Reklama

Velo Cug wyjechał po raz pierwszy. Od dzisiaj droższy bilet na rower w Kolejach Śląskich

Ł. K.
Zadebiutował najbardziej rowerowy pociąg w taborze Kolei Śląskich. Od dzisiaj będzie obsługiwał kilka linii. Również od dzisiaj za przewóz roweru pasażerowie zapłacą więcej niż do tej pory.

Dzisiaj o godz. 8.09 z Katowic do Wisły wyjechał pociąg EN71AKŚ po przeróbkach. Dzięki przebudowaniu wnętrza udało się wygospodarować w nim 36 miejsc dla rowerów. To o wiele więcej niż ten skład mógł przewieźć do tej pory, bo wcześniej mieściło się w nim 6 jednośladów. Tym samym Velo Cug jest obecnie najbardziej rowerowym pociągiem w taborze. Na stacji początkowej, w Katowicach, pasażerów z jednośladami było niewiele. Jednak zwykle jest tak, że po drodze dosiadają się kolejni rowerzyści i ostatecznie pociągi dojeżdżają do Wisły z w pełni zajętymi miejscami rowerowymi.

Jeśli Koleje Śląskie, zgodnie z zapowiedziami, wprowadziłyby od dzisiaj rezerwację miejsc, to Velo Cug mógłby zabrać tylko tyle rowerów, ile przewidział miejsc przewoźnik (chyba, że kierownik pociągu wyrazi zgodę na przewiezienie rowerów mimo braku rezerwacji) . Zaraz przed planowanym terminem zmian w zasadach przewozu podjęto decyzję, że rezerwacji na razie nie będzie. Jednocześnie Koleje Śląskie nie podały, kiedy te zmiany zostaną wprowadzone. Najprawdopodobniej nastąpi to jeszcze w maju. Choć środowiska rowerowe naciskają, żeby z pomysłu całkiem zrezygnować.

Nowością nie jest tylko Velo Cug. Od dzisiaj za przewóz rowerów w pociągach Kolei Śląskich trzeba zapłacić więcej niż do tej pory. Cena za przewóz roweru obowiązywała od lat i wynosiła 5 złotych. Stawka odbiegała od cen u innych przewoźników, a od dzisiaj została zmieniona. Teraz za podróż z rowerem trzeba zapłacić 8,40 zł. Bilet na rower można kupić w kasie, w biletomacie, na stronie internetowej przewoźnika i aplikacji Koleje Śląskie. Zaktualizowane ceny pojawiły się także w zewnętrznych aplikacjach mobilny – SkyCash i Koleo.

Powrotny pociąg Velo Cug na linii Wisła Głębce – Katowice wyjedzie dzisiaj o godz. 17.58. Pełny rozkład jazdy rowerowego pociągu jest dostępny TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Kolumb 29 kwietnia, 2024 at 7:24 pm - Reply

  Jeszcze 2 lata temu KŚ twierdziły, że nie przewidują podwyżki cen biletów dla rowerów… Żenada

 2. Assl 27 kwietnia, 2024 at 10:36 pm - Reply

  Autor ma dosyć nieaktualne informacje. Juz od dawna bilet nie kosztował 5 zł. W zeszłym roku płaciłem 7 zł. Cena 8,40 L też jest od pewnego czasu. Na pewno nie od dzisiaj

  • Grzegorz Żądło 27 kwietnia, 2024 at 11:53 pm Reply

   Autor ma aktualne informacje. Podwyżka weszła w życie dzisiaj (27.04), a wcześniej bilet na rower kosztował 5 zł.

Dodaj komentarz

*
*