Reklama

Zamieszkaj w Katowicach: jak dostać mieszkanie socjalne od miasta

Grzegorz Żądło
Rozpoczynamy naszą akcję, w której przez kilka tygodni będziemy pisać o wielu możliwościach zamieszkania w Katowicach. Będą więc mieszkania komunalne, socjalne, przetargi, licytacja czynszów, TBS, deweloperzy, rynek wtórny, wynajem i kilka innych możliwości „zdobycia” lokum. Naszym celem jest przekazanie najbardziej kompleksowej informacji wszystkim, którzy chcą przeprowadzić się do Katowic lub zmienić mieszkanie na terenie miasta. Na początek mieszkania socjalne, o które stara się wiele osób, a z którymi jest w mieście największy problem.

Reklama

Kto może się starać o mieszkanie socjalne w Katowicach?

Mieszkania socjalne przeznaczone są dla osób w trudnej sytuacji życiowej, które mają niskie dochody i, mówiąc wprost, nie bardzo mają gdzie mieszkać. Takie lokale mają zwykle niski standard, co wcale nie znaczy, że są to rudery. Zanim miasto wpuści kogokolwiek do takiego mieszkania, musi je chociaż odświeżyć. Na lokal socjalny czeka się w Katowicach (w wielu innych miastach też) najdłużej. Wszystko dlatego, że socjali brakuje. Niektórym jest to nawet na rękę i ta grupa nie jest wcale mała. Chodzi o osoby, które mają wyrok eksmisyjny ze wskazaniem lokalu socjalnego. To urząd miasta musi zapewnić taki lokal, a że tych brakuje, to lokatorzy z wyrokami eksmisyjnymi czasem długie lata przebywają w dotychczasowych mieszkaniach. Jeśli znajdują się one w zasobach prywatnych bądź spółdzielni, wówczas miasto musi płacić odszkodowanie.

Są osoby, które mają pierwszeństwo w zawarciu umowy najmu lokalu socjalnego:

– osoby, które  utraciły zajmowany lokal socjalny w skutek klęski żywiołowej lub katastrofy,

– osoby, które wyszły z domu dziecka, rodziny zastępczej, placówek wychowawczych – w okresie do 2 lat od uzyskania pełnoletności. Jeżeli po uzyskaniu pełnoletności nadal przebywają w tych placówkach, mają dwa lata na złożenie wniosku od czasu opuszczenia domu dziecka, rodziny zastępczej itd.

Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby starać się o mieszkanie socjalne?

Podstawowe i najważniejsze kryterium to dochód. Osoba samotna nie może zarabiać więcej niż 800 zł brutto. Co to znaczy brutto? Dla urzędu miasta to kwota, którą dostaje się „na rękę” powiększona o podatek dochodowy (czyli bez wszystkich składek i kosztów uzyskania przychodu). Już kilka razy czytelnicy zarzucali nam, że źle interpretujemy kwotę brutto. Powtórzymy więc raz jeszcze: to jedyna obowiązująca interpretacja w UM. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego, dochód na osobę nie może być wyższy niż 500 zł brutto. Podstawą dochodu nie musi być umowa o pracę. Może to być umowa zlecenie lub o dzieło. Przy składaniu wniosku przedstawia się zaświadczenie o dochodach z trzech poprzednich miesięcy.

Kolejne równie istotne kryterium to brak tytułu prawnego do jakiegokolwiek lokalu. Chodzi tu nie tylko o własność, ale też najem, użyczenie, dzierżawę, podnajem itp. Mówiąc jeszcze prościej, chętny na lokal socjalny nie może być właścicielem żadnego mieszkania lub domu (nawet jeśli w nim nie mieszka), ani oficjalnie wynajmować mieszkania od kogoś. W praktyce oznacza to, że największe szanse na socjale mają bezdomni i osoby mieszkające w rodzinach o niskich dochodach, które chcą się usamodzielnić.

Co ważne, w przeciwieństwie do mieszkań na czas nieoznaczony, przy lokalach socjalnych nie ma kryterium powierzchniowego. Oznacza to, że nawet jeżeli dana osoba mieszka z rodziną w dużym mieszkaniu, nie ma to większego znaczenia przy staraniu się o lokal socjalny od gminy.

