Reklama

Zamieszkaj w Katowicach: jak dostać mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony

Nowy budynek komunalny przy ul. Kordeckiego. Tu czynsz będzie najwyższy.

Grzegorz Żądło
Dostać mieszkanie komunalne od miasta nie jest łatwo, ale nie jest to niemożliwe. Podstawowe kryteria są trzy: powierzchniowe, dochodowe oraz brak tytułu prawnego do mieszkania.

W pierwszym odcinku naszej akcji “Zamieszkaj w Katowicach” napisaliśmy kto może się starać o mieszkanie socjalne od miasta. Podstawowa różnica między lokalem socjalnym, a tym na czas nieoznaczony jest taka, że ten pierwszy przyznawany jest na rok. Umowa najmu tego drugiego, jak sama nazwa wskazuje, nie ma daty zakończenia jej obowiązywania. Różnic jest jednak więcej.

Reklama

Kto może się ubiegać o mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony?

To mieszkania przeznaczone dla ludzi, którzy mają stałe dochody, ale nie są one zbyt wysokie. Kryterium powierzchniowe powoduje z kolei, że największe szanse na lokal komunalny mają osoby zajmujące w dotychczasowym mieszkaniu niewielką powierzchnię. W praktyce oznacza to, że kryterium to najczęściej spełniają osoby mieszkające z rodziną w małym mieszkaniu.

Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby starać się o mieszkanie od miasta na czas nieoznaczony?

Podstawowe kryterium to dochód. Osoba samotna nie może zarabiać więcej niż 2 600 zł brutto. Dla urzędu miasta to kwota, którą dostaje się „na rękę” powiększona o podatek dochodowy (czyli bez wszystkich składek i kosztów uzyskania przychodu). Jeśli ktoś ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym, wówczas dochód może wynieść 3 000 zł brutto.

Jeśli o mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony stara się osoba zamieszkująca z rodziną, wówczas dochód na osobę nie może przekroczyć 1 600 zł, a w przypadku niepełnosprawności w stopniu znacznym – 2 200 zł.

Drugie istotne kryterium, które trzeba spełnić, to dotychczas zajmowana powierzchnia mieszkalna. Nie może być ona wyższa niż 8 m kw. W przypadku osób ze znaczą niepełnosprawnością – 14 m kw.

Co to znaczy powierzchnia mieszkalna? To powierzchnia pokojów, czyli nie wlicza się do niej m.in. kuchni, łazienki, korytarza czy komórki.

Zasada jest taka, że im mniejsza zajmowana powierzchnia, tym więcej punktów i tym samym wyższe miejsce na liście oczekujących.

Kolejne kryterium to brak innego mieszkania. Można mieć tytuł prawny do lokalu np. w postaci umowy najmu czy podnajmu, ale nie można być właścicielem mieszkania czy domu.

O tym na jakich warunkach można dostać mieszkanie na czas nieoznaczony, ile wynoszą czynsze, kiedy i gdzie składać wnioski oraz czy można wykupić mieszkanie komunalne przeczytacie na kolejnej stronie.


Tagi:

Komentarze

 1. dorota 3 czerwca, 2019 at 9:33 am - Reply

  Czy jest możliwa aktualizacja danych odnośnie zmienionych w tym roku kryteriów dochodowych. Ponieważ takie dane w internecie można znaleźć tylko w Pana artykule za co dziękujemy.

 2. Piotr 3 czerwca, 2018 at 10:02 pm - Reply

  1600 zł na osobę brutto – nie więcej, ale trzeba zrobic jakiś remont, wpłacic kaucję 6 x czynsz. Skąd więc ludzie, którzy zarabiają około 1200 zł. na rękę, mają na te wydatki ?
  Nie ma szans dla rodzin, których członkowie normalnie pracują – tylko jeżeli ktoś oszukuje z dochodem, kombinuje itp. Przepisy w Katowicach to farsa.

 3. Kasia 12 marca, 2018 at 8:45 pm - Reply

  Staramy się z partnerem o mieszkanie komunalne pani z urzędu powiedziała mi że żeby dostać mieszkanie trzeba mieć wspólny meldunek a każdy z nas ma.meldunek u swoich rodziców co w takiej sytuacji mam zrobić niegdzie nie pisze że musimy mieć wspólny meldunek a tu pani mi mówi że trzeba …

 4. Kamila 8 października, 2017 at 10:57 pm - Reply

  Jeśli wynajmujemy mieszkanie w Katowicach, czy też możemy się starać o mieszkanie komunalne

 5. ewa 25 maja, 2017 at 8:17 pm - Reply

  co zrobic jesli urzad dal socjalne a po roku juz sie nie nalezy a zadnego nie chce przydzielic

  • Grzegorz Żądło 25 maja, 2017 at 9:50 pm Reply

   Odpowiedź jest w tekście. Lokale socjalne przyznawane są na rok. Po tym czasie, jeśli nadal spełnia się kryteria, można wystąpić o kolejny przydział. Jeśli nie spełnia się kryteriów, nie ma takiej możliwości.

Dodaj komentarz

*
*