Reklama

Województwo dopłaca miliony do imprez na Stadionie Śląskim

Honorowy start etapu Tour de Pologne. Ta impreza kosztowała 369 tys. zł. Fot. Tomasz Żak/biuro prasowe UMWŚ.

Grzegorz Żądło
To że dla organizatorów imprez Stadion Śląski nie będzie pierwszym wyborem można było przewidzieć. Ciągnąca się latami przebudowa skutecznie pozwoliła zapomnieć o chorzowskim obiekcie. Teraz imprezy się pojawiły, ale nic za darmo. Niemal do każdej dopłaca województwo śląskie. Do niektórych nawet 1,5 mln zł.

Marszałek województwa chętnie chwali się imprezami, które odbywają się i odbędą się w najbliższym czasie na Stadionie Śląskim. Nie chwali się jednak, że te wydarzenia to istotny wydatek dla budżetu województwa. Zapytaliśmy o dopłaty do imprez, które zostały zorganizowane na Śląskim oraz do tych, które zostały już zakontraktowane do końca 2018 roku. W sumie robi się z tego poważna kwota, bo 4,65 mln zł. To tylko gotówka, którą województwo przelało i przeleje na konto organizatorów imprez. Trzeba do tego dodać koszty udostępnienia stadionu, ale, jak usłyszeliśmy  w urzędzie marszałkowskim, ich podanie będzie możliwe po zakończeniu roku budżetowego.

Po tym jak Śląski zupełnie stracił na znaczeniu w kontekście ważnych meczów piłkarskiej reprezentacji Polski, władzom województwa bardzo zależało, żeby choć na polu lekkoatletycznym stadion mógł być najważniejszy w kraju. A to kosztuje. Zarówno do 64. Orlen Memoriału Janusza Kusocińskiego, jak i Memoriału im. Kamili Skolimowskiej województwo dopłaci po 1,5 mln zł. To zdecydowanie najdroższe imprezy z samorządowym dofinansowaniem.

Dużo, bo 615 tys. zł, kosztował też tzw. pakiet sponsorski przy koncercie Guns n’Roses. Pieniądze z budżetu województwa dostał również Lang Team, organizator wyścigu Tour de Pologne. Pokazowy start 3. etapu tegorocznej edycji kosztował 369 tys. zł (w tej kwocie mieściła się promocja województwa również na innych etapach). Oglądała go garstka widzów.

Na tym nie koniec wydatków województwa. 150 tys. zł trzeba było wydać, żeby w Chorzowie pojawili się uczestnicy 2. Rajdu Śląska, który był 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nieco więcej, bo 166 tys. zł. kosztowała meta Silesia Marathonu w 2017. Było to jednocześnie otwarcie stadionu po przebudowie. W tym roku organizator maratonu dostanie już tylko 15 tys. zł. Z kolei 50 tys. zł samorząd województwa przekaże organizatorowi dwóch imprez żużlowych – meczu reprezentacji Polski oraz finałowej rundy Speedway Euro Championship.

Po 100 tys. zł województwo śląskie wydało na imprezę “Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” oraz na “Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych”.

Łącznie do wydarzeń na Stadionie Śląskim w 2017 i 2018 roku urząd marszałkowski dopłacił 4,65 mln zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*