Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Grzegorz Żądło
To ma być w miarę ciepły (do 15 stopni Celsjusza) i słoneczny weekend, zwłaszcza w sobotę. W niedzielę, choć temperatura będzie podobna do tej sobotniej, to zapowiadany jest przelotny deszcz. Jak co tydzień, przygotowaliśmy przegląd różnych wydarzeń. Tym razem można się wybrać m.in. na wege targi, zlot food trucków, sprzątanie świata czy piknik integracyjny dla ukraińskich uchodźców. Do wyboru są też sadzenie drzew, gra historyczna czy pchli targ. Miłego weekendu.

SOBOTA

Akcja edukacyjna z okazji rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego, ul. Teatralna

W związku z przypadającą 20 kwietnia 149. rocznicą urodzin Wojciecha Korfantego oraz przypadającą 20 marca 101. rocznicą plebiscytu na Górnym Śląsku, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego organizuje akcję edukacyjną.

Celem akcji jest sprawdzenie wiedzy mieszkańców Katowic na temat wydarzeń z 20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku.

Grupa wolontariuszy w strojach z epoki będzie spacerować po katowickim rynku z urną plebiscytową i kartami do głosowania w języku polskim i angielskim (dla obcokrajowców). Głosujący będą musieli wybrać 1 z 5 odpowiedzi sprawdzających ich wiedzę dotyczącą plebiscytu. Każdy głosujący, po oddaniu anonimowego „głosu”, dostanie egzemplarz specjalnego wydania „Korfantówki” – okolicznościowego czasopisma, tym razem przygotowanego w związku z urodzinami Wojciecha Korfantego. Sam „Korfanty” będzie również obecny w trakcie przeprowadzania plebiscytu – a to dzięki jednemu z pracowników IMP, który będzie odgrywał tę rolę.

Całość rozpocznie się o godzinie 11.00 złożeniem meldunku przez „żołnierza francuskiego” dyrektorowi Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Wydarzenie zakończy się o godz. 16. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.

Dzień pingwina, Śląskie ZOO

O godz. 10 przy basenie pingwinów w Śląskim ZOO rozpocznie się wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Pingwina. Organizatorzy zaplanowali pokazowe karmienie pingwinów, oficjalne nadanie imienia pierwszemu śląskiemu pingwinowi, pingwinie gry, zabawy i ciekawostki. Wstęp do ZOO zgodnie z cennikiem.

Piknik integracyjny dla Ukraińców i nie tylko, Akademiki ul. Franciszkańska 8-10

W godz. 12-15 na placu przy byłych akademikach przy ul. Franciszkańskiej 8-10 odbędzie się piknik integracyjny dla ukraińskich uchodźców, na który zaproszeni się też inni mieszkańcy Katowic. Będą występy artystyczne, śląski żur, ukraińskie potrawy przygotowane przez ukraińskich mieszkańców akademików, a także gry i zabawy. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Akcja sprzątania doliny Ślepiotki

W sobotę odbędzie się kolejna edycja akcji, której celem jest uporządkowanie doliny rzeki Ślepiotki. Przyłączyć może się każdy. Wydarzenie potrwa w godz. 10-13. Zbiórka uczestników w pobliżu ul. Generała Waltera-Jankego 74 (za pasmanterią). Organizatorzy zapewniają niezbędny sprzęt.

Sprzątanie katowickich Alp, ul. Na Obrzeżu

Posprzątanie terenu Alp katowickich i Hołdy będzie celem akcji z okazji Dnia Ziemi. Sprzątanie rozpocznie się o godz. 11:30 i potrwa do 14. Organizatorzy zapewniają kontenery na śmieci, worki i rękawice. Zbiórka chętnych na parkingu przy ul. Na Obrzeżu.

Posadź drzewo z Nadleśnictwem Katowice, os. Witosa

Nadleśnictwo Katowice zaprasza na akcję sadzenia nowego pokolenia lasu. To okazja zarówno do sadzenia drzew, jak i zdobycia informacji na temat gospodarki leśnej. Chętni powinni przyjść na godz. 13 pod tablicę edukacyjną przy ul. Barlickiego na os. Witosa. Warto mieć ze sobą rękawice, przekąski, wodę do picia. Nadleśnictwo zapewnia szpadle i sadzonki. Więcej informacji TUTAJ.

NIEDZIELA

Pchli targ, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia

Z okazji Dnia Ziemi, na parkingu Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia odbędzie się Pchli targ. Będzie można kupić, sprzedać lub wymienić rzeczy, które już są nam niepotrzebne, ale jeszcze mogą przydać się innym. Wydarzenie odbędzie się w godz. 10-16. Wstęp wolny. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

Wege Festiwal Silesia, Galeria Szyb Wilson

Przez dwa dni w Galerii Szyb Wilson będzie można spróbować kuchni polskich wegetariańsko – wegańskich restauracji. Dostępne będą m.in. falafele, hummusy i wege burgery, wege odsłony domowych dań, zupy, desery, ciasta, ciasteczka. Do tego kuchnie: koreańska, turecka, hiszpańska, perska i chińska.
Oprócz jedzenia, na stoiskach zaprezentują się producenci odzieży bez dodatku skóry. Będą również książki kosmetyki, produkty dla dzieci, biżuteria, torby, worki oraz akcesoria do domu.

W sobotę impreza rozpocznie się o godz. 12 i potrwa do 20. Z kolei w niedzielę stoiska będą czynne od 12 do 18.

Zlot FOOD TRUCKÓW, Rynek   

W piątek rozpoczął się kolejny w tym roku zlot food trucków na katowickim rynku. W sobotę gastrowozy będą czynne w godz. 12-21, a w niedzielę od 12 do 20. Oprócz jedzenia, będą atrakcje dla dzieci, muzyka i konkursy z nagrodami.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*