Reklama

Warszawska ma być zielona, czysta i przyjazna dla pieszych

Katarzyna Głowacka
Najpierw posprzątali, a teraz chcą zasadzić zieleń i zaprosić na spacery po ulicy i jej historii. Inicjatywa Warszawska, czyli grupa ludzi związanych z tą ulicą, chce przywrócić jednej z głównych arterii w mieście dawną świetność.

Oficjalnie działają od grudnia i już zdążyli posprzątać ulicę Warszawską. To była akcja doraźna, ale chodziło o to, by zachęcić mieszkańców do wspólnej pracy i dbania o przestrzeń publiczną. W planach są kolejne porządki. Złożyli też wniosek do budżetu obywatelskiego, bo uznali, że na ulicy jest za mało zieleni.

Czym jest Inicjatywa Warszawska? To grupa, która skupia mieszkańców, ale też przedsiębiorców i użytkowników ulicy. Tak naprawdę, tylko jedna uczestniczka mieszka na tej ulicy, reszta albo w jej okolicy, albo tylko pracuje na Warszawskiej. – Mieszkam na Gwiazdach i dotyczy mnie to, co dzieje się wokół. A widzę potencjał i możliwość zmiany, i tę zmianę chcemy wprowadzać – mówi Martyna Fołta z Inicjatywy Warszawskiej.

Projekt zazielenienia ulicy Warszawskiej złożony do budżetu obywatelskiego to jej pomysł. – To ma być przestrzeń publiczna, do spacerów, na której wygrywają ludzie, a nie samochody. To jest możliwe – dodaje. I choć projekt jest kosztowny, bo wyceniony na 500 tys. zł, to jednak można zrealizować go częściowo, a to już coś. W planie są drzewa, ale sadzone bezpośrednio do ziemi i estetyczne donice na krzewy. Nawet ławki mają być połączone z zielenią. Wszystko po to, żeby poprawić estetykę i komfort korzystania z tej ulicy. Jeśli się nie uda, to i tak będzie działał ogród społeczny, w którym każdy może zasadzić pomidory czy sałatę.

O tym, jakie są główne problemy ulicy Warszawskiej, czytajcie na drugiej stronie.


Tagi:

Komentarze

  1. Dega 30 maja, 2016 at 5:19 pm - Reply

    mogą sprzątać… sklep z napojami procentowymi na rogu Warszawskiej i Wodnej swoim asortymentem pomaga pijaczkom i młodzieży w zawalaniu okolicy butelkami, puszkami, uryną, o nocnych hałasach nie wspomnę….

Dodaj komentarz

*
*