Reklama

W Katowicach można wypożyczyć samochód elektryczny na minuty. Rusza nowa aplikacja mobilna

Ł. K.
Wkrótce nowe samochody elektryczne wyjadą na ulice Katowic. W tym luksusowa Teslę S. Wszystko za sprawą nowego systemu carsharing. W skrócie polega on na szybkim wypożyczeniu samochodu np. w celu dojechania do pracy. Docelowo w Katowicach będzie 150 samochodów na prąd.

Są 4 ładowarki i 3 samochody. To skromny start nowej aplikacji mobilnej, której twórcy chcą przekonać katowiczan do nowej formy transportu. Carsharing polega na wypożyczeniu samochodu za pomocą aplikacji mobilnej. Użytkownicy będą mogli wsiąść do auta w jednym miejscu i oddać w innym. Takie systemy już funkcjonują. Jednak w aplikacji o nazwie GreenGoo będą tylko samochody o napędzie elektrycznym. – Chcemy dodać swoje ziarnko piasku do elektromobilności. Zachęcić Polaków do tej idei – mówi Krzysztof Gawałek, twórca GreenGoo. We wtorek w Katowicach odbyła się premiera systemu. Dwie ładowarki (do każdej można podłączyć dwa samochody) stanęły na poziomie -3 parkingu Galerii Katowickiej. To tutaj będzie można podładować wypożyczony samochód. Auta GreenGoo będą dostępne przez całą dobę. Na razie są 3: dwa BMW i3 oraz jeden Tesla S.

Pomysł firmy z Rybnika ma dawać możliwość przemieszczania się na krótkie dystanse. Każdy użytkownik aplikacji jest zobowiązany do pozostawienia samochodu przy stacji ładowania, gdy bateria jest na wyczerpaniu. – Aglomeracja śląska jest najlepsza do rozwoju tego systemu, bo tutaj najbardziej przydatna jest możliwość przemieszczania się pomiędzy miastami – tłumaczy Gawałek.

Podobne stacje ruszą wkrótce również w Rybniku. Dzięki temu elektrycznym samochodem będzie można swobodnie dojechać tam z Katowic. Jak na razie liczba pojazdów jest mała. Jednak system ma się szybko rozszerzać. Jeszcze do końca tego roku w Katowicach ma być dostępnych 20 samochodów. Podobnie w Rybniku. Docelowo, w 2018 roku, na katowickich drogach ma być 150 takich pojazdów. W tym kolejne modele, Nissan leaf i Renault ZOE. Kolejnym miastem, gdzie ruszy aplikacja, jest Kraków. W tym tygodniu, do 21 września, można pooglądać i wsiąść do samochodów. Są zaparkowane na pasażu w Galerii Katowickiej. Przedstawiciele GreenGoo odpowiedzą też na pytania zainteresowanych. Z kolei w piątek ruszy aplikacja i będzie można wypożyczyć jeden z elektrycznych pojazdów. Koszt to 0,99 gr/1 min. w przypadku BMW i3 i 3 zł/min. za Teslę S. Ładowarki na parkingu Galerii Katowickiej będą dostępne nieodpłatnie do końca roku. Później zostanie wprowadzona opłata dla kierowców, którzy będą chcieli naładować prywatne samochody. W Katowicach są zarejestrowane 44 pojazdy o napędzie elektrycznym i 1500 o napędzie hybrydowym.


Tagi:

Komentarze

  1. cyklista 21 września, 2017 at 7:15 am - Reply

    * poprawka – Rower miejski, NIE mówiąc o własnym

  2. cyklista 21 września, 2017 at 7:14 am - Reply

    Na teraz to jest wyłącznie pomysł na lans i reklamę, nic więcej. Koszt 60 lub nawet 180 zł/ na godzinę rozkłada na łopatki. To nie elektromobilność, tylko elektrorozrzutność. Rower miejski, mówiąc o własnym bije to na głowę pod każdym względem za wyjątkiem wygodnictwa. To to jest może oferta dla garstki zapaleńców, biznesmenów , ale nie dla przeciętnego Kowalskiego.

  3. miki 20 września, 2017 at 12:39 pm - Reply

    świetny pomysł 🙂 oby takich wiecej w katowicach

Dodaj komentarz

*
*