Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Redakcja
To będzie weekend z typowo kwietniową pogodą: trochę słońca, trochę chmur i deszczu. Trochę ciepło, trochę zimno. Wychodząc z domu trzeba, na wszelki wypadek, ciepło się ubrać i wziąć parasol. Okazji do wyjścia będzie całkiem sporo. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd weekendowych wydarzeń.

SOBOTA

Ekotyki: Wiosna w Katowicach! Targi kosmetyków naturalnych, Galeria Szyb Wilson

Wystawcy Ekotyków przywiozą ze sobą naturalne kosmetyki do twarzy, ciała, kąpieli, makijażu, produkty dla dzieci i zwierząt, eko detergenty, olejki eteryczne, kosmetyki konopne, świece, a także akcesoria do domowego SPA. Wstęp bezpłatny. Targi potrwają w godz. 11:00-18:00.

Wymienialnik książek w Kinie Kosmos

To okazja do wymiany książek, które już przeczytaliście i chcecie się nimi podzielić z innymi miłośnikami literatury.
Wydarzenie odbędzie w godzinach 14:30-16:00.

NIEDZIELA

Wielkanoc na Śląsku, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

Podczas imprezy plenerowej „Wielkanoc na Śląsku” w chorzowskim skansenie organizatorzy przybliżą tradycje i zwyczaje Wielkiego Tygodnia oraz Niedzieli Palmowej.

Podczas wydarzenia skansen gościł będzie mieszkańców Skoczowa, którzy zaprezentują obrzęd wodzenia Judosza oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Cepelia Fil Wilamowice z wilamowskimi śmiergustnikami.

W trakcie obrzędu Judosza kukła przedstawiająca jednego z 12 apostołów – Judasza, tradycyjnie wodzona jest po Skoczowie w Wielki Piątek i Sobotę każdego roku na znak potępienia zdrady i wydania Jezusa na śmierć w czasie ostatniej wieczerzy. W chorzowskim skansenie obrzęd ten zostanie odtworzony – słomiana kukła w towarzystwie dwóch halabardników, przy dźwięku klekotek będzie oprowadzana pomiędzy ludźmi.

Wilamowice przybędą do chorzowskiego skansenu z charakterystycznymi dla nich Śmiergustami czyli barwnymi przebierańcami, którzy w poniedziałek wielkanocny (lany poniedziałek) chodzą grupami przebierańców po wsi, odwiedzają domy i polewają dziewczęta wodą do wtóru muzyki.

Goście po raz pierwszy będą mogli obejrzeć mini inscenizację, dziś zapomnianego zwyczaju, chodzenia z kurem oraz wziąć udział w procesji z Jezuskiem Palmowym – chętne osoby mogą pozostać na mszy świętej z poświęceniem palm.

Podczas imprezy nie zabraknie warsztatów zdobienia jajek metodą batiku oraz wykonywania ozdób świątecznych. Odbędą się dwa konkursy: szukania zajączka wielkanocnego oraz na najpiękniejszą palmę wielkanocną, którą goście będą wykonywać podczas imprezy.

Wielkanoc na Śląsku – pełny program wydarzenia

SCENA

12.00 – otwarcie imprezy Marek Szołtysek – ogłoszenie konkursu na „Najpiękniejszą palmę wielkanocną” oraz „Szukanie zajączka wielkanocnego”

12.15 – Judosz ze Skoczowa

13.00 – Wielki Tydzień – tradycje i zwyczaje – Anna Kulczyk

13.15 – Wilamowskie Śmiergusty

14.15 – obrzęd chodzenia z kurem

14.35 – wyniki konkursów ogłoszonych podczas imprezy: najpiękniejsza palma, szukanie zajączka wielkanocnego oraz konkursu „na najpiękniejszą pisankę”

14.50 – niedziela palmowa czyli niedziela Kwietna lub Wierzbna – Anna Kulczyk

15.10 – Procesja z Jezuskiem Palmowym

15.30 – msza Święta w Niedzielę Palmową z poświęceniem palm

Bilety w cenie: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, 1 zł specjalny. Więcej informacji TUTAJ.

Koncert muzyki pasyjnej, Panteon Górnośląski

O godz. 16 w Niedzielę Palową w Panteonie Górnośląskim odbędzie się koncert muzyki oratoryjnej w wykonaniu profesorów i studentów wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach.

„Stała Matka bolejąca” to wielkopostna medytacja muzyczna złożona z fragmentów Pasji Jana Sebastiana Bacha oraz Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Wystąpią:

Magdalena Pawłowska – sopran,

Magdalena Przemyk – alt,

Wojciech Stysz – organy,

Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran, prowadzenie koncertu.

Wstęp bezpłatny.

CAŁY WEEKEND

Festiwal Roślin, Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Przez dwa dni będzie można obejrzeć i kupić różnego rodzaju rośliny doniczkowe. Organizatorzy zapewniają, że zostaną one przywiezione prosto z hodowli. Oprócz roślin, będzie też bestsellerowa książka o hodowli roślin doniczkowych, torby tekstylne, doniczki, akcesoria dla pasjonatów i wiele innych produktów związanych z ogrodnictwem.

W sobotę impreza odbędzie się w godzinach 08-20, a w niedzielę w godz. 10-18. Wstęp jest bezpłatny.

Śląskie Dni Fantastyki, Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie

Organizatorzy zapraszają na wydarzenie w taki sposób: W pierwszy, kwietniowy weekend tego roku przenieś się z nami do niezwykłego Podziemnego Królestwa, w którym panują stwory nie z tego świata! Odbyj ekscytującą podróż po Królestwie, odkrywaj jego sekrety i wypełniaj zadania Wuja Trolla, by zdobyć jego względy.” Szczegóły TUTAJ.

Ceny wejściówek: 60 zł dwudniowa, 45 zł w sobotę, 25 zł w niedzielę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*