to za dużo na promocję miasta. Dla was nawet 5zł jest za dużo.

 2. P Śl 5 sierpnia, 2020 at 10:09 am - Reply

  Hahaha, chcę dzisiaj widzieć miny wszystkich nieświadomych samochodziarzy co wjechali do centrum autem, bo do końca wyścigu nie wyjadą w żaden sposób, bo trasa w tym oku została tak pięknie zmodyfikowana, że szansa ucieczki Francuską została zablokowana.

 3. M. 5 sierpnia, 2020 at 8:45 am - Reply

  Ciekawe – blokada ma być dzisiaj po południu, a już wczoraj SM blokowała przejazdy i parkingi.

 4. Grucha 4 sierpnia, 2020 at 9:45 pm - Reply

  Kolejny cyrk finansowany hojnie z kasy miasta. Ale dużo prościej puścić kasę na taką „reklamę” niż zająć się na codzień brudem i syfem w śródmieściu

 5. Kuzyn 4 sierpnia, 2020 at 9:36 pm - Reply

  Raz do roku lekki paraliż miasta i już jęki.
  A ile razy w roku Katowice stoją przez wypadki?
  Tu każdy wie, że wyścig i zaplanuje wszystko więc w czym problem.
  Z tym, że przy okazji takiego wydarzenia jest wielkie sprzątanie to rzeczywiście nie najlepiej świadczy

 6. Lk 4 sierpnia, 2020 at 4:49 pm - Reply

  Glupota glupota Krupa masz Ty mozg? !!!! Blokada calych Katowic bo jeden gosc chce lansowac sie przy policy imprez a miasto to jeden wielki syf!!!

 7. Paweł Skobar 4 sierpnia, 2020 at 3:37 pm - Reply

  Ja bym sobie i innym z całego serca życzył, żeby:
  – miasto było na co dzień tak pucowane, sprzątane jak jest od kilku dni przed TdP Dzisiaj rano widziałem nawet dwie mini zamiatarki na chodnikach na Sokolskiej. Takiego widoki w Kato jeszcze nie widziałem…
  – żeby nielegalnie parkujące samochody były tak sprawnie odholowywane a właściciele karani mandatami jak do się dzieje przed TdP

  Widać że się da. Zasoby są. Procedury są. Tylko czemu cholera od święta a nie codziennie???

  A inny temat, to czy te pół bańki dla Szurkowskiego warte jest tego? Kto Kato kojarzy z kolarstwem???

Dodaj komentarz

*
*