Reklama

Wolne tempo prac na ul. Dworcowej. Miasto czeka na właścicieli budynków

Grzegorz Żądło
Tempo prac, które od początku przebudowy u. Dworcowej i tak nie było zbyt szybkie, ostatnio jeszcze spadło. Jak tłumaczy wiceprezydent Katowic, miasto czeka na przebudowę budynków stojących wzdłuż Dworcowej.

Przebudowa ul. Dworcowej rozpoczęła się w listopadzie i miała potrwać 10 miesięcy. Szybko okazało się, że ten termin nie zostanie dotrzymany. Urząd miasta podpisywał z wykonawcą kolejne aneksy. – Wielokrotnie mówiliśmy, że nie będzie efektu ulicy Dworcowej bez rewitalizacji obiektów kubaturowych, które są przy niej położone. Musimy dostosować tempo prac do tych działań, które toczą się w obiektach starego dworca. Nierozsądne byłoby wykończenie całej nawierzchni i dopuszczenie na niej ciężkiego transportu dowożącego materiały budowlane, koparek czy dźwigów. Niestety, musimy trochę  poczekać. Myślę, że to kwestia dwóch, trzech miesięcy. Do połowy rok ulica Dworcowa powinna być gotowa – mówi wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Dworcowa ma zostać zamieniona w deptak z ograniczonym ruchem samochodowym. Od strony ul. św. Jana zostanie zlokalizowany parking na około 40 samochodów. Ma on przede wszystkim służyć gościom hoteli i lokali w budynku starego dworca. Będzie to też miejsce przeznaczone do wsiadania i wysiadania z autokarów, dowożących klientów hoteli. Pozostała część deptaka zostanie podzielona funkcjonalnie na trzy strefy. Przestrzeń wypełnią elementy małej architektury. Miasto chce, żeby znalazły się tu miejsca do wypoczynku, ogródki kawiarniane i było możliwe organizowanie wydarzeń. Nawierzchnia całego deptaka będzie pokryta płytami granitowymi w kolorze jasno szarym i bloczkami  granitowymi w kolorze ciemno czerwonym ze spoinowaniem epoksydowym.

Na Dworcowej zostaną posadzone łącznie 54 drzewa, 4- i 5-metrowe brzozy, miłorzęby i graby. Będą wkopywane bezpośrednio do gruntu. Pierwotne założenia mówiły o 72 drzewach, ale ostatecznie ich liczba została zmniejszona.

Kolejną strefą ul. Dworcowej, gdzie miasto postawiło na zieleń, będzie jej wschodnia część, bliżej ulic Mariackiej i Tylnej Mariackiej. Miejscami pojawią się nie tylko drzewa, ale również ozdobne krzewy i trawy. Na nowym deptaku mają powstać dwa place. Pomysł jest taki, żeby służyły one organizowania mniejszych wydarzeń i były centralnym punktem Dworcowej. Większy ma mieć około 55 x 37 metrów i będzie się znajdował na wysokości zbiegu ulic Dyrekcyjnej i Dworcowej. Mniejszy będzie położony obok, bliżej ul. św. Jana. Tam znajdzie się fontanna, która na projekcie przypomina tę zlokalizowaną przy ul. Wincklera. Całość będzie dopełniona latarniami i miejscami do odpoczynku.


Tagi:

Komentarze

 1. Marcin 2 kwietnia, 2021 at 2:45 pm - Reply

  Na właściciela Dworcowej 3 czyli Epione i jego ” remont”, wszyscy czekają od 2016 r, ale z tekstu wynika, że nie jest chyba brany pod uwagę.

 2. He 2 kwietnia, 2021 at 1:37 pm - Reply

  Dziadowizna i beton beton te drzewka dlugo nie wytrzymaja tam tak jak te na rynku !!! Dziadostwa ciag dalszy w katowic!!!

 3. Qzyn 2 kwietnia, 2021 at 1:03 pm - Reply

  Wszystko się ślimaczy. Ciekawe kiedy zostanie wreszcie oddany „tunel” przy Famurze. Skończyli niby w grudniu, a barierki nada stoją

  • Grzegorz Żądło 2 kwietnia, 2021 at 2:05 pm Reply

   Zgodnie z informacją pozyskaną od wiceprezydenta B. Sobuli, w ciągu 10 dni.

   • Piotr 2 kwietnia, 2021 at 4:27 pm Reply

    „Penis” najlepiej obrazuje intelektualny potencjał decydentów… ;))
    Domyślam się, że obiekty E-pione, to nadal historia jak od braci Andersen, ale co i kiedy, zamierzają zrobić ze swoją ruderą właściciele hotelu Monopol ?

    • Zbyszek 5 kwietnia, 2021 at 12:26 pm Reply

     W podobnej sytuacji co budynek należący do Epione jest większość budynków w Katowicach, zaniedbane, zdekapitalizowane i co? Każesz im rozporządzeniem nabrać kredytów i przeprowadzać remonty?

     • Piotr 6 kwietnia, 2021 at 10:13 am Reply

      Stawiam pieniądze przeciw pchłom, że jeżeli nie rozpoczną remontu przez najbliższe 2 lata, to może powtórzyć się historią ze starym dworcem i kupi to Krystian/Opal.
      Ma nieco szersze spojrzenie na biznes i nie opuści rąk, jeżeli wycofa mu się sieć hoteli, jak miało to miejsce w przypadku E-pione.
      Katowice są piękne i będą jeszcze piękniejsze, więc trzymam kciuki za E-pione !!

     • Piotr 6 kwietnia, 2021 at 9:52 am Reply

      Nic podobnego szanowny Zbyszku. Zastanawiam się tylko po jaka cholere to kupowali ładnych kilka lat temu (!!), skoro do dzisiaj nic nie robią….
      Ponadto wiesz czym się różni E-pione od właścicieli innych kamienic o których byłeś łaskaw wspomnieć ?
      E-pione bawi nas swoimi wizualizacjami i opowieściami dziwnej treści… 😉
      Jakby to powiedział Franek Dolas: i ugotuje wam zalewajke….
      Wkurzające jest to, że cała ulica będzie cacy, tylko obiekty E-pione i właścicieli hotelu Monopol będą tam pasowały jak pięść do nosa…

Dodaj komentarz

*
*