Reklama

Wkrótce przedłużenie ulic Mickiewicza i Dobrowolskiego. Umowy na nowe drogi podpisane

Ł. K.
Sześć drogowych inwestycji w Katowicach bliżej realizacji. Dzisiaj podpisano umowy na budowy nowych odcinków. Wśród nich przedłużenie ulic Mickiewicza i Dobrowolskiego.

Dostosowanie układów drogowych do aktualnych potrzeb. To główny cel inwestycji, które łącznie będą kosztowały prawie 150 milionów złotych. Już kilka razy pisaliśmy o tym, na co Katowice chcą wydać rządowe dofinansowania. Dzisiaj podpisano umowy na inwestycję pod nazwą „Budowa nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych w mieście Katowice”. To łącznie 6 mniejszych odcinków dróg.

Jeden z nich to długo wyczekiwane przedłużenie ul. Dobrowolskiego w kierunku północnym, do ul. Katowickiej. W ten sposób ma powstać coś na kształt obwodnicy wokół Bogucic. W ramach inwestycji, oprócz drogi i chodnika, ma zostać wybudowana dodatkowa infrastruktura – chodniki, droga rowerowa, kanały technologiczne, systemy odwodnienia oraz oświetlenie. Zaplanowano również nowy odcinek ulicy Mieroszewskiego – od skrzyżowania z ulicą Bończyka do nowo powstałego przedłużenia ulicy Dobrowolskiego. W przypadku tego zamówienia dopuszczono prawo opcji, na które składają się dwa mniejsze przedsięwzięcia – przebudowa skrzyżowania ulic Katowickiej, Wiązowej i przedłużonej ul. Dobrowolskiego, gdzie ma powstać rondo oraz budowa ul. Północnej, która połączyłaby ul. Bończyka z ul. Ordona, przecinając ul. Dobrowolskiego.

Przypomnijmy, że firma Budimex, która dzisiaj podpisała umowy, realizowała pierwszy etap budowy układu drogowego w strefie kultury. Teraz zajmie się jego kontynuacją. – To był 2013 rok, kiedy skończyliśmy, więc było to 10 lat temu. W tamtym czasie zmieniliśmy przestrzeń miejską zupełnie. Zrobiliśmy tam bardzo dużo rozbiórek – mówi Maciej Lorenc, dyrektor rejonu – Oddział Budownictwa Komunikacyjnego Południe Budimex S.A. Dlatego grunt pod połączenie Dobrowolskiego z Katowicką jest już wstępnie przygotowany.

Można powiedzieć, że przebudowa ul. Mickiewicza i jej połączenie z ul. Grundmanna również już się rozpoczęło. Tam prywatny inwestor, Cavatina, kończy już realizację swojego odcinka drogi – od Stalexportu do wjazdu do PKM-u, czyli ul. Dąbrówki. Spółka budująca trzy wysokie wieże obok Stalexportu zapłaciła za projekt całej przebudowy, ale kontynuacja drogi leży po stronie miasta.

Żeby wykonać łącznik, konieczne jest wybudowanie mostu nad Rawą. Na skrzyżowaniu będzie sygnalizacja świetlna, a na Grundmanna dobudowany zostanie pas dla pojazdów skręcających w lewo. Jadąc od strony Rynku, organizacja ruchu będzie wyglądała dokładnie tak samo. Jednak krótki fragment, od ul. Dąbrówki do ul. Grundmanna, będzie dwukierunkowy. Oznacza to, że kierowcy skręcający na nowym skrzyżowaniu w kierunku Mickiewicza będą mogli wjechać wyłącznie w ul. Dąbrówki. Na całej długości łącznika powstanie chodnik i znajdzie się wlot z jezdni na istniejąca drogę rowerową poprowadzoną wzdłuż Grundmanna i w przeciwnym kierunku – z Grundmanna w ul. Mickiewicza. Ponadto zaplanowano przejazd na drugą stronę ul. Grundmanna. W projekcie znalazł się też krótki fragment drogi po zachodniej stronie Grundmanna, którego budowa będzie wymagała przekroczenia nowego torowiska. To prawdopodobnie będzie przygotowanie nowego układu drogowego, bo po tej stronie ulicy również planowana jest duża inwestycja mieszkaniowa. Przebudowany zostanie też zjazd prowadzący do bazy PKM-u, z której autobusy wyjadą również w prawo, w kierunku Grundmanna.

Miasto nie zgodziło się na budowę drogi lub pasów rowerowych wzdłuż przebudowywanego fragmentu ul. Mickiewicza oraz na nowym odcinku tej ulicy. Jak tłumaczyli urzędnicy, droga dla rowerów nie jest tu potrzebna, bo będzie tu strefa tempo 30.

Prace będą mogły być prowadzone w 6 lokalizacjach jednocześnie. Jednak nie ma pewności, czy tak właśnie będzie. Pewne jest za to, że dwie największe inwestycje będą prowadzone przez cały czas trwania umowy. – Wykonawca może z nami to uzgodnić i to rozłożyć. Te mniejsze zadania może tak realizować, żeby na przykład nawierzchnię asfaltową niekoniecznie kłaść w zimie, tylko dopiero wiosną. W przypadku tych większych, kluczowych zadań wykonawca na pewno będzie miał, co robić przez pełne 16 miesięcy – wyjaśnia Monika Bryl, członek zarządu Katowickich Inwestycji.

