Reklama

Więcej miejsc parkingowych powstanie blisko centrum Katowic

Fot. archiwum.

Ł. K.
Będą nowe parkingi i powstanie małe rondo. Miasto przygotowuje się do inwestycji, dzięki której ma powstać prawie 200 miejsc postojowych. Jeden przetarg został rozstrzygnięty, a drugi trwa. Wszystko może kosztować nawet ponad 4 mln zł.

Przebudowa dwóch ulic w Katowicach ma poprawić bezpieczeństwo i komfort kierowców. Dzięki niej powstaną przede wszystkim nowe miejsca parkingowe. Chodzi o przebudowę ulic Wita Stwosza i Ceglanej. Na obydwu ulicach kierowcy często parkują gdzie się da. Zwłaszcza na ul.Wita Stwosza, bo tu parkingów nie ma. Na ul. Ceglanej jest 118 miejsc postojowych, ale i tak trawniki  i chodniki są rozjeżdżane. Miasto chce, żeby istniejące miejsca zostały uporządkowane tak, aby było ich więcej. Powstaną też nowe.

Prace na ul. Wita Stwosza obejmą odcinek od wiaduktu nad autostradą A4 do ul. Ceglanej. Dzięki temu, po jednej stronie ulicy, zaparkuje 90 samochodów. Poza tym na skrzyżowaniu ulic Wita Stwosza i Ceglanej nie będzie już pierwszeństwa tzw “łamanego”. Powstanie tam małe rondo. Przetarg został rozstrzygnięty na początku listopada. Przebudowę wykona firma ZRDiTZ Romus z Katowic. Ma kosztować ok. 1,2 mln zł brutto.

Druga inwestycja to przebudowa ul. Ceglanej na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Meteorologów. Tu parkingi już są, ale mają być lepsze. Przede miejsca postojowe będą miały układ skośny. To, jak również budowa nowych miejsc, sprawi, że samochodów zmieści się tu więcej. Obecnie miejsc jest  118. Po realizacji liczba ta wzrośnie do 218. Pomiędzy parkingami zostaną posadzone drzewa i staną ławki. Ponadto Tramwaje Śląskie zadeklarowały, że przebudują przejazd tramwajowy u zbiegu ulic Ceglanej i Kościuszki.

Przygotowania do obydwu inwestycji miały się zakończyć już wcześniej. Planowano nawet ich rozpoczęcie jeszcze w tym roku. Jednak okazało się to niemożliwe ze względu na to, że koszty przerosły oczekiwania urzędników. – Szacunek kosztów i środki, które są po opracowaniu dokumentacji projektowej, praktycznie dwukrotnie przewyższają to, co pierwotnie zakładaliśmy. Stąd to przesunięcie czasowe – mówi wiceprezydent Bogumił Sobula i dodaje, że dzięki opóźnieniu inwestycje zostaną zrealizowane kompleksowo. Przetarg na realizację przebudowy ul. Ceglanej trwa. Jego szacunkowa wartość to ok. 2,9 mln zł brutto.

Realizacja przebudowy ulic Wita Stwosza i Ceglanej powinna zostać zakończona w przyszłym roku. Na wykonanie pierwszej firma wyłoniona w przetargu będzie miała mniej więcej 2 miesiące, a wykonanie drugiej ma potrwać ok. 3-4 miesiące. Prace mają rozpocząć się wiosną 2018 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Łukasz 15 listopada, 2017 at 11:59 am - Reply

    Inwestycja dla właścicieli nowych prywatnych szpitali i przyjezdnych, którzy stanowią 90% gości tych firm. Dla mieszkańców Katowic to na pewno nie jest, bo nikt tam w okolicy nie mieszka.

Dodaj komentarz

*
*