Na jakich warunkach dostaje się mieszkanie socjalne?

Na początek tej części ważna uwaga. Żeby starać się o mieszkanie socjalne od gminy, nie trzeba być zameldowanym na terenie Katowic.

Najistotniejszym warunkiem jest opłacanie czynszu. Ten jest niski i wynosi 1,15 zł za m kw. Do tego trzeba doliczyć koszty mediów (najczęściej prąd, woda, odprowadzanie ścieków, czasem też gaz).

Najważniejsze: miasto przyznaje lokale socjalne maksymalnie na rok. Socjale mają być formą czasowej pomocy gminy, a nie lokum na stałe. Po 12 miesiącach od podpisania umowy można złożyć wniosek o zawarcie kolejnej umowy najmu, pod warunkiem spełniania kryterium dochodowego, regularnego regulowania czynszu  i innych opłat oraz przestrzegania regulaminu. Co oczywiste, nadal nie można mieć tytułu prawnego do żadnego lokalu.

Jaki jest standard mieszkań socjalnych w Katowicach?

Lokale socjalne to mieszkania o niskim standardzie, ale jak już wspomnieliśmy, przed wprowadzeniem się każdego lokatora są odświeżane przez KZGM.

Podstawowe wyposażenie to ogrzewanie piecowe i zlewozmywak. Często nie ma łazienki, a toaleta jest na zewnątrz mieszkania, choć zdarzają się lokale z łazienkami i doprowadzonym gazem. Mieszkania socjalne znajdują się na terenie całego miasta, choć nie można już tworzyć nowych w ścisłym centrum.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek o mieszkanie socjalne?

Rozpatrywaniem wniosków o mieszkania socjalne zajmuje się wydział budynków i dróg UM Katowice. Składa się je w budynku przy Rynku 1 (dawny Dom Prasy) na I piętrze na stanowiskach 20-21. Można wcześniej zadzwonić i zapytać o szczegóły pod nr telefonu: 0-32 2593-634. Wniosek można też wysłać pocztą na adres:

Urząd Miasta Katowice
Wydział Budynków i Dróg
ul. Rynek 1, 40-003 Katowice

Mieszkania socjalnego nie dostanie się od ręki, nawet przy spełnieniu wszystkich kryteriów, choć wnioski sa rozpatrywane na bieżąco. Obecnie kolejka oczekujących wynosi ponad 3 tys. osób.

W kolejnym tekście napiszemy o warunkach jakie trzeba spełnić, żeby starać się o mieszkanie komunalne na czas nieoznaczony.


Tagi:

Komentarze

 1. Roksana 17 września, 2019 at 10:30 am - Reply

  Witam tylko dlaczego tyle lat czlowiek musi czekac ? 🙁 spory czas wnioski poskladane a nie rozpatrywane a widze ze na hotele i budownictwa sklepow sa przekazywane 🙁

 2. Damian 17 maja, 2017 at 11:58 am - Reply

  Witam 15 lat temu mialem dostac mieszkanie od miasta katowice jako wychowanek rodziny zastepczej mialem „niby” miało to być w trybie przyśpieszonym niestety po chyba 3 latach czekania byłem zmuszony do zamieszkania na mieszkaniu po zmarłych dziadkach w starej kamienicy 🙁 mimo wizyt u pana prezydenta wtedy Pana Uszoka skończyło się na obietnicach moja siostra w tej samej sytuacji od 12 lat musi wynajmować mieszkanie gdyby bardziej się zagłębić w nasza historię był by z tego dobry reportaż:)

  • Ania 17 stycznia, 2020 at 8:56 am Reply

   Ja mam piekne mieszkanie w Dabrowie g socjalne 2 pokoje z kuchnia wyremontowane pragne zamienic sie z kims z Katowic lub okolic ze wzgledu na chorobe corki i leczenie jej w Katowicach gdzie sie udac by zapytac lub moze ktos chce zamieszkac w bloku socjalnym nowym w Dg

Dodaj komentarz

*
*