Pozostałe inwestycje będą prowadzone w różnych dzielnicach. To już mniejsze przedsięwzięcia, nie licząc przedłużenia ul. Gospodarczej w kierunku północnym. Miałaby ona docierać do skrzyżowania ulic Porcelanowej i Kolonia Amandy. Po zachodniej stronie łącznika miałby powstać chodnik i dwukierunkowa droga rowerowa.

Szykuje się również rozbudowa drogi w Burowcu. Miałaby ona się zaczynać na wysokości ul. Korczaka 44, a wzdłuż niej poprowadzone mają zostać chodniki i droga rowerowa. Droga poprowadzi w głąb osiedla powstającego w ramach programu „Mieszkanie dla rozwoju” i ma się kończyć na tymczasowej pętli przeznaczonej dla zawracania autobusów komunikacji zbiorowej.

Na os. Tysiąclecia ma powstać bardzo krótka wewnątrzosiedlowa droga. Projekt zakłada budowę brakującego odcinka drogi od budynku nr 82 do budynków nr 88a, 88b i 88c wraz z rozbudową odcinka drogi wzdłuż istniejącego parkingu. Tu również wykonana zostanie kanalizacja deszczowa i powstanie nowe oświetlenie. Kolejną częścią tej inwestycji ma być rozbudowa układu drogowego wraz z wymianą nawierzchni na odcinku od przebudowywanego skrzyżowania do zjazdu przy skwerze im. Chodkiewicza.

Nową drogą mają zostaną połączone ulice Kalinowa, Bażantów i Wronia. Ma także powstać połączenie pieszo-rowerowe ul. Bażantów z ul. Wilczewskiego. Inwestycja jest podzielona na III etapy. W pierwszym wybudowany zostanie łącznik od ul. Armii Krajowej (na wysokości ronda Rostworowskiego w kierunku zachodnim) do ul. Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym w kierunku ul. Wilczewskiego. Etap II obejmuje połączenie drogowe od ul. Kalinowej i ul. Wilczewskiego w kierunku południowym do skrzyżowania z ul. Czeremchową. Ostatni z etapów ma polegać na budowie łącznika od ul. Wilczewskiego i ul. Wroniej do ul. Kalinowej.

Koszt wszystkich inwestycji to prawie 148 mln zł. W tym niespełna 86 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład, a 30 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.


Tagi:

Komentarze

 1. krys 4 lipca, 2023 at 1:05 pm - Reply

  W BOGUCICACH INWESTYCJE W REJONIE KOŚCIOŁA I WCZEŚNIEJ DO RONDA NA KATOWICKIEJ TO GŁĘBOKI PRL SLAMSY I W AUTOBUSACH CIEKAWI LUDZIE. TE FAMYLOKI W TYM REJONIE TO NAPRAWDĘ NIE ZABYTEK TO DZIURAWY I WĄSKI CHODNIK ORAZ BUDYNKI Z TAMTEJ EPOKI. TAKIE “PEREŁKI ” ZNIKAJĄ JUŻ WSZĘDZIE NA ŚLĄSKU NAWET W POPĘKANYM BYTOMIU. BOGUCICE OBUDZCIE SIE BO WSZYSTKO SIĘ SYPIE.

 2. klm 26 kwietnia, 2023 at 7:06 am - Reply

  Skoro na przedłużeniu Mickiewicza ma nie być drogi rowerowej, bo Tempo30, to może szybciej Sokolską wrzucić w Tempo30 niż męczyć się ze ścieżkami? 😉

 3. AA 24 kwietnia, 2023 at 10:52 pm - Reply

  No to na Katowickiej będzie kolejno od Korfantego
  – rondo przy Aldi
  – rondo wylotowe na Dobrowolskiego
  – Wiązowa z patologicznym systemem sygnalizacji świetlnej
  – Markiefki

  Zamiast zobowiązać inwestora Aldi do przebudowy Wiązowej/Katowickiej to pozwolono na dodatkowe rondo.

  • Erwer 25 kwietnia, 2023 at 12:54 pm Reply

   a w czym rondo przeszkadza? to najlepszy typ skrzyżowania

   • AA 18 maja, 2023 at 5:01 pm Reply

    Nie tyle że rondo przeszkadza bo masz rację że to najlepsze co może być
    Sęk w tym ze jeśli zaplanować to powinno być jedno rondo 4 wlotowe – zamiast dwóch z 3 wlotami.
    Do kompletu jeszcze tam jest sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu które w zasadzie można by zlikwidować i wpiąć w jedno rondo.
    Wtedy to ma sens bo zamiast 4 skrzyżowań masz jedno rondo i ruch płynny

 4. Georg 24 kwietnia, 2023 at 10:22 pm - Reply

  No nareszcie. Po kilku latach odwlekania i przygotowań do budowy w końcu uda się w tym mieście zbudować brakujące kilkaset metrów drogi w Bogucicach.

 5. Mateusz 24 kwietnia, 2023 at 8:22 pm - Reply

  Ul. Północna znajduje się w PPiotrowicac, więc chyba jakiś błąd w artykule

  • Łukasz Kądziołka 25 kwietnia, 2023 at 12:08 am Reply

   Taka nazwa robocza w projektach. Do nadania nazwy ulicy i tak potrzebna jest uchwała.

Dodaj komentarz

*
*