Reklama

W Katowicach naprawdę szykują się duże zmiany. Krzysztof Mikuła pierwszym wiceprezydentem

Grzegorz Żądło
Nie tylko prezydent, ale także wiceprezydenci. W Katowicach idzie nowe i to szeroką ławą. Po tym jak z kandydowania zrezygnował Piotr Uszok, z urzędu odejdzie też najprawdopodobniej Krystyna Siejna.

Piszę o Krystynie Siejnej używając określenia najprawdopodobniej, bo ostateczne decyzje miały zapaść w nocy, ewentualnie dziś rano. Wszystko wskazuje jednak na to, że skład władz Katowic zmieni się całkowicie.

Symbolicznie wyglądał wczoraj wieczór wyborczy Forum Samorządowego i Piotr Uszok. Krystyna Siejna wpadła tylko na chwilę i niedługo po ogłoszeniu sondażowych wyników, wyszła. Jeśli nic się nie zmieni, nie będzie już współrządzić miastem. To trudna decyzja zarówno dla Marcina Krupy, jak i Piotra Uszoka. Dla pierwszego to „polityczna matka”, dla drugiego – najbardziej zaufany współpracownik. Uszok postawił jednak sprawę jasno, skoro zapowiedział zmiany w mieście i oddanie władzy młodym, to nie może to dotyczyć tylko jego. Dlatego wiele wskazuje na to, że stanowisko wiceprezydenta straci też Michał Luty, który jednak będzie radnym. Kto więc w zamian? Na razie pewne jest jedno nazwisko, to Krzysztof Mikuła. W zakończonej właśnie kampanii, był szefem sztabu wyborczego Krupy. W przeszłości katowicki radny i poseł PiS. Z partii wystąpił. Teraz ma być jednym z głównych współpracowników nowego prezydenta. Do obsadzenia pozostają jeszcze dwa miejsca. Giełda nazwisk ruszyła już jakiś czas temu. Pojawili się na niej m.in. były wojewoda Tomasz Pietrzykowski czy Bogumił Sobula, naczelnik wydziału organizacyjnego UM. Ten pierwszy na pewno nie będzie jednak wiceprezydentem. Nieoficjalnie jedno miejsce ma przypaść któremuś z pracowników urzędu, ale pytani o konkretne nazwisko główni rozgrywający (Krupa, Uszok, Mikuła) milczą jak grób. Nie wiadomo też kto będzie we władzach reprezentował koalicyjny PiS. Być może będzie to ktoś spoza grona radnych.

Jeśli informacje odnośnie Krystyny Siejnej się potwierdzą, wówczas zostanie ona prawdopodobnie zarekomendowana przez Forum Samorządowe jako kandydatka na przewodniczącą rady miasta. Pierwsza sesja, na której głównym i właściwie jedynym punktem będzie właśnie wybór przewodniczącego, odbędzie się w poniedziałek o godz. 15.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*