Reklama

W Fabryce Porcelany powstanie najwyższy w Polsce piec do pizzy

Szymon Kosek
Kiedyś służył do wyprowadzania dymu z fabryki porcelany. Teraz powstanie w nim piec do pizzy. Jak zapewnia szef kuchni Prodiż Bistro – najwyższy w Polsce.

Prodiż Bistro znajduje się w Fabryce Porcelany. Menu jest tam bardzo zróżnicowane. Szymon Lorenc, który kieruje tutejszą kuchnią, lubi szukać inspiracji zarówno w tradycyjnej kuchni śląskiej, jak i włoskiej czy tajskiej. Wkrótce będzie można zjeść tu też pizzę. Nie będzie to jednak pizza ze zwykłego pieca. – Przechodziłem tędy codziennie przez pół roku, kiedy jeszcze pracowaliśmy nad projektem bistra. Zawsze chciałem robić pizzę i pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić piec w tym kominie – mówi szef kuchni. Na początku nie było wiadomo czy się uda. 49-metrowy komin był zamknięty ze wszystkich stron, dodatkowo co kilka metrów założone były stalowe opaski zabezpieczające konstrukcję. –Musieliśmy przesunąć w górę najniższą, potem usunęliśmy trochę cegieł i weszliśmy do środka. Okazało się, że konstrukcja jest stabilna – cieszy się Lorenc. Jak dodaje, to pierwszy przemysłowy komin na świecie, w którym będzie wypiekana pizza. Piec w kominie będzie też najwyższy – dotychczas takie piece miały co najwyżej ok. 5-6 metrów wysokości.

Teraz Szymon Lorenc jest we Włoszech. Szuka tam inspiracji, bo, jak zapowiada, chce podawać klientom prawdziwą, włoską pizzę na cienkim cieście. Również stamtąd będzie sprowadzał składniki. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy piec w kominie zostanie uruchomiony. Jak mówi Lorenc, może to być za 2-3 tygodnie.

To nie jedyna nowość w Prodiż Bistro. 6 maja otwarty zostanie ogródek, w którym będzie 100 miejsc siedzących. Pojawi się też mobilna szklarnia, w której uprawiane będą m.in. pomidory, ogórki i zioła. Będzie też miejsce dla DJ-a, a w weekendy mają tu być organizowane imprezy pod gołym niebem.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*