Reklama

Wzrosną czynsze w mieszkaniach komunalnych

Grzegorz Żądło
Lokatorzy mieszkań socjalnych i komunalnych zapłacą wyższe czynsze. Podwyżka to efekt dzisiejszej decyzji radnych, którzy przyjęli uchwałę w tej sprawie.

To pierwsza podwyżka od 5 lat. Obecnie obowiązujące stawki zostały ustalone zarządzeniem prezydenta Piotra Uszoka w maju 2011 roku. Wprawdzie były plany wprowadzenia wyższych czynszów, ale najpierw na drodze stanęła nowa opłata śmieciowa, a później  rok wyborczy.

Więcej o 7% od sierpnia (wtedy podwyżki wejdą w życie) zapłacą lokatorzy najnowszych miejskich budynków. Takich, które zostały zbudowane po 2001 roku lub przeszły kapitalny remont połączony z termomodernizacją po 2003 roku. W tych zasobach czynsze są najwyższe. Pozostali będą wprawdzie musieli zapłacić o 12% więcej, ale obecnie mają niższe stawki.

O tym ile obecnie płacą katowiczanie oraz co wpływa na wysokość czynszów można przeczytać TUTAJ.

Jak mówi wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula, podwyżki nie powinny być tak bardzo odczuwalne dla lokatorów. – Przeprowadziliśmy symulację dla około 50 mieszkań. Wyszło z niej, że czynsz za mieszkanie 70-metrowe w pełnym komforcie wzrośnie o 50 zł miesięcznie – wylicza Sobula.

Po wejściu w życie uchwały, KZGM będzie musiał poinformować o nowych stawkach wszystkich swoich najemców, a jest ich około 18 tysięcy. Później konieczne będzie podpisanie aneksów do umów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*