Reklama

Miasto zmienia zasady Budżetu Obywatelskiego

Grzegorz Żądło
Po tym, jak okazało się, że kilka projektów z budżetu obywatelskiego 2015 nie zostanie zrealizowanych w tym roku, miasto zmienia jego zasady i harmonogram. Pozwoli to w wyjątkowych sytuacjach na przeprowadzenie inwestycji nawet jeśli potrwa ona dłużej niż jeden rok.

Kilka dni temu napisałem o problemach z realizacją czterech projektów, które mieszkańcy wybrali w BO 2015 (więcej o tym tutaj). Chodzi m.in. o podwórko pomiędzy ulicami Adamskiego i Koszarową, skwer w Ligocie i zagospodarowanie przestrzeni w dwóch miejscach Koszutki. Wszystkie te projekty miał realizować Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Jednak w związku z tym, że pomysły mieszkańców wymagały przeprowadzenia przetargów na projekt, a potem roboty budowlane (do tego m.in. uzyskanie pozwoleń), istniało ryzyko, że inwestycje nie zostaną przeprowadzone do końca tego roku. A regulamin BO jasno mówi, że wnioski mieszkańców mają być jednoroczne. Żeby ratować sytuację, władze miasta podjęły decyzję o zmianie zasad i harmonogramu BO na rok 2015. Wynika z niej, że w wyjątkowych przypadkach, kiedy dane zadanie nie będzie możliwe do wykonania w jednym roku budżetowym, prezydent będzie rozparywał indywidualne wnioski o wpisanie go do tzw. wydatów niewygasających z końcem roku lub do Wieloletniej Prognozy Finansowej. W praktyce oznacza to, że inwestycje będą się mogły zacząć jeszcze w tym roku, a skończyć albo do czerwca 2016 (wydatki niewygasajace), albo do końca 2016 (jesli zostaną wprowadzone w WPF).

Dzięki temu nie ma zagrożenia, że wymienione wyżej wnioski nie zostaną zrealizowane w ogóle, choć na pewno będą miały mniejsze lub większe opóźnienie.

Przetarg na zagospodarowanie skweru w pobliżu ulicy Zielonogórskiej w Ligocie został już ogłoszony.


Tagi:

Komentarze

 1. KOSZUTKA.EU 2 września, 2015 at 2:20 pm - Reply

  Do wyborów w 2018 powinni zdążyć 🙂

 2. Karol 2 września, 2015 at 7:29 am - Reply

  Świetna, storna pełna przydatnych informacji !
  Mam ją ustawioną na startową, bo dla mieszkańca Katowic jest tu wszystko to potrzeba.
  Wielkie gratulacje Panie Grzegorzu.
  Życie dalszej motywacji do pracy!
  Pozdrowienia z AWFu 🙂

Dodaj komentarz

*
*