Reklama

Szansa na mieszkanie od miasta. Będzie licytacja czynszów

Jedno z mieszkań wystawionych na licytację czynszów mieści się w kamienicy przy ul. Stanisława 7.

Grzegorz Żądło
Do wyboru jest 11 mieszkań, ale większość wymaga remontu. 22 grudnia odbędzie się licytacja czynszów w mieszkaniach komunalnych. Szansę na lokal mają wszyscy, którzy zarabiają odpowiednio dużo. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to co najmniej 2 000 zł brutto na osobę, a dla samotnych – 3 500 zł brutto.

Tym razem do wzięcia są mieszkania powyżej 80 metrów kwadratowych. Wszystkie mieszczą się w budynkach należących do miasta. To o tyle istotne, że nie ma możliwości wykupienia wynajmowanego lokalu.

Stawki wyjściowe w licytacji zaczynają się od 4,27 zł/m kw., a kończą na 7,74 zł za m kw. Do tego trzeba doliczyć średni koszt utrzymania lokalu, który wynosi od 2,4 zł do 6,75 zł za m kw.

Żeby wziąć udział w licytacji czynszu, trzeba złożyć pisemne zgłoszenie. Musi ono zawierać imię i nazwisko, zgodę na ul-stanislawa-7-3przetwarzanie danych osobowych, adres lokalu, dowód wpłaty wadium, oświadczenia, że uczestnik zapoznał się ze stanem technicznym mieszkania oraz warunkami przetargu, oraz że nie posiada zobowiązań wobec miasta z tytułu najmu lub dzierżawy innych lokali. Jest jeszcze jeden, najważniejszy warunek, czyli dochód. Jeśli ktoś stara się o wynajem samotnie, musi zarabiać co najmniej 3500 zł brutto miesięcznie. Z kolei w gospodarstwie wieloosobowym stawka minimalna wynosi 2000 zł brutto na osobę. Co oznacza w tym przypadku brutto? Dochód bez kosztów uzyskania przychodu i składek: emerytalnej, rentowej i chorobowej. Konieczne jest przedstawienia zaświadczenia z zakładu pracy, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – z biura rachunkowego. Ostatecznie przedsiębiorca może złożyć oświadczenie o swoich dochodach pod groźbą odpowiedzialności karnej.

ul-stanislawa-7-1Wprawdzie kwoty dochodu są sztywne, ale praktyka pokazuje, że nawet jeśli ktoś zarabia nieznacznie mniej, może się zgłosić do licytacji. Urzędnicy tłumaczą bowiem, że w przypadku gdy danym mieszkaniem będzie zainteresowany np. tylko jeden oferent, który zarabia kilkadziesiąt złotych mniej niż wynosi minimum, to i tak może dostać dopuszczony do przetargu.

Konieczne jest też wpłacenie wadium – 2500 zł na każdy lokal. W przypadku wygrania licytacji, jest ono zaliczane na poczet przyszłych opłat czynszowych. Osoba, która zaproponuje najwyższy czynsz w przypadku mieszkania nie zakwalifikowanego do remontu, musi wpłacić kaucję w wysokości 6-krotnego czynszu.

Zdecydowana większość wystawionych do licytacji mieszkań wymaga remontu. Tu ważna uwaga: jego koszty ponosi najemca i nie są mu one zwracane, ani w żaden sposób rozliczane po zakończeniu umowy z miastem. Jedyne udogodnienie to 3-miesięczne zwolnienie z opłat czynszowych. W szczególnych przypadkach, może ono zostać wydłużone do 6 miesięcy.

Lista mieszkań wystawionych do licytacji oraz stawki wyjściowe czynszu znajdują się na kolejnej stronie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*