Reklama

Weekend na mieście, czyli co ciekawego dzieje się w Katowicach i okolicy

Źródło: https://www.facebook.com/PlanetariumSlaskie.

Łukasz Kądziołka
Sobota będzie znacznie ciekawsza pod względem wydarzeń. Zwłaszcza, że pogoda ma być lepsza niż w niedzielę. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd wydarzeń.

SOBOTA 

VI Katowicki Dzień Psiaka

Psi piknik, psi bieg i psie pokazy. Impreza dla miłośników i właścicieli psów. To wydarzenie charytatywne, z którego cały dochód przeznaczony jest na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Można pobiec razem ze swoim czworonożnym przyjacielem na dystansie 5 km, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami. Bieg rusza o godz. 10.00, a po nim rozpocznie się piknik. Więcej TUTAJ.

Ekotyki w Galerii Szyb Wilson

Masła do ciała, peelingi, mydła i pachnące oleje. Takie produkty będzie można znaleźć na targach kosmetyków naturalnych. Wstęp na nie jest wolny. Stoiska wystawców będą czynne w godz. 11.00-18.00. Więcej TUTAJ.

Dzień Upcyklingu na Szybie Poniatowski

Uczestnicy dowiedzą się jak zrobić m.in. coś fajnego z foliówek, biżuterię z koszulek czy abażur ze starych książek. Jak piszą organizatorzy, niepotrzebne lub zepsute przedmioty nie muszą trafiać do kosza, Wydarzenie ma pokazać, że czasami wystarczy je tylko ulepszyć, odnowić, naprawić, przetworzyć lub po prostu wymienić z kimś na inne. Upcyklingowy dzień obok Szybu Poniatowski to okazja do wymiany ubrań, wzięcia udziału w pokazach i warsztatach upcyklingowych oraz skorzystania z kawiarenki naprawczej. Lokalny przewodnik, Zdzisław Majerczyk oprowadzi chętnych po maszynowni Szybu Poniatowski. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Udział jest bezpłatny, a liczba miejsc – ograniczona. Więcej TUTAJ.

Zaczytani w katowickich parkach, Amfiteatr Parku Zadole 

Autorzy książek związanych z Katowicami spotkają się z czytelnikami w amfiteatrze Parku Zadole. Będą czytali fragmenty swoich książek. Wśród gości są: Alina Bednarz, Katarzyna Tobór-Osadnik, Grzegorz Płonka, Teresa Godecka, Anna Syska, Michał Bulsa, Piotr Fuglewicz, Barbara Zygmańska. Czytanie książek zaplanowano w godzinach 11.00-14.00. Twórcy przekazali też egzemplarze do biblioteczki plenerowej umieszczonej na tyłach amfiteatru. Więcej o gościach i ich książkach można znaleźć TUTAJ.

Koncert {oh!} trio & Spółdzielnia Muzyczna w Muzeum Śląskim 

Orkiestra Historyczna świętuje swoje 10 urodziny. Wspólnie z muzykami można świętować w audytorium Muzeum Śląskiego. Zagrają: {oh!} Trio (Anna Firlus – klawesyn, Krzysztof Firlus – viola da gamba, Martyna Pastuszka – skrzypce, kierownictwo muzyczne) oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble (Martyna Zakrzewska – sampler, Jakub Gucik – wiolonczela, Krzysztof Guńka – saksofon). W programie znalazły się kompozycje: Johann Konrad Gretsch – Trio c- moll,  Franz Xavier Richter – Trio klawesynowe g- moll, Paweł Mykietyn – La Strada, Viacheslav Kyrylov – late evening/gothic blue. Koncert rozpocznie o godz. 18.00. Wstęp kosztuje 10 zł. Bilety można kupić TUTAJ.

SLOT ART Festiwal w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” 

Po raz pierwszy w chorzowskim skansenie odbędzie się kojarzony z woj. dolnośląskim Slot Art Festiwal, podczas którego. Program jest skupiony wokół miłośników różnych dziedzin artystycznych: muzyki, teatru, kuglarstwa, plastyki i rękodzieła oraz dziedzin samorozwoju: psychologii, przedsiębiorczości, świadomości ekologicznej. Odbędą się m.in. warsztaty muzyczne (pieśni tradycyjnych, beatboxu i bębniarstwa), plastyczne (robótki na paluszkach, śląskie komiksy, kropeczkowe) oraz zajęcia rozwojowe (improwizacje, „Zaopiekuj się sobą”, warsztat antystresowy). Na scenie skansenu wystąpią grupy Artashes (reggae dancehal afrobeats z ormiańskimi i bałkańskimi korzeniami), Neway (muzyka z emocji), Mateusz “Żarówa” Róg vs Mateusz “Chaotic” Nowak vs Marcin “Mat Lu” (beatbox). Slot Art rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 16.00. Udział w cenie biletu wstępu do skansenu – 15 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy). Więcej TUTAJ.

Rawa Blues Festival 

Jubileuszowa edycja bluesowego festiwalu. To będzie już 40. odsłona „Rawy”. Największa gwiazdą tegorocznej będzie znana amerykańska wokalistka Macy Gray, której debiut płytowy „On How Life Is” pokrył się trzykrotną platyną w USA oraz poczwórną w Wielkiej Brytanii. W Spodku wystąpi też gitarzysta Chris Cain, będący pod silnym wpływem takich mistrzów jak B.B. King, Albert Collins, czy Albert King. Poza tym przed publicznością zagrają Mike Zito, Kris Barras, Irek Dudek Big Band, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa, Magda Magic Piskorczyk oraz Free Blues Band. Bilety w cenie od 110 zł można kupić TUTAJ. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00. Więcej TUTAJ.

CAŁY WEEKEND

Lemoniada w Planetarium Śląskim

Rodzinny piknik poświęcony robotyce, futurologii, sztucznej inteligencji oraz twórczości Stanisława Lema. Będzie tu można zobaczyć łaziki marsjańskie, roboty humanoidalne czy robot Sophia obywatelstwa Arabii Saudyjskiej. Uczestnicy imprezy wezmą udział w konstruowaniu robotów, obserwacjach nieba, wykładach i panelach. Udział we wszystkich wydarzeniach lemoniady 2022 jest darmowy. Bezpłatne bilety na wszystkie punkty programu w Sali Planetarium rozdawane będą podczas imprezy w punkcie rozdawania wejściówek. Dodatkowo płatne będą wejścia do ekspozycji Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Impreza w sobotę rozpocznie się o godz. 10.30, a w niedzielę o godz. 11.00. Wszystko zakończy koncert pod gwiazdami. Filharmonia Śląska wykona utwory Hansa Zimmera. Pełny program jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*